Hunt For The Wilderpeople Konusu ve Oyuncuları

0

Hunt For The Wilderpeople Konusu ve Oyuncuları

2016 yılının en iyi filmleri arasında gösterilen Hunt for the Wilderpeople konusu bakımından ilginizi çekebilecek bir yapım. Filmin yönetmenliğini Yeni Zelanda’lı Taika Waititi üstleniyor. Komedi ve dram ögelerini içinde barındıran yapım sinema eleştirmenleri tarafından geçerli not almayı başarmıştı. Özellikle çeşitli film festivallerinden bolca ödülle döndüğünü hatırlatmak gerekir. Genç oyuncu Julian Dennison filmde gösterdiği performansla herkesi kendine hayran bırakıyor. Genç oyuncunun önünün açık olduğunu söyleyebiliriz. Filmin konusu incelemeye başlayalım.

hunt for the wilderpeople konusu ve oyuncuları

Ricky Baker annesi ve babası olmayan yetim bir çocuktur. Yeni Zelanda’da çocuk esirgeme kurumu tarafından çeşitli ailelere evlat olarak verilir. Koruyucu aileleri için Ricky kolay bir çocuk değildir, çünkü Ricky’nin iç dünyası uyumsuz bir yapıya sahiptir. Çocuk esirgeme kurumu son olarak Ricky’yi bir başka koruyucu aileye teslim eder. Ailenin yaşadığı yer ormanlık bir alandadır. Doğayla iç içe ve medeniyetten uzak bir yaşantı süren aile için Ricky hiç sahip olamadıkları çocukları olacaktır. Hiç değilse Bella için… Ricky’ye büyük bir ilgi gösteren Bella, onunla anlaşabilmek için iletişim gücünü kullanır. Çocuğun evden kaçmasını dahi normal karşılar, onun anlayabileceği bir dilden konuşur ve Ricky’nin sevgisini kazanır. Eşi Hector için ise durum farklıdır. Ricky’ye karşı yakınlık kurmaz ve onunla fazla iletişim kurmaz.

Bir gün Bella yere yığılır ve bir daha kalkamaz, kadın hayatını kaybetmiştir. Artık sadece Ricky ve Hector vardır. Çocuk esirgeme kurumu vefat haberini alınca ailenin evine bir mektup yollar. Mektupta Ricky’nin devlet tarafından aileden geri alınacağı yazıyordur. Geri dönmek istemeyen Ricky planlarını yapar ve evden kaçarak ormanın derinliklerine doğru uzaklaşır. Ardından onu aramaya Uncle Hector gelecektir. Çocuk esirgeme kurumu ise durumu farklı yorumlar, Hector Ricky’yi teslim etmemek için kaçırmıştır…

Hunt for the Wilderpeople İnceleme 

Hunt for the wilderpeople konusu bakımından komedi ve dramın iç içe girdiği bir film. Özellikle filmi izlerken Yeni Zelanda’nın doğasına, yeşil arazilerine hayran kalıyorsunuz. Oyunculukları şahsen çok beğendim. Ricky karakterine can veren Julian Dennison’nın geleceği oldukça parlak. Komedi filmlerinde onu sıklıkla göreceğimizi düşünüyorum. Ricky tam anlamıyla ailesiz bir çocuğu yansıtıyor. Rap müziğe olan ilgisi, hatta köpeğine Tupac ismini vermesi güzel detaylardı. Sürekli gangsterlerden bahsetmesi, onun sokak kültürüne olan ilgisini de gösteriyor. Diğer yandan Bella karakteri saf iyiliği temsil ederken, Hector karakteri ise taşra insanını temsil ediyor. Hector’ın eski bir suçlu olması, okuma yazma bilmemesi gibi özellikleri karakteri daha ilgi çekici bir hale getiriyor. Çocuk esirgeme kurumunu temsil eden kadını ise absürdize edilmiş bir otorite sembolü olarak görmek mümkün. Özgürlük kavramını Ricky ve Hector üzerinden, otorite kavramını çocuk esirgeme kurumu üzerinden değerlendirebiliriz.

Buna Göz Atın:  The Killing of a Sacred Deer Konusu ve Oyuncuları (2017)

hunt for the wilderpeople konusu

Son olarak filmin tutulmasındaki sebep olarak samimiyet faktörünü söyleyebiliriz. Evet, film gerçekten çok samimi! Diyaloglar harika seçilmiş, özellikle Yüzüklerin Efendisi ve Scarface göndermeleri çok hoştu. Bella’nın domuzu bıçaklayarak öldürdüğü sahnede Ricky’nin yaşadığı şok harika yansıtılmış, ayrıca Ricky’nin onlara saldıran dev domuzu durdurduğu sahne de güzeldi.

Hunt for the Wilderpeople Oyuncuları

Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda çok fazla tanıdık yüz göremeyebilirsiniz, ancak oyuncuların hepsi rollerinin hakkını veren performanslar sergiliyor.

Ricky (Julian Dennison)

hunt for the wilderpeople ricky

Çocuk esirgeme kurumuna geri dönmemek için her yolu deneyen Ricky için büyük bir macera başlayacaktır. Devletten ve kurumlarından kaçarken ona eşlik eden kişi Hector olacaktır.

Julian Dennison bu film haricinde Shopping, Paper Planes, Chronesthesia gibi yapımlarda rol almıştı.

Hector (Sam Neill)

hunt for the wilderpeople uncle hector

Eşi Bella’nın ölümünden sonra Ricky ile baş başa kalan Hector’un hayatı değişmek üzeredir. Ricky’ye fark etmeden bağlanacak ve çocuk için devlete karşı gelecektir.

Sam Neill birçok yapımda rol almış bir oyuncu. Kendisi Jurassic Park filminden hatırlıyoruz. Ayrıca The Daughter, The Hunter, Escape Plan, In Her Skin, The Dish, Peaky Blinders gibi film ve dizilerde usta oyuncuyu izlemiştik.

Bella (Rima Te Wiata)

hunt for the wilderpeople bella

Ricky’ye çok ayrı bir ilgi gösteren Bella, onu hiç doğmamış çocuğu gibi sevmektedir. Ancak hayatını kaybeder ve Ricky’yi yetiştirme görevi eşine kalır.

Rime te Wiata’yı Housebound filmindeki rolünden hatırlamaktayız. Ayrıca rol aldığı birkaç dizi bulunuyor.

Hunt For The Wilderpeople Diğer Bilgiler

Yönetmen: Taika Waititi
Diğer Oyuncular: Rachel House, Oscar Knightley, Stan Walker, Cohen Halloway, Rhys Darby
Film Türü: Macera, Komedi, Dram
IMDB: 7.9

Editör Puanı: 8.0

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply