İzlemeyen Kalmasın: En İyi Jake Gyllenhaal Filmleri – 10 Film

0

Sinema dünyasının son yıllarda yetiştirdiği önemli oyunculardan birisi Jake Gyllenhaal. 1980 doğumlu aktör, 1.80 boyunda ve Yahudi asıllı. Kardeşi Maggie (Batman: The Dark Knight) de bir oyuncu. October Sky filmindeki performansıyla ünlenen oyuncu daha sonrasında; Brokeback Mountain, Donnie Darko, Nightcrawler, Zodiac ve Prisoners gibi önemli filmlerde rol aldı. Jake Gyllenhaal filmleri arasında Love&Other Drugs, Jarhead gibi yapımlar da bulunuyor. Biz de oyuncunun bütün filmleri arasından seçimler yaparak bir liste oluşturduk. İzlediysek kendi yorumlarımız, eleştirmenlerin düşünceleri ve IMDB puanı gibi kriterlere uyarak, en iyi Jake Gyllenhaal filmleri listemize başlayalım.

En İyi Jake Gyllenhaal Filmleri – 10 Film

source code

10) Source Code (2011) – IMDB 7.5: Yüzbaşı Colter Stevens bir trende uyanır. Christina isimli bir kadının kendisini tanıdığı fark eder. Ancak o ne kadını tanıyordur, ne de bu trende neden bulunduğunu biliyordur. Aynaya baktığında kendi siluetini değil başkasını görünce şok olur. Cüzdanını kontrol eder ve tanımadığı bir adamın kimliğini taşıdığını görür. Kendisi “Yaşam Şifresi” denilen gizli bir operasyonun içindedir. Görevi treni bombalayacak olan teröristi bulabilmektir. Bunun için sekiz dakikası vardır; zamanı iyi kullanamazsa bomba patlar, sonrasında sekiz dakika öncesinde tekrar uyanır.

southpaw

9) Southpaw (2015) – IMDB 7.4: Billy Hope hırsıyla dikkat çeken başarılı bir boksördür. Ailesine çok önem verir. Eşinin beklenmedik ve şoke eden ölümünden sonra Billy Hope giderek en dibe sürüklenir. Mal ve mülklerini kaybeder, uyuşturucu ve alkolde çözümü arar. Kızının velayetini kaybetmesiyle ne yapması gerektiğini bilemez. Küllerinden doğması için tek şansı vardır; yeniden yenilmez bir boksör olabilmek.

end of watch movie

8) End of Watch (2012) – IMDB 7.7: Brian Taylor ortağıyla birlikte devriye polisidir. Yaptıkları bir araç kontrolünde silah ve nakit para bulurlar. Bunlara el koymalarının ardından olaylar başlar. El koydukları mallar çok güçlü bir örgüte aittir. İki polis memuru da “öldürülecekler listesi”ne alınmıştır. Hayatta kalabilmeleri için savaş vermeleri gerekecektir.

zodiac jake

Robert Downey Jr. ve Jake Gyllenhaal

7) Zodiac (2007) – IMDB 7.7: San Francisco’da bir seri katil ortalığa dehşet saçmaktadır. Her cinayetin ardından bir mesaj gönderir. Polis departmanı ve dedektifler bu katili yakalamayı başaramaz. İşin içine medya da dahil olmuştur. Katilin yakalanması için her bir ipucu dikkatle incelenir, izler takip edilir ve Zodiac katiline ulaşılmaya çalışılır. Filmi efsane yönetmen David Fincher yönetiyor. Oyuncu kadrosunda Mark Ruffalo da yer alıyor.

jake gyllanhaal filmleri

Jake Gyllenhaal ve Heath Ledger

6) Brokeback Mountain (2005) – IMDB 7.7: Bir çiftçi ve bir kovboy Brokeback Dağı’nda karşılaşırlar. Zamanla arkadaşları büyür, ikili arasında duygusal bir çekim başlar. Birbirlerini tanımaya başladıkça, birbirlerine daha çok bağlanırlar. Eşcinsellik temalı film sinema dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Film, toplam 131 ödül aldı ve bunlardan 3 tanesi Oscar ödülüdür.

Buna Göz Atın:  The Mountain Between Us Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

En İyi Jake Gyllenhaal Filmleri – İlk 5

october sky

5) October Sky (1999) – IMDB 7.8: Homer Hickam’ın yaşadığı kasabada madencilik yaygın bir meslektir. Homer’ın babası oğlunun kendisi gibi bir madenci olmasını ister. Fakat Homer’ın çok başka planları vardır. Kazandığı futbol bursuyla hayallerini gerçekleştirmek ister. October Sky, en iyi Jake Gyllenhaal filmleri listemizde 5 numarada yer alıyor. Filmin gerçek bir hikayeye dayandığını belirtelim.

nocturnal animals

4) Nocturnal Animals (2016) – IMDB: 7.6: Edward Sheffield yaklaşık 20 yıl önce, eşi Susan Morrow tarafından terk edilmiştir. Susan başka biriyle evlenmiş ve yaşamını devam ettirmektedir. Ancak mutlu bir evliliğe sahip değildir. Bir gün kendisine bir kargo gelir. Kargonun içinden bir kitap taslağı çıkar. Kitap eski eşi Edward tarafından yazılmıştır. “Gece Hayvanları” isimli kitabı okumaya başlar; kitabın her sayfasında kendi geçmişinden izler bulur. Kitapta anlatılanlar dehşet verici olaylardır.

donnie darko

3) Donnie Darko (2001) – IMDB 8.1: Donnie Darko ailesiyle birlikte yaşayan bir lise öğrencisidir. Bir gün gizemli bir yaratıkla karşılaşır. Tavşana benzeyen insanımsı yaratık Donnie’ye dünyanın sonunun ne zaman geleceği hakkında bilgiler verir. Yaklaşık 28 sonra bu olay gerçekleşecektir. Donnie ise gizemli yaratığın peşine takılır. Psikolojik drama ve gizem-gerilim türündeki film, sinema dünyasını derinden sarsan bir eserdir. Jake Gyllenhaal’un gerçek hayattaki kardeşi Maggie, filmde Donnie Darko’nun kardeşini canlandırmıştır.

nightcrawler

2) Nightcrawler (2014) – IMDB 7.9: Lou Bloom bu zamana kadar herhangi bir işte tutunamamış bir kişidir. Hırslıdır, ancak hırsını sergileyebileceği bir alanda yer alamamıştır. Bir gün eline bir fırsat geçer. Bu fırsat, geceleri yaşanan suç olaylarını kameraya kaydetmesi ve görüntüleri televizyon kanallarına satması olacaktır. Polis radyosunu dinlemeye başlar, olay yerine polisten önce gitmeye çalışır. Kendisine bir yardımcı bile bulur. Hırsı o kadar fazladır ki, bu hırs onu uçuruma sürükleyecektir. prisoners

1)Prisoners (2013) – IMDB 8.1: Brockton yerleşkesinde iki aile bir araya gelir. Şükran gününü kutlamak için hazırlık yapmaktadırlar. Ancak aldıkları haber bütün hayatları mahvedecektir. İki küçük kız çocuğu ortadan kaybolmuştur. Aile çocukları bulabilmek için her şeyi yapar. Keller Dover (Hugh Jackman), başarılı dedektif Loki’den yardım isteyecektir. Dedektif Loki bütün ipuçlarını değerlendirir fakat işin içinden çıkamaz. Bu sırada Keller Dover boş durmayacaktır; yakaladığı bir ipucunun peşinden gidecek ve kızını bulabilme gayesiyle korkunç şeyler yapacaktır. Filmde “suçlu ve masum” kavramları arasındaki ince çizgiler oldukça kalın bir hale geliyor. Prisoners, en iyi Jack Gyllenhaal filmleri listemizde zirvede yer alıyor.

Usta oyuncunun rol aldığı diğer filmler listemizde yok. Ancak bu durum filmlerin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Tavsiye edebileceğimiz diğer Jake Gyllenhaal filmleri arasında şunlar var: Jarhead, Brothers, Demolition, Moonlight Mile ve Prince of Persia. Listeyle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply