Hidden Figures Film Konusu ve Oyuncuları (2017) – Tanıtım

3

İlk gösterimi Amerika’da 25 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen Hidden Figures, çeşitli film festivallerinden farklı dallarda toplam 31 ödülle dönmeyi başarmış bir biyografi draması. Margot Lee Shetterly’nin aynı isimdeki romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Theodore Melfi üstleniyor. Kendisi daha önce kısa filmlerde ve St. Vincent filminde görev almıştı. Melfi’ye yardımcı olarak yazar koltuğunda Allison Schroeder (Smallville) oturuyor.

Hidden Figures Konusu

1960’lı yıllarda Amerika ve Sovyet Rusya arasındaki uzay yarışı hız kazanmıştır. Bu yarışta komünistlerin ardında kalmayı ulusal bir başarısızlık olan gören NASA, ülkenin en önemli bilim adamlarını ve matematikçilerini bünyesinde toplar. Ancak bir türlü istenilen seviyeye gelinemez. Matematiksel hesaplar tutmadığı için uzay yarışında geride kalınır.

Aynı dönem içinde Amerika’da siyahilere ayrım uygulanmaktadır. Kamu alanında saygı görmeyen ve aşağılanan siyahiler, halk içinde nefret dolu bakışlara maruz kalmaktadır. Otobüslerde siyahilerin oturacağı alanlar ayrıyken, tuvaletlerde bile bu ayrımcılık en üst noktadadır. Amerika’nın bu sosyolojik yapısında üç idealist siyahi kadın NASA’da görev almaktadır. Katherine, Dorothy ve Mary NASA içinde computer olarak tanımlanan hesap uzmanlarıdır. Çalışmalarını diğer afroamerikan iş arkadaşlarıyla birlikte yürütmektedirler. Bir gün NASA’nın operasyon merkezinden bir talep gelir. NASA’nın bir computer’a ihtiyacı vardır. Hesaplamaları kontrol ederek yanlış verileri ortaya çıkarabilecek birini isterler. Bu görev için Katherine G. Johnson seçilir. NASA operasyon merkezinde çalışan tek siyahi kadın olacaktır. İş arkadaşları tarafından ayrımcılığa uğrayacak, kimse tarafından dikkate alınmayacak ve önemsiz biri olarak algılanacaktır. Ancak bu kadın, Amerikan’ın tarihini değiştiren gizli kahramanlardan biri haline gelecektir…

Hidden Figures Oyuncuları


tarahi hensonKatherine (Taraji P. Henson): Görüp görebileceğimiz en zeki kadınlardan olan Katherine, NASA çalışanları tarafından dışlanmasına rağmen Amerika’nın uzay yarışındaki kaderini belirleyen kişi oluyor. Karakteri Person of Interest dizisinin Joss Carter’ı, Tarahi P. Henson canlandırıyor. Kendisini ayrıca Empire dizisinden anımsıyoruz. Rol aldığı diğer önemli yapımlar: From the Rough, Hurricane Season, The Curious Case of Benjamin Button

Buna Göz Atın:  Darkest Hour Film Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Taraji P. Henson’ın rol aldığı Person of Interest dizisini henüz izlemediniz mi? Buraya tıklayarak dizi hakkındaki tanıtımımıza göz atabilirsiniz.


janelle monaeMary Jackson (Janelle Monae): Zeka ve azim birleşince karşımıza Mary çıkıyor. NASA’da yükselebilmesi için yeterliliklere sahip. Ancak kurul tarafından sürekli yeni bahaneler üretiliyor. Yalnızca beyazların okuduğu bir okula giderek eğitim alıyor. Bunun için mahkeme kararı çıkarıyor ve Amerikan tarihine geçiyor. Janelle Monae’nin asıl mesleği şarkıcılık. Bu filmden önce Moonlight’ta kendisini izleme fırsatı bulmuştuk.


octavia spencerDorothy Vaughan (Octavia Spencer): Siyahilerden oluşan computer bölümündeki en yetkili isim. Terfi alabilecek yeterliliklere sahip. Ancak aynı Mary konusunda olduğu gibi önüne engeller koyuluyor. 1960’lı yıllarda IBM’lerin çalışma mantığını kimse çözemez iken Dorothy bu işi tek başına hallediyor! Octavia Spencer’I The Help, Small Town Crime, Seven Pounds gibi filmlerden hatırlayabilirsiniz.


kirsten dunstVivian Mitchell (Kirsten Dunst): NASA’da operasyon bölümü ve computer bölümü arasındaki bağlantıyı oluşturuyor. Dorothy’nin terfi talebini reddediyor. Karakteri Hidden Figures oyuncuları arasında bulunan Kirsten Dunst canlandırıyor. Kendisini hemen hemen herkes Spider-Man’in Mary Jane’i olarak hatırlayacaktır. Kendisi ayrıca şu yapımlarda izlemiştik: Fargo (10 bölüm), The Virgin Suicides, Little Woman, Melancholia.


kevin costnerAl Harrison (Kevin Costner): NASA’nın merkezindeki adam. Operasyon dahil her bir konu kendisinin onayından geçmek zorunda. Sovyetlerin gerisinde kalmanın stresini yaşıyor. Katherine ile çalışmaya başladıktan sonra NASA’nın kaderi değişiyor. Karaktere usta aktör Kevin Costner can veriyor. Kendisini Dances with Wolves, JFK, The Untouchables, Open Range gibi filmlerdeki efsaneleşmiş rolleriyle anımsıyoruz.


Hidden Figures Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Theodore Melfi, Allison Schroeder
Film Türü: Drama, Biyografi
Diğer Oyuncular: Jim Parsons, Mahershala Ali, Glen Powell, Aldis Hodge
IMDB: 7.9

Hidden Figures film konusu ile ilgili görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Dilerseniz ilgi çekici diğer bir yapım olan, James McAvoy’un performansıyla harikalar yarattığı Split konusu ve oyuncuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

3 yorum

    • Evet, Amerika’daki siyahi toplumun ayrımcılığa uğramasına karşın neler başarabileceğini gösteren bir yapım.

Leave A Reply