Into the Wild Tarzı Filmler Arıyorum Diyorsanız Buraya!

0

Bazı filmler vardır, o filmi izlemiş olmakla bitmez her şey. Aslında her şey yeni başlamaktadır! İzledikten sonra düşüncelerinizi çarpıştırırsınız, aklınızda binbir türlü soru dönmeye başlar. Soruların dönüş kuvveti arttıkça, sorulara bir cevap bulunması gerektiğini anlarsınız. Cevabın siz, tamamen siz olduğunu fark ettikten sonraysa yüzünüzde hafif bir tebessüm, yüreğinizde derinleşmeye başlayan bir sızı hissedersiniz. İşte Into the Wild bu etkilere sahip bir film.

Into the Wild’ı henüz izlemeyenler için ufak bir tanıtım yapalım. 1996 senesinde yayınlanan bir kitaptan uyarlanan filmin yönetmenliğini Sean Penn yapıyor. Başrolde The Girl Next Door, Lone Survivor, Milk gibi filmlerden hatırladığımız Emile Hirsh yer alıyor. Üniversiteden mezun olan her gençte olduğu gibi Christopher’ın da aklı karışık. Gelecek kaygısı, dünyayı anlamlandırma çabası ve ‘Niçin çalışıyoruz?’ sorgulaması Christopher’ın önemli bir karara varmasına yol açıyor. “Bana aşk, para, inanç, şöhret veya adalet yerine yalnızca gerçeği verin” diyen David Thoreau, Christopher’ın yaşam felsefesini bu derin sözüyle özetliyor. Para ve gerektirdiği eylemlere ihtiyaç yok, modern hayat diye sunulan ihtiyaçlara aslında gereksinim yok; sadece dünya ve gerçek var. İkisini aramak, kendini aramakla eşdeğerdir. Christopher kendini arama serüveni için odak noktayı Alaska olarak belirliyor. Artık onun için bütün yollar özgürlüğe gidiyor.

Into the Wild Tarzı Filmler Listesi

Filmin tadı damağımıza, felsefesi beynimize saplandığı için bu filme benzer bir yapım var mıdır diye düşündük. Evet; doğayla ilgili, hayatta kalmayla ilgili birçok film çekilmiş. Ancak konu, kurgu ve bütünlük bakımından Into the Wild tarzı filmler bulabilmek pek kolay değil. Yine de bu filmi sevenlerin, listemizde sunacağım filmleri de seveceğini düşünüyoruz.


Wild (2014) – IMDB: 7.1

wild film

Yönetmen: Jean-Marc Vallee Oyuncular: Reese Witherspoon

Cheryl (Reese Witherspoon), 1500 km’yi aşan yayan bir yolculuğa çıkmak üzeredir. Bu yürüyüşte karşısına binbir türlü zorluk çıkacaktır. Doğaya karşı tek başına yürüttüğü bu mücadele sonunda, geçmişiyle olan hesaplaşmasını tamamlayabileceğini düşünür. Bu yürüyüş aslında bir geçmiş kavgasıdır. Cheryl’nin geçmişte yaptığı hatalar yüzünden kendine olan saygısını yitirmesi, yaptığı bu yürüyüşle birlikte geçmişe bir bedel sunmasıyla eşdeğer olacaktır. Bu filmi Into the Wild benzeri filmler kategorisine yerleştirebiliriz.


Captain Fantastic (2016) – IMDB: 7.9

captain fantastic film

Yönetmen: Matt Ros Oyuncular: Viggo Mortensen

Modern hayattan tamamen soyutlanmış ve teknolojiyle ilişkisi bulunmayan bir aile düşünün. Ben, hayatını altı çocuğuyla beraber Kuzey Pasifik’teki ormanlarda geçiren bir adamdır. Kendisinin ve çocuklarının şehir hayatıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Çocuklarına eğitimi kendisi verir. Bu eğitim edebiyat, felsefe, sanat gibi konularda olduğu kadar, doğayla mücadele ve hayatta kalma üzerine de olmaktadır. Marksizm öğrenen çocuklar, ayrıca nasıl avlanmaları gerektiğini de bilmektedir. Böyle bir ortamda yaşamlarına devam eden aile, şehir hastanesinde yatmakta olan annelerinden gelen kötü haberle yıkılıyor. Orman halkının şehre doğru bir yolculuğa çıkıyor. Into the Wild sevenlerin Captain Fantastic’i fazlasıyla benimseyeceklerini düşünüyorum.


The Beach (2000) – IMDB: 6.6

the beach film

Yönetmen: Danny Boyle Oyuncular: Leonardo Di Caprio

Richard (Di Caprio) genç bir gezgindir. Gezi amacıyla Tayland’ın başkenti Bangkok’a gelir ve  burada bir otele yerleşir. Otelde bazı insanlarla tanışır. Bu insanlara göre, cenneti kıskandıracak görünüme sahip olan tropik bir ada bulunmaktadır. Richard bu adayı bulabilmek için bir haritadan yararlanır. Adada modern yaşamın içerisinde bulunan hiçbir şey bulunmamaktadır. Buradaki insan topluluğuyla kaynaşır ve adada yaşamaya başlar.

Buna Göz Atın:  The Final Wish Konusu ve Oyuncuları (2019) - Tanıtım

Cast Away (2000) – IMDB: 7.7

cast away film

Yönetmen: Robert Zemeckis Oyuncular: Tom Hanks

Bir şirket çalışanı olan Chuck Noland sıradan sayılabilecek bir adamdır. Ancak bu sıradanlık yerini sıradışı bir hikayeye bırakmak üzeredir. Bir iş seyahati için Malezya’ya uçak yolculuğu yapan Chuck Noland, uçağın arızalanarak yere düşmesiyle gözünü ıssız bir adada açar. Adada kendisinden başka hiç kimse yoktur. Hayatta kalabilmek için doğayla sıkı bir mücadele içine girmesi gerekecektir. Yalnızlığı Chuck’ın en sıkı dostu olacaktır.


127 Hours (2010) – IMDB: 7.6

127 hours film

Yönetmen: Danny Boyle Oyuncular: James Franco

Aron Ralston, doğayla iç içe olmayı çok seven ve dağcılıkla uğraşan genç bir adamdır. Bir gün kimseye haber vermeden bir yolculuğa çıkar. Gittiği yer Utah bölgesinde bulunan dev bir kanyondur. Bu yolculukta iki kadın gezginle tanışır. Yoluna devam etme kararı alır, fakat büyük bir şanssızlık yaşar. Dev kayalar arasında gezerken bir kayanın yerinden oynaması sonucu düşer. Düştüğü yerde doğrulmayı başarır, ancak sağ kolu kayaya sıkışmıştır. Hayatta kalabilmek adına büyük bir mücadele başlar.


Diaries De Motocicleta (2004) – IMDB: 7.8

the motorcycle diaries

Yönetmen: Walter Salles Oyuncular: Gael Garcia Bernal

1951 yılında Ernesto Guevera ve Alberto Granado, Arjantin’den başlayarak bir Latin Amerika turuna çıkma kararı alırlar. Bu yolculukta onların yoldaşı bir motosiklet olacaktır. Ancak motosikletleri fazla dayanmaz ve arızalanır. Bundan dolayı iki arkadaş otostop çekerek yollarına devam ederler. Bu yolculukta karşılaştıkları manzara bir Amerika gerçeğidir. Yoksul bırakılmış halk, hastalıklı insanlar, yaşanan acılar ve adaletsizlik Latin Amerika’daki madalyonun diğer yüzüdür.


Tracks (2013) – IMDB: 7.2

tracks film

Yönetmen: John Curran Oyuncular: Lily Pearl, Mia Wasikowska

Robyn Davidson, ailesiyle sorunları olan genç bir kadındır. Brisbane’den yola çıkarak Alice Springs’e varan bir yolculuğa çıkmak ister. Ancak çıkacağı bu yolculuk fazlasıyla zorlu olacaktır. Yol boyunca uzanan 3000 km’lik çölü geçmek durumundadır. Bu yüzden önce hazırlığını yapar. Yolculuğu boyunca yanında dört devesi ve bir de köpeği bulunacaktır. Tracks filmi pek çok eleştirmen tarafından Into the Wild’a benzeyen yönleriyle ele alınıyor.


Her ne kadar ‘Into the Wild gibi film’ sıfatı pek uygun görülmese de ekstradan bir film önerisinde daha bulunmak istiyorum. Filmin Yeni Zelanda’nın yeşil cennetinde geçiyor olması bu öneride önemli bir etken.

Hunt For the Wilderpeople (2016) – IMDB: 7.9

hunt for the wilderpeople

Yönetmen: Taika Waititi Oyuncular: Julian Dennison, Sam Neill

Ricky; fazla kiloları bulunan, büyüyünce gangster olma hayalleri kuran yalnız bir çocuktur. Ailesi olmadığı için Yeni Zelanda’da bir çocuk esirgeme kurumunun himayesi altındadır. Kurum tarafından çeşitli ailelerin yanına gönderilir. Ancak bir türlü uyum sağlayamaz. Yeni adresi Hec ve Bella çifti olacaktır. Hec ve Bella Yeni Zelanda’nın yemyeşil vadisindeki evlerinde yaşamaktadır. Ricky’nin bu aileye katılmasıyla yaşamları değişir. Bir gün Bella aniden hayatını kaybeder. Bu vefat haberi çocuk esirgeme kurumuna ulaşır. Kurum, Ricky’yi geri istemektedir. Ancak Ricky’nin geri dönmeye niyeti yoktur. Büyük bir alanı kaplayan ormanlık araziye kaçar ve peşine Hec’i sürükler. Devlet ve Hac-Ricky ikilisi arasında büyük bir kovalamaca başlamak üzeredir.

Into The Wild tarzı film önerileriniz varsa yorum panelini kullanarak görüşünüzü belirtebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply