13 Reasons Why Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) – Tanıtım

0

31 Mart 2017 tarihinde Netflix bizleri yeni bir diziyle buluşturdu. Jay Asher’ın Thirteen Reason Why isimli kitabından uyarlanan aynı isimdeki dizinin ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor. Bölümlerin ortalama gösterim süresi 50 ile 60 dakika arasında değişiyor. 13 Reasons Why dizisinin yapımcılığı Selena Gomez’in üstlendiğini belirtelim.

Dizinin yaratıcısı olarak Brian Yorkey ismini görüyoruz. Kendisinin daha önceden herhangi bir film veya dizi geçmişi bulunmuyor. Bu dizinin Brian Yorkey’in ilk projesi olduğunu söyleyebiliriz. Yapımcı kadrosunda Selena Gomez’in yer aldığını belirtmiştik. Diğer yapımcılar arasında ise şu isimler dikkat çekiyor: Elizabeth Benjamin (Bones), Kim M. Cybulski (CSI: Crime Scene Investigation), Steve Golin (The Revenant, Spotlight, Mr. Robot), Joe Incaprera (The Wire, Hannibal), Diana Son (Blue Bloods) ve Micheal Sugar (The Knick).

13 Reasons Why Dizi Konusu

Liberty Lisesi’nde trajik bir olay yaşanmıştır. Okulun yeni öğrencileri arasında bulunan Hannah, bazı arkadaşları tarafından zorbalığa maruz kalmıştır. Psikolojik olarak sarsılan genç kız çözümü intiharda bulmuş ve hayatına son vermiştir. Bu olayın etkileri yalnız lisenin öğrencilerinde değil, ailelerde ve okul yönetiminde de görülmektedir. Hannah’ın neden intihar ettiği ve buna kimlerin sebebiyet verdiği merak edilmektedir.

Liberty Lisesi’nin öğrencilerinden biri olan Clay oldukça asosyal bir kişidir. İçine kapanık bir karaktere sahiptir. Çok fazla arkadaşı yoktur ve fazla iletişim kurma taraftarı değildir. Hayatına bir farklılık getirmiş olan Hannah’ı birebir olarak tanımaktadır. Genç kızın ölümünden sonra kendisini toparlayamaz. Bir gün evine bir kargo gelir. Büyük bir merakla kargoyu açar ve kutunun içinden birkaç adet kaset çıkar. İlk başlarda bu duruma bir anlam veremez, ancak kasetleri dinlemeye başladıktan sonra her şeyin farkına varır. Hannah intihar etmeden önce bu kasetleri kendisi doldurmuştur. Hannah’ın sesinden olan biten her şeyi öğrenebilecektir. Hannah intihar etmesinde payı olan herkesi bu kasette ifşa etmektedir.

Editör: 13 Reasons Why konusu ve kurgusu bakımından gizem türünde sayabileceğimiz bir dizi. Dizinin her bir bölümünde bir kaset konu ediliyor. Bu kasetlerde Hannah’ın intihar etmesinde payı bulunan kişiler açıklanıyor. Listenin oldukça kabarık olduğunu söyleyebiliriz. Diziyi izlerken bir Pretty Little Liars havası hissedebilirsiniz. Ancak dizimizin çok daha kaliteli olduğunu söyleyebiliriz.

Buna Göz Atın:  Rellik Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Netflix dizilerinin başarısı ortada. Buraya tıklayarak diğer Netflix dizilerine göz atabilirsiniz.

13 Reasons Why Oyuncuları

katherine langfordHannah (Katherine Langford): Dizinin merkezindeki karakter. İntihar ettikten sonra ses kayıtlarının arkadaşlarına ulaşmasını sağlıyor. Kendisini dizide flashback’ler aracılığıyla izliyoruz. Bu geçmişe dönüşlerde olayları Clay’in gözünden görüyoruz. Katherine Langford’ın daha önce Daughter ismindeki bir kısa filmde rol aldığını biliyoruz. Kendisinin ilk ciddi deneyimi bu dizi.


dylan minnetteClay (Dylan Minnette): Hannah’a karşı kırılgan duygular hissediyor. Ses kayıtlarının eline geçmesinin ardından, kendi adaletini sağlaması gerektiğini düşünüyor. Ancak bu adalet sağlandığı zaman birçok kişi etkilenecek. 13 Reasons Why oyuncuları arasında bulunan Dylan Minnette birçok yapımda rol almıştır. Bunları sıralarsak: Prisoners, Don’t Breathe, Let Me In, Scandal (6 bölüm), Awake (13 bölüm), Saving Grace (40 bölüm).


christian navarroTony (Christian Navarro): Dizideki en gizemli karakter. Clay’e yardımcı olmaya çalışıyor. Ancak bu yardımların bir sebebi var. Kasetlerin varlığından haberdar. Christian Navarro, 13 Reasons Why öncesinde Vinyl (4 bölüm) dizisinde bulunmuştu. The Affair, Rosewood, Blue Bloods, Taxi Brooklyn gibi dizilerde ise konuk oyuncu olarak yer almıştı.


alisha boeJessica (Alisha Boe): Hannah’ın ilk arkadaşı. Daha sonradan aralarına Alex’i alıyorlar. Muhteşem üçlü olarak beraber takılıyorlar. Fakat bu durum uzun sürmüyor. Kendisinin de bir kaseti var. Alisha Boe’yu Teen Wolf (3 bölüm) ve Ray Donovan (4 bölüm) gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.


miles heizerAlex (Miles Heizer): Hannah ve Jessica’nın arasına sonradan katılan bir öğrenci. Hannah’ın intiharında pay sahibi olabilecek yanlış davranışlar içine giriyor. Kendisine özel bir kaset var. Miles Heizer daha önce Parenthood dizisinin 103 bölümünde yer almıştı. Ayrıca ER, Bones, CSI: Miami gibi dizilerde konuk oyuncu olarak bulunmuştu.


13 Reasons Why Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Brian Yorkey
Dizi Türü: Drama, Gizem
Diğer Oyuncular: Justin Prentice, Devin Druid, Brandon Flynn, Steven Silver
IMDB: ? (Giriş puanı 9.1’dir.)

13 Reasons Why dizi konusu ile ilgili görüşlerinizi yorum yaparak bildirebilirsiniz. Bu diziyi sevdiyseniz Girlboss dizisini de beğeneceğinizi düşünüyoruz. Buraya tıklayarak dizi hakkındaki tanıtıma erişebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply