Altered Carbon Dizi Konusu ve Oyuncuları (2018) – Tanıtım

1

Netflix’in 2018 yılı projeleri arasında bulunan ve ilk sezonu 2 Şubat 2018 tarihinde izleyicinin beğenisine sunulan Altered Carbon konusu bakımından bilimkurgu türünde bir seridir. Dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşurken, bölümlerin gösterim süreleri 45 ile 65 dakika arasında değişen sürelerle gösterilmektedir. Serinin orjinali bir roman serisidir. İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı isimli romanlarından uyarlanmıştır.

Serinin senaryosunda Laeta Kalogridis ön plana çıkmaktadır. Kendisi daha önce Avatar ve Shutter Island gibi yapımlarda görev almıştı. Senaryoda ayrıca Brian Nelson (Da Vinci’s Demons), David H. Goodman (Fringe) ve Steve Blackman (Fargo) gibi isimlerin de imzası bulunmaktadır. Yapımcı kadrosunda baktığımızda ise yine kaliteli isimleri bir arada görmekteyiz. Adam Banks (Homeland), James Middleton (Heroes Reborn), Bradley J. Fischer (Zodiac), Allen Marshall Palmer (Banshee) yapımcılar arasında bulunuyor.

Altered Carbon Dizi Konusu

Artık bilinen tanıdık Dünya, yerini kaotik bir geleceğe bırakmıştır. 2384 yılında insanlık ölümsüzlüğü keşfetmiştir. Ancak ölümsüz olmanın da bedelleri büyüktür. Teknolojik ilerlemelerin hızlandığı dönemde bir bilim insanı tarafından geliştirilen mikro bellekler sayesinde, kişinin vücudu kullanılamaz hale gelse dahi belleğe aktarılan insan bilinci sağlam kalmaktadır. Mikro belleğin takıldığı yeni bedende kişi yaşamına devam edebilmektedir. Ancak belleğin fiziksel veya yazılımsal olarak zarar görmemesi gerekir. Böyle bir durum yaşanırsa bunun adına gerçek ölüm denilecektir. Gerçek ölümden geriye dönüş yoktur.

Altered Carbon dizi

250 yıl önce Ayaklanma adındaki muhalif silahlı bir örgüte mensup olan Takeshi Kovacs, kolluk kuvvetleriyle girdiği çatışma sonucu yakalanmış ve tam 250 sene boyunca dondurulmuştur. Bu örgüt içindeki askerlere Elçi adı verilmektedir. Elçiler üstün dövüş yetenekleri, zihinsel dayanıklılık, önsezi yeteneği gibi farklı türdeki avantajlara sahiptir.

250 sene sonunda uyandırılan ve yeni bir bedene sahip olan Takeshi Kovacs, neden hayata döndürüldüğünü kısa süre sonra öğrenir. Meth adı verilen ayrıcalıklı elit bir sınıfın içinde bulunan varlıklı Laurens Bancroft’un Kovacs’a ihtiyacı vardır. Bancroft’un istediği şey ise çözülmesi gereken bir cinayettir. Kendi cinayeti!

Buna Göz Atın:  Dogs of Berlin Dizi Konusu ve Oyuncuları (2018) - Tanıtım

Cinayeti çözebilmek için ipuçlarını takip eden ve her defasında yeni izlere rastlayan Takeshi, zaman içinde kendi geçmişiyle yüzleşecek ve Bancroft cinayetinin altında yatan büyük gizeme şahit olacaktır. Bu yolda kendisine en büyük yardımı bir yapay zeka olan Poe, intikam isteyen bir baba olan Vernon Elliot ve Takeshi’ye olan ilgisinin sağlam bir dayanağı bulunan dedektif Kristin Ortega sağlayacaktır.

Altered Carbon Dizi Oyuncuları

Altered Carbon oyuncu kadrosunda dizi severlere aşina gelebilecek isimler yer alıyor. Takeshi Kovacs karakterini iki farklı oyuncu canlandırıyor. Falling Water dizisinden Will Yun Lee’yi Takeshi’nin dondurulmadan önceki vücudunda izliyoruz. House of Cards ve Suicide Squad’tan hatırladığımız Joel Kinnaman ise Takeshi’nin yeni bedenini temsil ediyor. Tabii bundan daha fazlası var. Ancak spoiler vermemek adına bu bilgiyi paylaşmıyoruz.

The Following’te izlediğimiz James Purefoy’u Meth sınıfının zengini Laurens Bancroft rolünde seyrediyoruz. Dedektif Ortega rolünde ise Martha Higareda var. Bir yapay zeka olan ve Kuzgun otelinin sahibi, ayrıca ismini ünlü şair Edgar Allan Poe’dan alan Poe karakterini American Crime Story’den Chris Conner canlandırıyor. The 100, Agents of Shield, Shameless gibi çeşitli dizilerde karşımıza çıkan Dichen Lachman da Takeshi’nin kardeşi Reileen rolünde.

Altered Carbon oyuncuları hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Vernon karakterini Chicago Med’ten Ato Essandoh, Vernon’ın kızı Lizzie karakterini Riverdale‘den Hayley Law, Bancroft’un eşi Miriam karakterini Ghost Wars‘tan Kristin Lehman, Ayaklanmacıların lideri Quell karakterini ise The Good Wife’tan Renee Elise Goldsberry canlandırıyor.

Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Laeta Kalogridis
Dizi Türü: Bilimkurgu, Aksiyon
Platform: Netflix
IMDB: 8.6 (Puan değişebilir).

Altered Carbon dizisi hakkında çeşitli bilgiler sunduk. Seriyle ilgili görüşlerinizi yorum panelinden belirtebilirsiniz. İyi seyirler!

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

1 Yorum

Leave A Reply