The Lobster Film Konusu ve Oyuncuları (2015) – Tanıtım

0

İlk gösterimi 15 Mayıs 2015 tarihinde Cannes’da gerçekleştirilen The Lobster konusu ve hikayesi bakımından bir distopya filmi olarak karşımıza çıkıyor. Filmin yönetmenliğini Kynodontas (Dogtooth) filmiyle sinema çevrelerini ayağa kaldıran isim olan Yorgos Lanthimos üstleniyor. Başrollerde ise ünlü oyuncular Colin Farrell ve Rachel Weisz’i görüyoruz. Ayrıca Lea Seydoux ve Ben Whishaw gibi önemli isimler de filmin kadrosunda bulunuyor.

The Lobster, film festivallerinden çeşitli dallarda 22 ödülle dönmüştü. Cannes’da Yorgos Lanthimos’un juri özel ödülünü aldığını belirtelim. Ayrıca filmin Oscar, Golden Globes ve Bafta adaylıkları da bulunuyor. Kynodontas’taki distopyanın bir başka boyutunu bu filmde oluşturan Lanthimos, şüphesiz gelmiş geçmiş en sarsıcı eserlerden birini ortaya koymayı başarıyor.

The Lobster Film Konusu

Yakın bir geleceğin distopyasında yalnız kalmak suç haline gelmiştir. The City ismi verilen şehirde hiç kimsenin yalnız olmasına izin verilmez. Yalnızlık denetimi şehir polisleri tarafından sağlanır. Herhangi bir nedenden dolayı bekar kalan kişiler, Otel adındaki birliktelik kampına gönderilir. Otele giden yalnızlar burada kendilerine bir eş bulmak zorundadır. 45 gün içinde yalnızlığını alt edemeyen kişiler insan olma haklarını kaybederler. Bu odada kendilerinin seçtiği bir hayvana dönüştürülürler. Daha sonrasında bir hayvan olarak ormanlık bir alana salınırlar.

Şehir ve otelin kurallarının dışında yaşayan orman halkının durumu daha farklıdır. Şehirde yalnız kalmak bir suçken, ormanda yalnız kalmak bir zorunluluktur. Ormanda hiç kimse birbiriyle aşk yaşayamaz, cinsel münasebet kuramaz.

The Lobster Film Oyuncuları

colin farrellDavid (Colin Farrell): Filmin ana karakteri David. Kendisini otele gelen bir yalnız. Kayıt esnasında kendisine bazı sorular soruluyor. Eşcinsel olup olmadığı, hangi hayvanı seçmek istediği gibi. Hayvan tercihini ıstakozdan yana kullanıyor. 45 gün içinde birini bulamadığı taktirde ıstakoza dönüştürülecek. Colin Farrell’i birçok önemli filmde izleme şansı bulmuştuk. Ayrıca True Detective dizisinde Ray Velcoro karakterini canlandırmıştı.

Buna Göz Atın:  Hunt For The Wilderpeople Konusu ve Oyuncuları

ben whishawLimping Man (Ben Whishaw): Kendisi aynı David gibi bir yalnız. Zaten otelde David’le arkadaşlık kuruyor. Dönüşüme gönderilmemesi için kendisine bir eş bulması şart. Bu amaçla ilginç yollara başvuruyor. The Lobster oyuncuları arasında yer alan Ben Whishaw’u Perfume: The Story of a Murderer filminden hatırlıyoruz. Kendisinin rol aldığı diğer filmler arasında şunlar var: Lilting, My Brother Tom, The Danish Girl, Bright Star.


lea seydouxLoner Leader (Lea Seydoux): Oteldeki yalnızlıktan kurtarılma amacı ormanlık alanda geçerli değil. Ormanlık alanda herkes birer yalnız olmak zorunda. Loner Leader da bu vizyona sahip çıkan otoriter bir lider. Katı kurallarla toplumunu idare ediyor. Bu karaktere Blue is the Warmest Color filmiyle ün kazanan Lea Seydoux can veriyor. Kendisini daha önce The Grand Budapest Hotel, Des Illusions, Spectre, Robin Hood gibi filmlerde izlemiştik.


rachel weiszShort Sighted Woman (Rachel Weisz): Kendisi ormanlık alanda bir yalnız olarak yaşıyor. David’in aralarına katılmasından sonra bu durum değişmeye başlıyor. Çünkü David ile aralarında karşı konulamaz bir çekim var. Ancak kurallar gereği birbirlerini sevmeleri yasak. Rachel Weisz birçok önemli filmde izlediğimiz bir oyuncu. Enemy at the Gates, The Constant Gardener, Sunshine, The Fountain, The Mummy, Constantine bunlardan bazıları.


The Lobster Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Yorgos Lanthimos
Film Türü: Kara Komedi, Drama
Diğer Oyuncular: John C. Reilly, Angeliki Papoulia, Ashley Jensen, Jessica Barden
IMDB: 7.1

The Lobster film konusu üzerine görüşlerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz. Beğeneceğinizi düşündüğümüz bir film olan Split hakkındaki tanıtım yazımıza göz atabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply