Gotham Dizi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Tanıtım

0

2014 yılından itibaren Amerikan FOX kanalında yayınlanmaya başlayan Gotham; Bruce Wayne, Jim Gordon, Selina Kyle, Alfred Pennyworth, Penguin ve Joker gibi önemli DC karakterlerini içinde barındırıyor. Üçüncü sezonunda olan Gotham konusu itibariyle, özellikle çizgi roman takipçilerinin ilgisini çekiyor. Dizinin yönetmen ve yazar kadrosunda Bruno Heller ismini görüyoruz. Kendisini Rome ve The Mentalist gibi önemli dizilerin yazarı olarak tanımaktayız.

Gotham Konusu

gotham konusu lord

Suçluların, çetelerin, yeraltı dünyasının ve yozlaşmış politikacıların merkezi haline gelen Gotham şehri, suç ortalaması bakımından üst sıralarda yer almaktadır. Genç ve idealist bir dedektif olan Jim Gordon, şehirdeki suça ve suçlulara karşı savaş açmıştır. GCPD (Gotham City Police Department) içinde Harvey Bullock ile birlikte operasyonlara katılır. Ancak çoğu zaman eli kolu bağlı kalacaktır, çünkü bu şehirde yozlaşma hakimdir.

Wayne şirketlerinin yaşayan tek varisi olan Bruce Wayne, küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. Eğitim hayatını sürdüren Bruce, bir yandan da ailesinin infaz emrini kimin verdiğini araştırmaktadır. Bunu bir takıntı haline getiren Bruce Wayne’i korumak Alfred’e düşecektir.

Oswald Copplepot insanlar tarafından dış görünüşü yüzünden komik bulunan biridir. Ayaklarının şekli nedeniyle herkes tarafından bir penguene benzetilir. Bu lakabı pek benimsemeyen Oswald, zaman içinde zekasını kullanarak yükselişe geçecek ve Gotham şehrine Penguen’i tanıtacaktır. Öncelikle alt etmesi gereken kişi Fish Mooney olacaktır.

gotham mad city

Editör: Gotham konusu Bruce Wayne, Penguin ve Jim Gordon üzerinden ilerleyen bir dizi. Diziye başlarken büyük beklentiler içine girmemek gerekiyor; Batman olmadan önce Bruce nasıl biriydi? Jim Gordon kimlerle mücadele etti? Penguin nasıl doğdu? gibi sorulara yanıt bulabilmek için dizi yeterli seviyede. Diziyi izleyenlerin birçoğu Batman’i ve Joker’i görmek istiyor. Bu çok normal, ancak belirttiğimiz gibi dizinin “Batman öncesi” bir konsepti var. Üçüncü sezonla birlikte Batman’i göremiyoruz, fakat Batman’in doğuşuna şahit oluyoruz. Aynı Joker’in doğuşuna şahit olduğumuz gibi. Penguin karakterini canlandıran Robin Lord Taylor’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Kelimenin tam anlamıyla inanılmaz! Muhteşem bir oyunculuk sergiliyor. Mimikleri, diyalogları ve “Mad City” Gotham’a yakışan çılgınlığıyla dizinin dinamiği.

Gotham Oyuncuları

James Gordon (Ben McKenzie)

gotham konusu james gordon

James Gordon için önemli olan tek şey suça karşı savaşmaktır. Bu mücadelesinde birçok kez ölümden dönecektir. Sevdiklerini farklı yollardan kaybetmesi Gordon’ın bu yolda ödeyeceği bedel olacaktır.

Ben McKenzie daha önce The O.C. (92 bölüm) ve Southland (43 bölüm) gibi dizilerde rol almıştı.

Bruce Wayne (David Mazouz)

gotham konusu batman

Ailesinin intikamını almayı hayatın gayesi haline getiren Bruce Wayne, bu yolda karşılaşacağı zorluklardan James Gordon ve Alfred’in yardımlarıyla kurtulacaktır.

David Mazouz ilk ciddi deneyimini Touch (26 bölüm) dizisinde yaşamıştı. Batman olmadan önceki Bruce Wayne’i canlandıran oyuncunun geleceği parlak gözüküyor.

Buna Göz Atın:  Fringe Dizi Konusu ve Oyuncuları (2008) - Tanıtım

Oswald ‘Penguin’ Cobblepot (Robin Lord Taylor)

gotham oswald penguin

Gotham suç dünyasının önemli isimlerinden olan Fish Mooney için çalışan Oswald, dış görünüşü yüzünden alay konusu olmaktadır. Kendisini kabullenmekle işe başlayacak ve şehirdeki suç merkezinin en tepesine kadar ulaşacaktır.

Oyuncu daha önce rol aldığı dizilerde konuk oyuncu olarak görev almıştı. Bu diziyle beraber kariyerinin en önemli atılımını gerçekleştirmiş oldu.

Alfred Pennyworth (Sean Pertwee)

gotham konusu alfred

Wayne ailesine hizmet etmeye ant içmiş olan Alfred’in tek amacı Bruce Wayne’i koruyabilmektir.

1964 doğumlu aktör Sean Pertwee tam 117 film ve dizide rol almış bir oyuncudur.

Harvey Bullock (Donal Logue)

gotham konusu harvey

GCPD’nin dedektifleri arasında yer alan Harvey Bullock, James Gordon ile tanıştıktan sonra idealist bir polis memuru haline gelecektir. Jim’le birlikte birçok operasyonun içinde yer alacaktır.

Donal Logue Vikings ve Sons of Anarchy gibi önemli dizilerde rol almıştı.

Barbara Kean (Erin Richards)

gotham konusu barbara

Jim Gordon’ın sevgilisi olan Barbara Kean yaşadığı bazı olaylar sonrasında tamamen değişecektir. Bu değişim onu suç dünyasının önemli isimlerinden biri haline getirecektir.

Erin Richards’ın rol aldığı en önemli dizi Gotham’dır.

Selina Kyle (Camren Bicondova)

gotham konusu selina

Gotham’ın arka sokaklarında yaşayan Selina Kyle hırsızlık yaparak yaşamını devam ettirmektedir. Bruce Wayne ile tanışması Selina’nın hayatını değiştirir.

Edward Nygma (Cory Micheal Smith)

gotham konusu nygma

GCPD’de çalışan Edward Nygma tam anlamıyla “tuhaf” biridir. Sorduğu bilmeceler, yersiz esprileri ve kişilik bozukluğu onu giderek daha tehlikeli hale getirecektir.

Camp X-Ray ve Carol filmlerindeki performansıyla dikkat çeken oyuncu, Gotham dizisiyle seviye atladı.

Jerome ‘Joker’ Valeska (Cameron Monaghan)

gotham konusu joker

Theo Galavan’ın topladığı ekipte yer alan Jerome Valeska dengesiz bir kişiliğe sahiptir. Bruce Wayne’i öldürecekken Galavan tarafından bıçaklanıp öldürülür. Daha sonrasında onun fanatikleri Jerome’u diriltmenin bir yolunu bulur. Jerome ve Bruce arasındaki savaş, Batman ve Joker’i doğuracaktır.

Shameless dizisinden tanıdığımız Cameron Monaghan şu sıralar bir hayli popüler durumda. Jack Nicholson, Heath Ledger ve Jared Leto gibi önemli oyuncuların canlandırdığı ‘The Joker‘ karakterini başarıyla oynaması, Cameron’ın kariyeri için büyük bir adım oldu.

Gotham konusu hakkında bilgi verdikten sonra dizide rol alan oyuncuları tanıttık. Dizide ayrıca; Deadpool’dan hatırladığımız Morena Baccarin, The Mentalist’ten hatırladığımız Drew Powell, The Wire’dan hatırladığımız John Doman gibi klas oyuncular rol alıyor.

Gotham Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Bruno Heller
Dizi Türü: Aksiyon, Polisiye, Suç
Diğer Oyuncular: Chris Chalk, Jessica Lucas, Micheal Chiklis, Jada Pinkett Smith
IMDB: 8.0

Editör Puanı: 8.2

Gotham dizi konusu nedir?” sorusuna cevap verdik. Diziyle ilgili görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply