Banshee Dizi Konusu ve Oyuncuları (2013) – Ayrıntılı Tanıtım

0

İlk bölümü 11 Ocak 2013 tarihinde Cinemax tarafından yayınlanan Banshee konusu bakımından ilginizi çekebilecek bir suç dramasıdır. Dördüncü sezonuyla birlikte final yapan dizinin ilk üç sezonu 10’ar, son sezonu ise 8 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin ortalama gösterim süresi 60 dakikadır. Dizi, geniş oyuncu kadrosuyla ve sağlam kurgusuyla ön plana çıkıyor.

Dizinin yapımcıları arasında en çok dikkat çeken isim Alan Ball. Kendisini HBO efsaneleri Six Feet Under ve True Blood yapımcı kadrosundan tanımaktayız. Dizinin yaratıcılarına bakıldığında iki ismi birlikte görüyoruz: David Schickler ve Jonathan Tropper. İki senaristin de içinde yer aldığı en önemli projenin Banshee dizisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Banshee Dizi Konusu 

Başlamadan belirtelim, diziyle ilgi bilgi verirken zaruri spoilerlardan nasibinizi alabilirsiniz. Spoiler miktarını minimum seviyede tutmaya çalışacağım.

Hapishanede geçen on beş yılın ardından dizimizin ana karakteri (Lucas Hood ismini alacaktır) geçmişindeki izleri takip etmeye karar verir. On beş yıl önce bir mücevher soygununda yer almış ve yakalanarak hapsi boylamıştır. Bu hırsızlıkta tek başına değildir, ortağı ve sevgilisi olan Ana soygunda yakalanmayarak kaçmayı başarmıştır. Lucas hapisten çıktıktan sonra Ana’nın yerini tespit eder. Ana, Banshee ismindeki bir kasabada yaşamını sürdürmektedir. Hırsızlık günlerini ve kirli geçmişini arkasında bırakmış, çoluk çocuğa (Max ve Deva) karışmıştır. İsmini Carrie olarak değiştirmiştir, üstüne üstlük bir bölge savcısı olan Gordon Hopewell ile evlenmiştir. Ayrıca babası ‘Rabbit’ isminde bir mafyadır ve Ana babasından da saklanmaktadır.

Ana karakterimiz bütün bu vaziyetin farkına varır ve kasabada yaşamını sürdürebilmek için zekice bir plan yapar. Banshee’ye atanmış bir şerif, karakterimizin de bulunduğu bir barda çıkan çatışma sonucu hayatını kaybeder. Karakterimizin aklına o anda bir fikir gelir: Şerifin kimliğine sahip olarak Banshee kasabasında asayişten sorumlu kişi olmak. Bu iş için eski dostlarından Job’tan yardım ister. Job her türlü sisteme sızmayı başarabilen bir hacker’dır. Böylece karakterimizin kimliği şerif, adı Lucas Hood olacaktır. Lucas’ın bu sırrına sahip olan bir diğer kişi barın sahibi Sugar olacaktır.

Kasabanın sosyolojik yapısı enteresandır. Kasaba halkının büyük bir çoğunluğu Amish olarak tabir edilen, fazlasıyla muhafazakar insanlardan oluşmaktadır. Bu topluluğun sert kuralları bulunur; modernist yaşamı kabul etmezler, teknolojiyle araları çok iyi değildir ve dini vecibelerin hayattaki en üstün vazife olduğuna inanarak yaşarlar. Böyle bir topluluktan Kai Proctor gibi bir adamın çıktığına şahit olunacaktır. Kai Proctor, kasabadaki suç şebekelerinin bağlı olduğu bir mafyadır. Büyükbaş hayvancılık ve et üzerine kurduğu bir imparatorluğu yönetmektedir. Kasabanın yeni şerifiyle doğal olarak yolları kesişecektir.

Banshee Dizi Oyuncuları, Karakterleri

lucas hoodLucas Hood (Antony Starr): Banshee oyuncuları arasında en çok dikkat çeken isim, başrol oyuncusu. Geçmişindeki izleri kapatabilmek için kendisine yeni bir yaşam bulmak zorunda, hem de bir şerif olarak! Antony Starr’ın rol aldığı diğer yapımlara bakıldığında genellikle Avustralya ve Yeni Zellanda yapımlarına rastlanacaktır. Oyuncunun son olarak rol aldığı dizi ise American Gothic (13 bölüm) dizisidir.


carrie bansheeAna/Carrie (Ivana Milicevic): Kendisine yeni bir yaşam kurmuş olması, arkasında bıraktığı geçmişinden kaçabileceği anlamına gelmiyor. Usta bir hırsız olmasının yanı sıra müthiş bir dövüş yeteneğine sahiptir. Ivana Milicevic’in rol aldığı önemli yapımlar arasında şunlar bulunuyor: Battle In Seattle, Casino Royale, Running Scared, Just Like Heaven, Vanilla Sky, Gotham (3 bölüm), Power (4 bölüm).

Buna Göz Atın:  American Gods Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

sugarSugar Bates (Frankie Faison): Malum olayın yaşandığı barın sahibidir. Ayrıca eski bir boksördür. Lucas Hood’a her konuda yardımcı olmaktan çekinmeyen babacan bir karaktere sahiptir. Özellikle Job ile olan ilişkisi karikatürize sahneler oluşturuyor. Frankie Faison ismini bir başka HBO efsanesi olan The Wire’dan (47 bölüm) hatırlayabilirsiniz.


job bansheeJob (Hoon Lee): Görebileceğiniz en tehlikeli trans bireylerden biridir. Önüne bir bilgisayar verin ve şovunu izleyin. Eline bir silah verin ve operasyonu bitirin! Bitmek bilmeyen enerjisi ve esprili tavırlarıyla kendisini çok seveceksiniz. Hoon Lee’yi daha önce şu yapımlarda birer bölümlük performanslarıyla izleme şansı bulmuştuk: Blue Bloods, Law&Order, Sex and the City, White Collar, The Blacklist, Bosch.


ulrich thomsenKai Proctor (Ulrich Thomsen): Amish bağlarından koparak kasabanın en büyük suç lideri haline gelmiştir. Banshee içinde sergilediği ‘mekan sahibi benim arkadaşlar’ tavırlarıyla, dosta düşmana nam salmıştır. Kendisini Nusret’in mafya versiyonu olarak nitelendiren arkadaşlara da selam olsun. Ulrich Thomsen kariyeri önemli yapımlarla dolu bir oyuncu. Kendisini son olarak The Blacklist (10 bölüm) dizisinde izlemiştik. Rol aldığı öne çıkan yapımlar şöyle: Mortdecai, The Thing, Centurion, Hitman, Adam’s Apple, Kingdom of the Heaven.


deva bansheeDeva (Ryann Shane): Carrie’nin ergenlikte zirve yapmakta olan kızı. Diziyi seyrederken en gıcık olabileceğiniz karakterlerin başında gelecektir. Ancak üzüleceksiniz de, çünkü babasına çok ihtiyacı var. Lights Out (12 bölüm) ve Blue Bloods (1 bölüm), Ryann Shane’nin içinde yer aldığı dizilerdir.


lili simmons bansheeRebecca Bowman (Lili Simmons): Amish ailesinden kaçarak amcası Kai Proctor’ın yanına sığınan genç, güzel, seksi ve tehlikeli karakter. Zaman içinde amcasının imparatorluğunu devralacağını düşünür. Bu konuda birçok hata yapacaktır. Kendisini True Detective (2 bölüm), Westworld (1bölüm), Hawaii Five-0 (12 bölüm) dizilerinde izlemiştik. Oyuncu ayrıca Ray Donovon 5. sezon kadrosuna dahil olmuştur.


matthew rauch bansheeClay Burton (Matthew Rauch): Kai Proctor’ın en önemli koruması. Hayatını Kai için verebilecek birisi, ayrıca inanılmaz bir sosyopat. Şahsen dizideki oyunculuk performanslarına bakılırsa Matthew Rauch’un muhteşem bir iş çıkardığı anlaşılacaktır. Belive (5 bölüm), Blue Bloods (4 bölüm) oyuncunun rol aldığı dizilerden bazılarıdır.


matt servittoBrock Lotus (Matt Servitto): Şerif departmanındaki tecrübeli polislerden birisi. Yeni şerif Lucas Hood ile bir türlü arası uyuşmuyor. Sürekli muhalefet. Aslında yapılan işin doğru olmasını istiyor, fakat bilmediği çok şey var. Oyuncuyu Brotherhood (15 bölüm) ve The Sopranos (24 bölüm) gibi dizilerden anımsıyoruz.


trieste kelly dunnSiobhan Kelly (Trieste Kelly Dunn): Banshee şerif departmanındaki bir diğer polis. Yeni şerife ayak uydurmaya çalışıyor. Meslektaşı Brock gibi yaşananlardan habersiz. Zaman içinde dizideki önemli karakterlerden biri haline gelecek. Oyuncuyu Blindspot (12 bölüm), Believe (6 bölüm) gibi dizilerde izlemiştik.


Banshee Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Jonathan Tropper, David Schickler
Dizi Türü: Aksiyon, Suç, Drama
Diğer Oyuncular: Rus Blackwell, Demetrius Grosse, Ben Cross
IMDB: 8.4

Banshee dizi konusu üzerine yorumlarını belirtebilirsiniz. Diziye başlamakta tereddüt edenler için güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Eğer dizi hakkında hala merak ettiğiniz bilgiler varsa, yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply