Arrow Dizi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Tanıtım

0

Amerikan CW kanalı tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde ilk bölümü yayınlanan Arrow, DC Comics karakterlerinden biri olan “Green Arrow” esinlenerek oluşturuldu. Son dönemde, çizgi romandan beyaz perdeye ve ekranlara aktarılan karakterler bir hayli fazla. Zaten bu diziden sonra diğer DC Comics karakterlerini farklı dizilerde izleme şansı bulmuştuk. (Supergirl, Flash, DC’s Legends of Tomorrow vs.) Arrow konusu doğal olarak çizgi romandaki kurguya benzer bir şekilde işleniyor.

Dizi konusuna geçmeden önce yapımcı kadrosuna göz atalım. Senarist-yazar kadrosu içinde dizinin yaratıcısı olan üç farklı isme rastlıyoruz. Üç ismin de ortak noktaları bulunuyor. Greg Berlanti, Andrew Kreisberg ve Marc Guggenheim Arrow haricinde “DC’s Legends of Tomorrow” dizisinde beraber çalışıyorlar. Greg Berlanti ve Andrew Kreisberg ise “The Flash ve Supergirl” dizisinde birlikteler. Böyle bir ortaklığın DC dizilerine etkisi olumlu olarak yansıyor. Dizinin her sezonunda 23 bölüm bulunduğunu, bölümlerin gösterim süresinin 40-45 dk. civarında olduğunu hatırlatalım.

Arrow Dizi Konusu

Oliver Queen oldukça varlıklı bir aileye sahiptir. Starling City’nin çapkın, pervasız, umursamaz, haylaz zenginleri arasında gösterilmektedir. Bir gün, babası ve kız arkadaşının kardeşinin bulunduğu bir yat gezisine çıkmaya karar verir. Ancak yat gezisi beklenildiği gibi eğlenceli gitmez. Büyük bir kaza yaşanır ve yat sulara gömülür. Bu kazadan kurtulan tek kişi Oliver Queen olacaktır. Tam beş yıl boyunca bir adada kurtarılmayı bekleyecek, bu süre zarfında birçok tehlike atlatacak ve hayatta kalmayı başaracaktır. Hayatta kalmasını sağlayan ise geliştirdiği dövüş teknikleri, strateji, okçuluk gibi özellikleri olacaktır. Starling City’deki herkes Oliver’ın öldüğünü düşünerek hayatlarına devam eder. Fakat adadan kurtulmayı başaran Oliver şehrine döner ve kendisine bir amaç belirler: Babasına layık olmak ve şehrini suç unsurlarından arındırmak.

arrow dizi konusu

Dizide geçmiş ve günümüz bir arada sunuluyor. Oliver’ın ada dönemlerini “flashback” olarak izliyoruz; yani bir nevi nasıl “Arrow” olduğunu öğreniyoruz. Dizinin sadece ilk sezonunu izlediğim için devamında nasıl olaylar olduğu hakkında pek bir bilgim yok. Ancak okuduklarıma göre dizinin fanları baya kızgın durumda. Dizinin ritmini kaybettiği ve sıradanlaştığı yönünde eleştiriler var. Arrow dizi konusu hakkında bilgi verdikten sonra oyuncuları inceleyelim.

Arrow Dizi Oyuncuları

arrow dizi oyuncuları

Oliver Queen (Stephen Amell): Kendisini şehrinin kurtarıcısı olarak görür. Suça karşı savaşarak Starling City’i güvenilir bir yer haline getirmek ister. Kurbanları için klasikleşmiş iki çift lafı bulunur: “You have failed this city”. Stephen Amell şu dizilerde rol almıştı: Heartland, Hung, Private Practice. Ayrıca Flash ve Legends of Tomorrow dizileriyle olan ortak bölümlerde kendisin izlemiştik.

Felicity Smoak (Emily Bett Rickards): Oliver’ın şirketinde çalışıyor. Bilgisayarlar ve teknoloji ile arası çok iyi. Oliver’a yardımcı oluyor. Sempatik, komik ve ilgi çekici bir kadın. Emily Bett Rickards için kariyer dizisidir. 

John Diggle (David Ramsay): Oliver’ın annesi tarafından tutulan bir koruma. Zaman içinde Oliver’la birbirlerine alışacaklar ve beraber hareket edecekler. Oyuncuyu Dexter dizisindeki “Anton Briggs” rolüyle anımsıyoruz.

arrow thea

Thea Queen (Willa Holland): Oliver’ın ergenlikte master yapmış olan küçük kardeşi. Alkol ve uyuşturucu problemleri yaşıyor. Aklı başında değil. Willa Holland’ı The O.C. ve Gossip Girl gibi dizilerde izlemiştik.

Laurel Lance (Katie Cassidy): Oliver’ın eski kız arkadaşı. Onun şehre dönüşüyle afallıyor. Ayrıca kendisi başarılı bir avukat. Oyuncuyu Supernatural ve Gossip Girl dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Buna Göz Atın:  Deadwind Dizi Konusu ve Oyuncuları (2018) - Tanıtım

Quentin Lance (Paul Blackthorne): Starling City’nin huzuru sağlamaya çalışan bir dedektif. Oli. Queen’den nefret ediyor, çünkü kızının ölümüne neden olduğunu düşünüyor. Büyük kızını Oliver’a karşı uyarıyor. Kendisini The River, 24 gibi dizilerde izlemiştik.

Arrow Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Greg Berlanti, Marc Guggenheim, Andrew Kreisberg
Dizi Türü: Aksiyon, Suç
Diğer Oyuncular: John Barrowman, Colton Haynes, Susanna Thompson, Echo Kellum
IMDB: 7.9

Arrow dizi konusu hakkında eklemek istediklerinizi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply