Split Film Konusu ve Oyuncuları (2017) – Detaylı Tanıtım

0

İlk gösterimi 26 Eylül 2016 tarihinde Fantastic Fest organizasyonunda yapılan, daha sonrasında 20 Ocak 2017 tarihinde Amerika’da vizyona giren Split konusu itibariyle kişilik bozukluğu bulunan bir adamın dünyasına odaklanıyor. Psikolojik gerilim türünde değerlendireceğimiz filmin başrolünde James McAvoy yer alıyor.

Filmin yönetmeni ve yazarı olarak M. Night Shyamalan’ı görmekteyiz. Kendisi Wayward Pines dizisinin yapımcılığını üstlenmişti. Yönetmen olarak içinde yer aldığı projelere bakıldığında şu filmler ön plana çıkıyor: The Sixth Sense, Unbreakable, Signs, The Village.

Split Film Konusu

23 farklı karaktere sahip olan Kevin ‘çoklu kişilik bozukluğu’ rahatsızlığı yaşayan bir adamdır. Alanında oldukça başarılı bir psikiyatrist olan Dr. Karen Fletcher tarafından tedavi edilmektedir. Karen Fletcher’a göre çoklu kişilik bozukluğu bulunan hastalar, bilim tarafından açıklanamayan bazı doğaüstü ve gizemli durumların bir açıklaması olabilir. Çünkü yine Dr. Fletcher’a göre, bu hastaların sahip olduğu her bir karakterin şartlanması farklıdır. Şartlanmalar farklı olduğundan bürünülen karakterlerdeki fizyolojik ve psikolojik değişimler şaşırtıcı düzeydedir. Bir karakterin polene alerjisi bulunurken, diğer bir karakterin alerjisi bulunmayabilir.  Ya da bir karakter sağ eliyle yazabiliyorken, diğer bir karakter sol eliyle yazabilir. Hastadaki bölünmüş kişiliklerin yetenekleri farklılaşmaktadır.

Kevin, 23 farklı kişiliğe sahiptir. Bu kişilikleri kontrol edebilmek adına ‘sahne’ adını verdiği bir yöntem kullanır. Karakterler sırasıyla sahne almaktadır. Ancak daha önceden diğer karakterler tarafından dışlanan Dennis ve Patricia, Kevin’ın zihnini ele geçirir. Artık kontrol onlardadır. ‘Beast’ adını verdikleri bir üst karakterin gelişi beklerler. Beast, insan evriminin en üst noktasıdır; insanüstü bir yaratıktır.

Kevin’ı ele geçiren Dennis ve Patricia lise öğrencisi üç genç kızı kaçırır. Claire, Marcia ve Casey isimlerindeki kızlar Kevin tarafından hapsedilir. Kızlar zaman içinde Kevin’ın sahip olduğu kişiliklerle tanışmaya başlarlar. Bu kişiliklerden birisi de 9 yaşındaki Hedwig’tir. Özellikle Casey, Hedwig’i manipüle edebileceğini düşünür. Ancak üst karakter olan Beast’in ortaya çıkması an meselesidir.

Split Oyuncuları

james mcavoyKevin (James McAvoy): 23 farklı kişiliğe sahip olan Kevin bir ‘öteki’. Dr. Karen Fletcher sayesinde bu karakterleri kontrol altında tutabilmeyi öğrenmiş. Ancak bazı baskın karakterler bilincini ele geçiriyor. James McAvoy’u X-Men serilerinden Charles Xavier olarak tanıyoruz. Ayrıca Wanted filmiyle sükse yapmış bir oyuncuydu. Split’te göstermiş olduğu performansla büyük bir iş başardı.

Buna Göz Atın:  Silence Film Konusu ve Oyuncuları (2016) - Tanıtım

buckley bettyDr. Karen Fletcher (Betty Buckley): Kendi alanında önemli çalışmalar yapmış, sisteme bağlı kalmamış, hastalarını ailesinden biri olarak görmüş olan Dr. Karen Fletcher saygı duyulan bir psikiyatristtir. Kevin’ın değişimlerini fark etmiş ve ona yardımcı etmeye çalışmaktadır. Betty Buckley’i Oz (18 bölüm) dizisinden anımsayabilirsiniz. Ayrıca 1977-1981 yılları arasında yayınlanan Eight is Enough (102 bölüm) dizisinde rol almıştır.


anna taylorCasey Cooke (Anna Taylor-Joy): Kevin tarafından kaçırılan kızlar arasında en dikkat çekeni. Psikolojik açıdan yıpranmış, yalnızca ergenlik sorunu olarak görülemeyecek içsel problemlere sahip bir kız. İnsanlardan uzaklaşmak ve yalnız kalabilmek onun için önemli. Split oyuncuları arasında bulunan Anna Taylor-Joy daha önce Atlantis (5 bölüm) dizisinde rol almıştı. Morgan, Barry, Thoroughbred gibi filmlerden kendisini hatırlayabilirsiniz.


haley lu richardsonClaire Benoit (Haley Lu Richardson): Kevin’ın kaçırdığı kızlardan bir diğeri. Casey’e göre daha zayıf ve kırılgan. Tutsak oldukları yerden kaçma planları yapıyor. 1995 doğumlu oyuncu daha önce Ravenswood (5 bölüm), Recovery Road (6 bölüm) gibi dizilerde bulunmuştu. Rol aldığı filmlere göz atarsak: The Edge of Seventeen, Columbus, The Young Kieslowski.


jessica sulaMarcia (Jessica Sula): Kevin’ın alıkoyduğu son genç kız. Claire ile iyi birer arkadaş. Casey ile araları soğuk. Ancak esir tutuldukları yerden kaçabilmeleri için birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Jessica Sula, Recovery Road (10 bölüm) dizisinde Split filminden rol arkadaşı olan Haley Lu Richardson ile birlikte rol almıştı. Ayrıca Skins (14 bölüm), Love & Marriage (6 bölüm), Lucifer (1 bölüm) gibi dizilerde bulunmuştur.


Split Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: M. Night Shyamalan
Film Türü: Psikolojik, Gerilim
Diğer Oyuncular: Izzie Coffey, Brad William Henke, Sebastian Arcelus, Neal Huff
IMDB: 7.4

Split film konusu ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply