LGBT Temalı İzlenesi Film Önerileri – Özel Liste

0

Film seçimi yaparken genellikle hepimiz farklı türden, hayata bakış açımızı geliştirip değiştirecek, bizi hikayesi ile etkileyecek ve en önemlisi olarak bizlere yeni bir şeyler öğretecek olan filmleri izlemeyi tercih ederiz. İşte tam da bu noktada aşkın cinsiyet tanımadığı LGBT temalı filmler de devreye girmektedir. Sizler için sizi hüzünlendireceği kadar, size yeni bir şeyler katacak olan en iyi LGBT filmlerini listeledik. Şimdiden iyi seyirler!

LGBT Temalı Film Önerileri

Blue is the Warmest Color

Blue is the warmest color

Başrollerinde başarılı oyunculardan olan Adele Exarchopoulos ile Lea Seydoux’u görmekten zevk almış olduğumuz Mavi En Sıcak Renktir, 8 Kasım 2013 yapımı olan ve dram, romantik türünde bizleri hayran bırakan bir filmdir. Mavi En Sıcak Renktir konusu bakımından iki genç kız arasındaki tutkulu ve yasak aşkı ele almaktadır. Bu harika film, eşcinselliği keşfedişi ve bol bol ağlatan dakikaları içinde barındırmakta.

Les Amours

Les Amours İmaginaires

Başarılı aktör ve yönetmen olan Xavier Dolan’ın kendisine has harika filmlerinden biri olan Les Amours, dramatik komediyi başarılı bir şekilde işlemiştir. 13 Mayıs 2011 tarihinde vizyona girerek Les Amours konu bakımından da büyük ilgi toplamayı başarmıştır. LGBT soslu filmde, iki yakın dost olan Marie ve Francis’in yeni tanışmış oldukları Nicolas’ın cazibesine kapılmaları ve iki dost arasındaki amansız çekişme ele alınmıştır.

I Killed My Mother

I Killed My Mother

Xavier Dolan’ın bizi etkisinde bırakan filmlerinden birisi olan I Killed My Mother türü bakımından biyografi ve dram türlerini işliyor. 24 Eylül 2010 tarihinde vizyona giren film Cannes’in en çok konuşulan filmlerinden biri olmuştu. Filmin odak noktası, annesini sevmeyen eşcinsel bir lise öğrencisi olan Hubert’tir. Hubert, annesine karşı duyduğu nefret ve özel hayatı arasında ergenliğin gizemlerine sürüklenmektedir. Ayrıca filmin yönetmeni olan Xavier Dolan, Hubert’i de canlandırmaktadır.

Pride

Pride

26 Haziran 2015 tarihinde vizyona giren film, LGBT grupları üzerine sosyolojik tespitler ile karşımıza çıktı. Pride konusu bakımından komedi ve dram türünü başarılı şekilde işlemiştir. Filmde, eşcinsel olan bir grup genç, ezilen bir İrlanda kasabasına yardım için harekete geçer ve kasabada bazı zamanlar dışlanır, bazı zamanlar da desteklenirler. Onların bu büyük mücadelesi bizleri gururlandırıyor ve harekete geçmemiz için bize güç veriyor. Film, gerçek bir olaydan kurgulanmıştır.

Zenne

Zenne

Dram türünü başarılı şekilde işleyip bizi gözyaşlarına boğan film, yerli bir yapım olmasıyla da bizleri gururlandırmaktadır. Film 13 Ocak 2012 tarihinde vizyona girmiştir. Zenne konusu bakımından bizlere doğulu, muhafazakâr bir ailenin evladı olan Ahmet’i, cinsel kimliğini saklamadan zennelik yapmakta olan Can’ı ve Alman fotoğrafçı Daniel’i bir araya getirip oluşan dostluklarını ele alıyor.

Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

LGBT konulu filmlerden en dehşet verici film olan Heavenly Creatures konusu bakımından iki genç kızın arasındaki fantezi dolu olan yaşamı ele alıyor. Aileleri, aralarındaki bu tuhaf ilişkiden korkar ve bir arada olmalarını engellemeye çalışır. İkili, yaşadıkları büyülü aşk uğruna akıllara gelmeyecek şeyleri göz önüne alırlar.

Milk

Milk

8 Mayıs 2009 tarihinde vizyona giren Milk konusu bakımından biyografi ve dram türünü işliyor. Film, gey hakları konusunda bir öncü olan Harvey Milk’in alışılagelmişin dışındaki yaşamını konu almakta. Milk, Amerika’da, eşcinselliğini saklamadan devlette üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişidir. Unutulmamalıdır ki bu film, tam bir başkaldırı örneğidir!

Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

Brokeback Dağı konusu bakımından sarsıcı ve sancılı bir aşk hikâyesini ele alıyor. Hikayenin baş kahramanları bir kovboy ve bir çiftçidir. İkilinin yolları Brokeback Dağı’nda kesişir ve duygusal bir ilişkiye yelken açarlar. Şimdiden söylemeliyiz ki bu filmi izlerken bol bol gözyaşlarına boğulacaksınız. Özellikle Heath Ledger’a ayrı ayrı parantezler açacaksınız.

Boys Don’t Cry

Boys Don't Cry

21 Nisan 2000 tarihinde vizyona giren Boys Dont Cry, başarılı bir şekilde dram türünü işlemiştir. Filmin başrolünü unutulmaz oyunculuğu ile Hilary Swank hayata geçirmiştir. Film, cinsel kimliğin değişimi, toplumun bu değişimi kabullenememesi gibi psikolojik ve sosyolojik konulara değinmektedir.

Paris is Burning

Paris is Burning

Eğer belgesel filmleri seviyor iseniz bu film tam size göre. Paris Yanıyor konusu bakımından ırk, cinsiyet, sınıf ve seksüalite kavramlarını sorguluyor ve filmin başrollerinde de New York’un Latin, gey, Afro-Amerikan ve transseksüel komüniteleri yer alıyor. Film sürükleyiciliği ile de izleyiciyi etkisi altında bırakıyor.

Moonlight

Moonlight

LGBT gruplarının merakla beklediği film 17 Şubat 2017 tarihinde izleyici ile buluşturuldu. Moonlight konusu bakımından insanın kendini ve insan ilişkilerini keşfetmesini ele alıyor. Filmde genç siyahî bir adamın hikâyesi anlatılmakta. Genç adamın 3 ayrı dönemini anlatmakta olan film, kahramanın ailesi ile olan ilişkisine, zorlu okul hayatına, romantik gey ilişkisine ve iş hayatına değinmekte. Ayrıca Moonlight, Oscar dahil onlarca ödüle ve adaylığa da layık görülmüştür. 

Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005 senesinde vizyona girmiş olan Breakfast on Pluto türü bakımından dram ve komedi türünü başarılı şekilde işlemiştir. LGBT konulu film, özgürlük hareketlerinin üst düzeyde olduğu 1970’lerde geçmektedir. Patrick ‘Kitten’ Braden adlı bir gencin dokunaklı ve şaşırtıcı hikâyesi anlatılmaktadır. Bu hikâyede, Braden’in kendisini keşfetmesini de izleyeceğiz. 

The Danish Girl

The Danish Girl

12 Şubat 2016 tarihinde vizyona giren filmin yönetmeni 3 dalda Oscar ödüllü olan Sefiller’in de yönetmeni olan Tom Hooper’dır. Danimarkalı Kız konusu bakımından biyografi ve dram türünü başarılı ve etkileyici bir biçimde işlemiştir. Film, David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanmıştır ve Lili Elbe ile Gerda Wegener’in gerçek hayatlarından esinlenmiştir. Filmde, Lili’nin bir transgender olarak başlayan yolculuğu ve Gerda ile gerçekleşen evliliklerinin ilginç hikayesi anlatılmakta. Ayrıca filmin başrolünde Oscarlı oyuncu Eddie Redmayne ve Alicia Vikander yer almaktadır.

Not: Bu filmlere ek olarak eklemek istediğiniz yapımları yorum yaparak belirtebilirsiniz.

 

Buna Göz Atın:  Alita Battle Angel Konusu ve Oyuncuları (2019) - Tanıtım
Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply