Hayallerinden Asla Vazgeçme! Sing Street Konusu ve Oyuncuları

0

Hayallerinden Asla Vazgeçme! Sing Street Konusu ve Oyuncuları

Once, Begin Again, On the Edge gibi filmlerin yönetmeni olan John Carney tarafından çekilen ve 2016 yılında vizyona giren Sing Street konusu ve oyunculuklarıyla dikkat çeken bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Müzik, komedi ve drama dalında değerlendirebileceğimiz filmde bir grup çocuğun hikayesi müzik ekseninde izleyiciye aktarılıyor. Yapımın birçok film festivalinden ödülle döndüğünü hatırlatmak gerekir.

sing street konusu

Conor, ailevi problemleri olan ve ailesinin maddi sorunlarını nedeniyle başka bir okula göndermek zorunda kaldığı içine kapanık bir çocuktur. 15 yaşındaki Conor yeni okuluna alışabilmek için zorlanacaktır. Hristiyan Kardeşler adındaki topluluğun yönettiği okulda bir dizi kurallar bulunmaktadır, ancak bu kurallar çocukların serseriliklerini önleyebilecek kurallar değildir. Conor böyle bir ortamda kendine yeni arkadaşlar edinmeye başlar.

Her sabah okulun karşısında bir kız beklemektedir. Conor bu kızla sohbet kurabilmek için yalan söyler. Bir müzik grupları olduğunu ve çekecekleri klipte oynaması için bir kıza ihtiyaç duyduklarını Raphina’ya söyler. Raphina’nın en büyük hayali bir model olabilmektir, böylece Conor’dan gelen teklifi kabul eder. Ancak Conor’ın henüz bir müzik grubu bulunmamaktadır! Müzik grubunun kurulması için serüven başlar. Grup beklenenden de iyi olacaktır.

Sing Street İnceleme

Filmin IMDB üzerinde aldığı 8 puana şaşırmamak lazım; Sing Street konusu, kurgusu, oyunculukları, çekimleri ve daha birçok özelliğiyle harika bir film! İrlanda’da yaşanan ekonomik sorunların bir aile üzerinden yansıtılmasıyla Conor’ın aslında ne kadar zor şartlarda büyüyen bir çocuk olduğunu anlayabiliyoruz. Yeni okuluna henüz alışma dönemindeyken Raphina ile iletişim kurması, Conor’ın hayatının değişiminde kırılma noktası oluyor. Sırf kızdan hoşlandığı için bir müzik grubu kuruyor ve kurulan grup hiç umulmadığı kadar iyi işlere imza atıyor. Grup içindeki dostluk sayesinde ‘Sing Street’ ortaya çıkıyor.

sing street konusu

Filmde önemli detaylardan birisi Brendan. Conor’ın abisi olan Brendan işsiz bir genç, sürekli evinde takılıyor ve Conor’a çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Brendan hayatta istediklerini hiçbir zaman gerçekleştirememiş, bu yüzden küçük kardeşine çoğu konuda yardım ediyor. Filmin son sahnesinde Conor’ın kaçısı aslında Brendan’ın hiç başaramadığı kaçışı olarak karşımıza çıkıyor.

Buna Göz Atın:  The Florida Project Film Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Sing Street konusu üzerine bir de samimi bir film olduğunu söyleyebiliriz. Diyaloglar oldukça doğal, filmi izlerken bu doğallığa kendinizi kaptırıyorsunuz. Conor’ın gözünden belki de kendi çocukluğunuzu ve gerçekleştiremediğiniz hayallerinizi görüyorsunuz.

Sing Street Oyuncuları

Sing Street filminde rol alan çocuk oyuncuların birçoğu sinema sektörüne bu yapımla adım atıyor. Tanıdık bir yüz olarak Game of Thrones’un Lord Baelish karakterine can veren Aidan Gillen’ı görüyoruz. Öne çıkan oyuncuları inceleyelim.

Conor (Ferdia Walsh-Peelo)

sing street konusu

Bir ‘Happy Sad‘ olan Conor, yazdığı şarkılarda ilhamını aşık olduğu kız olan Raphina’dan alıyor. Hayatta cesur kararlar vermek gerekiyorsa, Conor bu kararların en cesurunu verecektir.

Ferdia Walsh-Peelo ilk beyaz perde tecrübesini bu filmle yaşamıştı. Kendisini Vikings dizisinin beşinci sezonunda izleyeceğiz.

Raphina (Lucy Boynton)

sing street konusu

Raphina’nın hayalleri büyük, ancak dünya o kadar büyük değil… Raphina ne istediğine yanılarak da olsa karar verecektir.

Lucy Boynton birkaç televizyon dizisinde konuk oyuncu olarak görev almıştı. Kariyerinin en büyük sıçraması Sing Street ile oldu.

Eamon (Mark McKenna)

sing street konusu

Eğer Sing Street kurulduysa bundaki en büyük başarı Eamon’a ait. Babasının işinden dolayı birçok müzik enstrümanına sahip olan Eamon müzikle yaşayan bir çocuktur. Conor ve Eamon önderliğinde Sing Street grubu iyi işler başaracaktır.

Mark McKenna sinema evrenine bu film ile adım attı. Geleceği parlak isimlerden biri.

Brendan (Jack Reynor)

sing street konusu

Conor’ın onu sürekli destekleyen abisi Brendan, yaşamak istediği hayata ulaşamamış bir gençtir. Kardeşi Conor’da kendi çocukluğunu görür ve ona yardım eder.

The Secret Scripture, Glassland, Cold gibi filmlerde oyuncuyu izlemiştik.

Robert (Aidan Gillen)

sing street konusu

Conor’ın babası olan Robert mutsuz bir adamdır. Ekonomik sıkıntıların da etkisiyle eşiyle arası iyice bozulacaktır.

Aidan Gillen’ı Game of Thrones ve The Wire gibi iki önemli diziden hatırlıyoruz.

Sing Street Diğer Bilgiler

Yönetmen: John Carney
Diğer Oyuncular: Maria Doyle Kennedy, Kelly Thornton, Ian Kenny, Ben Carolan
Film Türü: Müzik, Komedi, Dram
IMDB: 8.0

Editör Puanı: 8.2

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply