Guardians of the Galaxy 2 Film Konusu (2017) – Tanıtım-İnceleme

0

Marvel filmleri sayesinde son zamanlarda beyazperde üzerinde büyük bir şölen yaşanıyor. Marvel Studios ilk olarak The Incredible Hulk filmiyle sinematik evrene giriş yapmış, ardından Iron Man, Captain America, Thor, Avengers, Ant-Man ve Guardians of the Galaxy serileri gelmişti. Spider-Man, Black Panter ve Captain Marvel gibi serilerin de yolda olduğunu biliyoruz. Çizgi roman evreninin modernize bir restorasyon içine girdiği bu dönemde, Marvel ve DC arasındaki rekabet başarıyı getiriyor. Ancak MCU’nun birkaç adım değil, birkaç ışık hızı ilerde olduğu görülecektir. Bu arada Marvel-Netflix işbirliğine değinmeden geçmeyelim. Aynı evrende yer alan Hell’s Kitchen karakterleri, yani Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist, Netflix’le birlikte televizyon dünyasına damga vurmuştu. Özellikle Daredevil’ın her bir sahnesi olağanüstüydü! Şimdi bu dörtlüyü The Defenders dizisinde izleyeceğiz. Punisher, Elektra, Wilson Fisk gibi karakterleri de es geçmeyelim.

Not: Daha Agents of Shield ve Agent Carter var. Bu diziler tamamen MCU ile direkt olarak bağlantılı. Marvel evrenine yeni giriş yapan arkadaşların bu dizileri de izlemesi önerilir. Galaksinin Koruyucuları 2 konusu hakkında bilgi vererek devam edelim.

Guardians of the Galaxy 2 Konusu

Guardians of the Galaxy

Ülkemizde 28 Nisan 2017 tarihinde gösterime giren Guardians of the Galaxy 2 konusu ve kurgusu bakımından bir devam filmi niteliği taşıyor. İlk filmdeki ekibimiz, galaksiyi tehlikelerden korumak adına görevlerine devam ediyor. Xandar gezegenini Ronan’dan korumayı başaran ekibimiz, bu uğurda Groot’u kaybetmişti. Ancak Groot, Baby Groot olarak tekrardan aramıza döndü. Rocket, Drax, Gamora ve Peter için macera devam ediyor. Guardians of the Galaxy oyuncuları genişleyen kadrosuyla karşımıza çıkıyor.

Guardians of the Galaxy 2

Sovereign gezegeni tehlike altındadır. Gezegenin bataryalarını koruması adına Galaksinin Koruyucuları görevlendirilir. Peter Quill ve arkadaşları Sovereign’i tehdit eden dev yaratıkla savaşa girişir. Zorlu bir mücadelenin ardından yaratık öldürülür. Sovereign lideri Ayesha, ödül olarak ekibe Nebula’yı verir. Her şey yolunda gidiyor gibi görünmektedir. Ancak huylu huyundan vazgeçmez; Rocket, Sovereign bataryalarını çalmıştır!

Guardians of the Galaxy ego

Sovereign ordusundan kaçan ekibimiz beklemedikleri bir sürprizle karşılaşır. Peter’ın babası Ego ortaya çıkar. Ego, yaşayan bir gezegendir. Gezegenini kendisi inşa etmiştir. Sınırsız güce ve enerjiye sahip bir gök varlıktır. Peter’ı alması için zamanında Yondu’yu görevlendirmiş, fakat Yondu küçük Peter’ı babasına teslim etmemiştir. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında baba ve oğul kavuşur. Ego, Peter’a kendi mirasını gösterir. Peter yarı insan yarı tanrıdır! Genlerinde bulunan yetenekleri kullanması için Ego tarafından eğitimden geçirilir. Her şey Peter için bir rüya gibidir, ancak her rüyanın bir uyanışı olduğunu fark etmesi gerekecektir!

Buna Göz Atın:  İzlenebilecek en iyi Eva Green filmleri

Guardians of the Galaxy, Ego’nun gezegenindeyken başka olaylar yaşanmaktadır. Yondu, ekibi tarafından ihanete uğrar. Gemide bir ayaklanma çıkar ve Kaptan etkisiz hale getirilir. Yondu’nun geminin kontrolünü tekrar eline alabilmesi için desteğe ihtiyacı olacaktır. O destek ufak ve sevimli biri tarafından sağlanır.

baby groot

Guardians of The Galaxy 2 İnceleme

Öncelikle şu uyarıyı yapma gereği hissettim. Kesinlikle filmi orijinal dilinde seyredin. Altyazılı seans bulamadığım için, filmi mecburen dublajlı izledim. Seslendirmelerin kötü olduğunu düşünüyorum. Özellikle ‘kaka’ gibi kelimelerin dublajda kullanılması filmi tamamen çocuksu bir yere götürüyor. Bir de I am Groot’a alıştıktan sonra ‘Benim adım Groot’ pek hoş olmuyor 🙂 Bu uyarıyı yaptıktan sonra kısa bir değerlendirme yapalım.

Film hakkındaki yorumları genel olarak inceledim. Bir kısım filmi hayal kırıklığı olarak görmese de beklentilerin altında kaldığı düşünüyor. Bir kısım ise MCU içindeki en iyi film olduğunu belirtiyor. Şahsen Guardians of the Galaxy, ilk filme göre idare etmiş. Ayrıca 1980’lerin müzikleri ilk filme kıyasla daha çok kullanılmış. Rocket ve Drax bildiğimiz gibi. Sinir bozucu hareketleri devam ediyor. Baby Groot özellikle küçük yaş grubuna hitap etsin diyerek oluşturulmuş. Bunun yanı sıra Gamora ve Nebula arasındaki sahneleri çok beğendim. Thanos’un kızlarının birbirlerine olan düşmanlığı, daha doğrusu Nebula’nın öfkesi muhteşem yansıtılmış. Duygusallığın dozu yerinde aktarılmış. Mantis ve Drax arasındaki ilişki bir hayli güldürdü. Zaten Mantis’i ekip içinde göreceğiz bundan sonra.

Filmin merkezinde ne var diye bir soru sorulursa, cevap olarak Peter, Yondu ve Ego söylenebilir. Peter babasıyla tanıştıktan sonra, geçmişindeki soru işaretleri birer birer kayboluyor. Yondu’nun aslında Peter’ı Ego’ya teslim etmemesinin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Ego’nun bitmek bilmeyen fetih arzusu, Peter’ı bulduktan sonra daha da artıyor. Ego ile olan savaşta doğal olarak ekibimiz kazanıyor, ancak Ego gibi kudretli güce sahip bir varlığın biraz kolay harcandığı ortada.

Her şey bir yana, Yondu bir yana… Yaptığı yanlışları telafi edebilmek adına son bir doğruya yöneliyor. Kendisini feda ederek Peter’ı kurtarması ve Peter’ın aslında hiç sahip olmadığı oğlu olduğunu söylemesi muhteşem bir sahneydi. Yağmacıların Yondu’nun cenazesinde gösterdikleri saygıyı unutmamak gerekir.

yondu

Şimdi sıra Infinity War filmine geldi. Guardians of the Galaxy ve Avengers’ın birleşmesine şahit olacağız. Ayrıca Doctor Strange’i unutmayalım. Bir başka yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Guardians of the Galaxy 2 film konusu hakkında yorumlarınızı bekliyoruz. Arzu ederseniz Marvel dizileri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply