Iron Fist Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) – Tanıtım

0

İlk sezonu 17 Mart 2017 tarihinde Netflix tarafından yayınlanacak olan Iron Fist konusu bakımından bir başka Marvel dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Netflix elinden daha önce yayınlanan Daredevil, Jessica Jones ve Luke Cage dizilerinin ardından bu yapım, The Defenders öncesi son hazırlık olmuş olacak. İlk sezonun içinde 13 bölüm bulunacağını belirtelim.

Dizinin yaratıcısı ve aynı zamanda yapımcısı olarak Scott Buck’ı (Six Feet Under, Dexter) görmekteyiz. Diğer bir yazar ise Scott Reynolds (Dexter, Jessica Jones). Yapımcı kadrosunda şu isimler karşımıza çıkıyor: Marvel’ın hemen hemen bütün yapımlarında (diziden filme) görev almış olan Jeph Loeb, diğer Netflix-Marvel dizilerinin yanı sıra The Killing ve The Crown’ın prodüksiyon ekibinde bulunmuş olan Allie Goss, Keira Morrisette (Daredevil, White Collar), Evan Perazzo (Manhattan Love Story).

Iron Fist Dizi Konusu

Danny Rand henüz küçük yaşlardayken ailesiyle birlikte bir seyahate çıkar. Rand ailesini taşıyan uçak arızalanır ve irtifa kaybetmeye başlar. Uçak Tibet’in dondurucu soğuğunda çakılır. Küçük Danny hayatta kalabilmiştir, ancak bunu tek başına başarmamıştır. Tibet’te bir grup budist rahip Danny’ye yardım edecek ve onun hayatını kurtaracaktır.

Danny uzun bir süre K’un Lun adındaki bir bölgede eğitim alır. Dövüş sanatlarını öğrenir. Kungfu, wushu ve tai chi üzerine uzmanlaşır. Budist felsefesi ve meditasyonunun derinliklerine iner. Çok özel bir yeteneğin sahibi olur. Hazır olduğunu düşündüğü anda, seneler boyunca uzak kaldığı şehrine geri döner. Aile mirası olan şirketleri Meachum’ların kontrolüne geçmiştir. Şirket binasına girer ve kendisinin Danny Rand olduğunu belirtir. Kimse ona inanmaz. Çünkü Rand ailesi 15 yıl önce uçak kazasında ölmüştür. En azından herkes bu gerçeğe inanmak istemiştir.

Danny’nin asıl amacı şehrindeki yozlaşmaya ve suçlulara karşı savaşmaktır. Bu yolda büyük zorluklarla karşılaşacak, fakat Colleen Wing’ten gelen yardım sayesinde zorlukların üstesinden gelmek için bir şans elde edecektir.

Çizgi Romanda Iron Fist: Çizgi roman ve dizinin, aynı hikaye ve kurguyu kullanıp kullanmayacağı merak konusu. Çünkü çizgi romanda Iron Fist karakteri epey bir epik kurguya sahip. Danny’nin babası Wendell Rand, başka bir evrende bulunan K’un Lun adındaki bir imparatorlukta yaşamaktadır. Kraliyet ailesinden olduğu için taht üzerinde doğal bir hakkı bulunur. Kardeşi tarafından kendisine bir komplo düzenlenir ve bunun sonucunda cezasını Dünya’da çekmek üzere sürgüne gönderilir. Zaman içinde Dünya yaşamına alışır ve başarılı bir iş adamı olur. Rand şirketini kurar. Aynı zamanda evlenir ve Danny doğar. Şirketteki güvendiği arkadaşlarından biri olan Harold Meachum’un Tibet’te kendisine kurduğu komplo sonucunda can verir. Eşi ve çocuğu Tibet’te bir başlarına kalır. Harold ise şirketin başına geçer. Zaman içinde Danny Rand, babasının krallığı K’un Lun’a gidecek ve burada intikamını alabilmesini sağlayacak özel güçleri kazanacaktır.

Buna Göz Atın:  Atypical Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Iron Fist Oyuncuları

finn jonesDanny Rand (Finn Jones): Dövüş sanatlarında usta. Şirketini ve şehrini geri almak istiyor. Mistik bir güce sahip. Finn Jones’u herkes Game of Thrones dizisinde canlandırdığı Loras Tyrell karakterinden hatırlayacaktır. Bu rol için düşünülebilecek daha iyi oyuncular olduğunu düşünsek de kendisine güveniyoruz. Finn Jones’un rol aldığı bazı yapımlar şöyle: Life in Squares (3 bölüm), The Bill (2 bölüm), Hollyoaks (9 bölüm).


jessica henwickColleen Wing (Jessica Henwick): Dövüş sanatlarında ustalaşmış bir başka karakter. Dövüş sanatları üzerine eğitim verdiği bir salonu var. Danny ile tanıştıktan sonra ona yardım ediyor. Kendisini Game of Thrones’ta canlandırdığı Nymeria Sand karakteriyle hatırlıyoruz. Iron Fist haricinde rol aldığı diğer yapımlar: Spirit Warriors (10 bölüm), Silk (5 bölüm), Newness, Dragonfly, Star Wars: The Force Awakens.


david wenhamHarold Meachum (David Wenham): Rand şirketini gizlice yöneten kişi. Oğlu Ward’u yönlendiriyor. Kendisi aynı Dan gibi ölü olarak biliniyor. Daniel’in geri dönüşünden memnun değil. David Wenham’ı Lord of the Rings serisinden Faramir karakteriyle hatırlıyoruz. 300 serilerinde ise Dilios’u canlandırmıştı. İçinde yer aldığı kayda değer yapımları sıralarsak: Top of The Lake (7 bölüm), The Code (6 bölüm), The Boys, Lion, Pure, The Bank, Dust.


tom pelphreyWard Meachum (Tom Pelphrey): Harold’ın oğlu, Joy’un erkek kardeşi. Rand şirketini kardeşiyle birlikte yönetiyor. Babasının kontrolü altında olmaktan hoşlanmıyor. Tom Pelphrey’i Banshee (15 bölüm) dizisinden hatırlıyoruz. Kendisi ayrıca The Guiding Light (154 bölüm), As the World Turns (29 bölüm), Anchors, Blink, Tiger Lily Road ve Turtle Island gibi dizi ve filmlerde rol almıştı.


jess stroupJoy Meachum (Jessica Stroup): Harold Meachum’un kızı. Daniel’e karşı boş değil. Onun dönüşüyle hislerini kontrol etmekte zorlanıyor. Iron Fist oyuncuları arasında yer alan Jessica Stroup’u The Following (30 bölüm), 90210 (114 bölüm), True Blood (2 bölüm), Reaper (4 bölüm), Homecoming, This Christmas gibi dizi ve filmlerden anımsıyoruz.


rosario dawsonClaire Temple (Rosario Dawson): Hell’s Kitchen’da, Harlem’de, kısacası ihtiyaç duyulan her yerde! Bir süper kahramanın medikal yardıma ihtiyacı bulunuyorsa Claire yanında bitecektir. Rosario Dawson’ı Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage gibi Marvel dizilerinden tanıyoruz. Rol aldığı diğer yapımlara bakarsak oldukça önemli filmleri göreceğiz: Seven Pounds, 25th Hour, Sin City, Death Proof, Rent, Trance, He Got Game, Eagle Eye, Top Five.


Iron Fist Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Scott Buck, Scott Reynolds
Dizi Türü: Aksiyon, Suç, Drama
Diğer Oyuncular: Barrett Dos, Clifton Davis, Ramon Fernandez
IMDB: 8.4 (Giriş puanıdır)

Editör Puanı: Açık çek!

Iron Fist dizi konusu üzerine yorumlarınızı bekliyoruz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply