Rogue One Film Konusu ve Oyuncuları (2016) – Tanıtım

0

İlk gösterimi Amerika’da 10 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen Star Wars spin-off’u Rogue One konusu ve hikayesi incelendiğinde, Yıldız Savaşları serisinin episode III. ve episode IV. arasında kalan dilimini ele aldığı görülecektir. Hatta birçok sinemasever tarafından bu yapım için üç buçukuncu film ifadesi kullanılıyor. Bütün galaksiyi tehdit eden Death Star’ın planlarını çalma görevini üstlenen bir grup isyancı, neredeyse imkansız olarak görülebilecek bu intihar görevinde destansı bir maceranın içinde yer alıyor. Filmin detaylı konusuna geçmeden önce prodüksiyon ekibine göz atalım.

Dizinin yönetmeni Godzilla ve Monsters gibi filmlerde imzası bulunan Gareth Edwards. Senaristlere baktığımızda ise iki isimle karşılaşıyoruz: Chris Weitz (American Pie, A Better Life) ve Tony Gilroy (The Bourne serisi, The Devil’s Advocate). Filmin sinematografisi Greif Fraser’a (Zero Dark Thirty)emanet edilmiş. Yapımcılar arasında ise şu isimler öne çıkıyor:

  • Kathleen Kennedy (Schindler’s List, Jurassic Park, The Sixth Sense, War Horse)
  • John Knoll (Avatar, Super 8, Tomorrowland)
  • John Swartz (The Force Awakens – Episode VII.)
  • Susan Towner (The Dark Knight, Vanilla Sky, Blood Diamond)
  • Allison Shearmur (The Hunger Games)
  • Jason D. McGatlin (The Adventures of Tintin)

Rogue One Konusu

Jyn Erso küçük yaşta babası Galen Erso’dan ayrı düşmüştür. Orson Krennic’in Galen Erso’yu zorla alıkoyup imparatorluk için çalışmaya zorlamasından sonra, Jyn kendi kendine bakmak zorunda kalmış ve Saw Gerrera’nın himayesinde yaşamına devam etmiştir.

Aradan geçen yılların sonunda imparatorluk bütün galaksiyi yok edebilecek bir silah geliştirir. Death Star adı verilen bu yok edici silah Galen Erso tarafından geliştirilmiştir. Asilerden oluşan topluluğun tek bir amacı bulunmaktadır: Bu silahı yok etmek… Bu amaçla Jyn ile bağlantı kurulur. Cassian Andor önderliğindeki asi grubunun intihar görevi başlar. Death Star’ın planlarını çalarak bu silahın nasıl yok edileceği öğrenilecektir. Ancak Lord Vader’ın başını çektiği imparatorluk bu görevi neredeyse imkansız hale getirmektedir.

Buna Göz Atın:  Molly's Game Film Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Rogue One Oyuncuları

rogue one oyuncuları

Soldan sağa: Mads Mikkelsen, Felicity Jones, Ben Mendelsohn, Forest Whitaker

Galen Erso: Death Star’ın mimarı. Kızı Jyn’den ayrı düştükten sonra imparatorluk için çalışmaya zorlanıyor. Karakteri Hannibal, Doctor Strange, Jagten gibi yapımlardan tanıdığımız Mads Mikkelsen canlandırıyor.

Jyn Erso: Asi grubuyla birlikte hareket ederek babasının inşa ettiği Death Star’ın planlarını çalma görevini üstleniyor. Bu karaktere Felicity Jones (The Theory of Everything, Inferno) hayat veriyor.

Orson Krennic: İmparatorluk için önemli isimlerden biri. Galen’ı imparatorluk için çalışmaya zorlayan kişi. Karakteri Rogue One oyuncuları arasında bulunan Ben Mendelsohn (Starred Up, The Dark Knight Rises) canlandırıyor.

Saw Gerrera: Asi grubunun efsaneleşmiş isimlerinden biri. Jyn’in hayatını kurtarıyor. Saw Gerrera karakterine Forest Whitaker (Arrival, The Last King of Scotland, The Butler) can veriyor.

rogue one oyuncular

Soldan sağa: Diego Luna, Riz Ahmed, Wen Jiang, Donnie Yen

Cassian Andor: Asilerin Death Star görevindeki kilit ismi. Jyn’i bulma görevini üstleniyor. Ardından ölümcül silahın planlarını çalabilmek için mücadele veriyor. Cassian’ı Diego Luna (Milk, Open Range) canlandırıyor.

Bodhi Rook: Galen Erso tarafından görevlendirilmiş bir imparatorluk pilotu. Amacı Saw Gerrera’yı ikna edebilmek. Daha sonrasında Jyn ve Cassian’ın ekibine katılıyor. Karakteri The Night of (9 bölüm) dizisinden hatırlayabileceğiniz Riz Ahmed canlandırıyor.

Baze Malbus: Arkadaşı Chirrut ile birlikte Cassian ve Jyn’e yardım ediyor. Karaktere oyunculuğunun yanı sıra yönetmenliğiyle de tanınan Wen Jiang hayat veriyor.

Chirrut: Kendisi kör olmasına rağmen dövüş sanatlarında ustalaşmış biri. Sürekli güçten bahsederek dövüşüyor. Yip Man serisinin efsane ismi Donnie Yen, Rogue One filminde bu karakteri canlandırıyor.

K-2S0 droid’inin seslendirmesini Alan Tudyk’in (Suburgatory, Zootopia) gerçekleştirdiğini belirtelim.

Rogue One Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Gareth Edwards, Chris Weitz
Film Türü: Bilim-kurgu, Aksiyon, Macera
Diğer Oyuncular: Guy Henry, Jimmy Smits, Alistair Petrie, Paul Kasey
IMDB: 8.0

Rogue One film konusu ve oyuncuları hakkında bilgiler verdik. Diğer bir ilgi çekici yapım olan James McAvoy’lu Split filmi hakkındaki tanıtım yazımıza göz atabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply