Stranger Things Dizisini Bize Sevdiren 5 Özellik!

0

2016 yılında Netflix tarafından yayınlanmaya başlayan Stranger Things, kısa süre içinde büyük bir popülariteye ulaşmayı başarmıştı. Özellikle ilk sezonun aldığı olumlu geri dönüşler sayesinde ikinci ve üçüncü sezonlar başarıya ulaşmıştı. Bazı dizilerde ilk sezondan sonra bozulmalar gözükse de Stranger Things’te bu durum pek yaşanmadı. Dördüncü sezon ise merakla bekleniyor. İşte bize diziyi sevdiren beş temel özellik!

Buna Göz Atın:  Stranger Things Dizi Konusu ve Oyuncuları - Tanıtım

80’ler, Müzikler, Kurgu ve Bilim Kurgu

stranger 1

Kurgusal olarak yaratılan Hawkins kasabasında geçen dizinin dönemi 1980 yılları. Bu dönemi izleyiciye yansıtabilmek için pek çok detaya dikkat edilmiş. Kıyafetler tam anlamıyla 80 tarzı. Aynı şekilde saç modelleri de başarılı tasvir edilmiş. Kullanılan müzikler işi bir tık yukarı taşıyor. Hepsi birleştiğinde kendinizi gerçekten 1980 model biri gibi hissediyorsunuz.

Senaryodaki kurgusal tercihi anlamak mümkün. Çünkü o dönemlerde bilim kurgu türü hem sinemada hem de edebiyat dünyasında büyük bir yükselişe girmişti. Bilim kurgu üzerinden ilerleyen senaryo neredeyse hiç tıkanmıyor.

Çocuk Oyuncuların Muazzam Performansları

stranger 2

Dizinin bu kadar çok sevilmesinin en büyük nedeni çocuk karakterlerin doğallıkları. Hiçbiri abartılı karakterler değil. Mike’ın duygusal değişimi, Will’in yalnızlığı, Lucas’ın ani hareketleri, Dustin’in sempatik tepkileri… Hepsi olması gerektiği gibi izleyiciye sunuluyor. Bu bakımdan “doğallık” dizinin belki de baş mottosu. Mike’ın Eleven’la olan ilişkisine diğer üç arkadaşın tepkisi bazen sert bazen anlaşılır olarak yorumlanıyor. Bu da çocukların aslında tepkisel değişimlerinin belirli şartlanmalara göre değişebileceğini gösteriyor.

Eleven Karakteri

stranger 3

Ailesinden koparılmış, uzun yıllar bir labarotuvar ortamında denek olarak kullanılmış bir çocuk düşünün. Aile özlemi çeken, arkadaş ihtiyacı bulunan; bir çocuğun ihtiyacı olan her şeye gereksinim duyan… İşte Eleven karakterini canlandıran Millie Bobby Brown bu noktada devreye giriyor. Çünkü gösterdiği oyunculuk performansı kendisini aşıyor! Leon’un Mathilda’sı Natalie Portman’a benzetilmesinin nedeni de bu. Çocuk yaşta olan ancak aslında çocuk olamayacak kadar büyümüş olan bir karakter. Stranger Things dizisini sevdiren detaylar arasında bu özellik önemli yer kaplamakta.

Stranger Things İlişkiler: Jonathan ve Nancy

Stranger Things 4

Stranger Things dizisinde karakterlerin birbirleriyle olan ilişkileri ve sonrasında yaşanan karakter gelişimleri iyi işleniyor. Buna örnek Nancy ve Jonathan. Nancy popüler bir erkek arkadaşa sahip ancak gerçekten mutlu hissetmiyor. Jonathan ise asosyal bir genç. Kardeşi Will’in başına gelenler, annesinin bozulan psikolojisi derken Jonathan kendini güçlü tutmak zorunda olduğunu fark ediyor. İkili arasında başlayan ilişkiyle birlikte karakter gelişimleri hızlanıyor.

Joyce ve Jim

Stranger things 5

İkisi de hayattan tekme yemiş karakterler. Joyce kaybolan oğlunu bulabilmek adına her şeyi gözden çıkarıyor. Toplum gözünde bu yüzden akli dengesini yitirmiş olarak kabul görüyor. Jim ise alkolik ve sorunlu bir polis. Eleven ile olan ilişkisiyle babalık içgüdüsü devreye giriyor. İki problemli karakter aslında birçok yönden birbirini tamamlıyor. Winona Ryder ve David Harbour’un gerçekten kaliteli oyuncular olması sayesinde, bu karakterler Stranger Things’in sevilme nedenleri arasında.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply