Dram ve Komedi: Californication Konusu ve Oyuncuları

0

Amerikan Showtime kanalında 7 sezon boyunca yayınlandıktan sonra final yapan Californication konusu itibariyle fazlasıyla eğlenceli bir dizi olarak karşımıza çıkıyor. Komedi ögelerinin ağırlıkta olduğu dizide altyapıyı derin bir dram oluşturuyor. Yazar Hank Moody’nin aile, cinsellik, özgürlük, aşk gibi kavramlar üzerinde yaşadığı şaşkınlıklarını, muhteşem çelişkileriyle beraber izleme fırsatı buluyoruz. Dizinin bölümleri ortalama 28 dakika sürüyor. 2007-2014 yılları arasında yayınlanan dizinin yazarlığını Lucifer ve Dawson’s Creek gibi dizilerin kadrosunda yer alan Tom Kapinos üstleniyor.

californication freedom

Californication Konusu

 

Hank Moody, bir zamanlar Amerika’da oldukça popüler olan bir yazardır. Çıkardığı kitabı pek çok kişi tarafından okunmuştur, hatta uyarlama olarak bir film bile çekilmiştir. Ancak eskisi kadar gündemde olan bir yazar değildir. Özel hayatında sınırları olmadan yaşaması ve ailesini bir arada tutmaya çalışması gibi iki zıt davranışın sonuçlarını yaşamaktadır. Eski eşi Karen’dan defalarca ikinci bir şans isteyen Hank, bu şansların hiçbirini kullanamaz. Kızı Becca’ya karşı iyi bir baba olmak ister, ancak özel hayatı buna engel olur.

Charlie Runkle için Hank Moody önemli bir dosttur. Evliliğinde sorunlar yaşayan Charlie, ayrıca cinsellik üzerine birçok başarısız tecrübe geçirmiştir. Menajerliğini yaptığı Hank Moody’yi örnek almaya başlaması, onun için pek hayra alamet olmayacaktır. Eşi Marcy ile yaşadığı sorunların kaynağı tamamen Charlie’den kaynaklanmaktadır.

Editör: Californication konusu, diğer yabancı dizilere bakıldığında farklı bir konumda yer alıyor. Salt güldürü amacı taşımayan dizide; yazarlık yapan karakterin hayata bakış açısı ve özgürce yaşamayı istemesi, bir yandan da ailesinin yanında olmaya çalışması Hank Moody’nin defalarca başarısız olmasına neden oluyor. Alkol ve kadınlardan kopamayan Hank aynı zamanda eşi ve kızından da kopamıyor. “İnceldiği yerden kopsun” deyimini kanıtlayan birçok sahneyi dizide görebiliyoruz.

Buna Göz Atın:  Altered Carbon Dizi Konusu ve Oyuncuları (2018) - Tanıtım

Californication Oyuncuları

Hank Moody (David Duchovny)

californication konusu hank

Alkol, seks ve biraz serserilik. Hank Moody ve egoları, hayatın gerçeklerine karşı yürüttükleri savaşı kazanabilecek mi? Bir yere kadar.

1960 doğumlu usta oyuncuyu herkes “The X Files” dizisinden “Ajan Fox Mulder” olarak hatırlayacaktır. Keanu Reeves’e teklif yapılmadan önce Matrix filmindeki Neo rolü için David Duchovny’nin düşünüldüğünü biliyor muydunuz?

Karen (Natascha McElhone)

californication konusu karen

Kariyeri ve kızı Becca ile mutlu olduğunu düşünen Karen, eski eşi olan Hank Moody ile uğraşmak zorunda kalır. Ona karşı beslediği hisleri, Karen’ı Hank’e bir şans daha vermeye yönlendirecektir.

Oyuncuyu City of Ghosts, Ronin, The Truman Show, Mr. Church ve London Town gibi filmlerde izlemiştik.

Becca Moody (Madeleine Martin)

californication konusu becca

Hank Moody’nin kızı olmak mı daha zor yoksa büyümek mi? Becca ikisini birden başarmak zorundadır. Babasına karşı hissettiği hayal kırıklıkları Becca’yı günden güne olgunlaştıracaktır.

Birçok dizide konuk oyuncu olarak rol alan Madeleine Martin’i en son olarak Hemlock Grove dizisinde (18 bölüm) izlemiştik.

Charlie Runkle (Evan Handler)

californication konusu charlie

Dostu Hank’in menajerliğini yapmakta olan Charlie Runkle için hayat giderek zorlaşmaktadır. Hank ile takılmasıyla Charlie farklı bir kişiye dönüşecektir. Cinsel arzularını ve yeteneklerini sergilemesinin tam sırasıdır.

Oyuncuyu daha önce Sex and the City ve American Crime Story dizilerinden hatırlıyoruz.

Marcy (Pamela Adlon) 

marcy pamela adlon

Charlie’yi kontrol altında tutmak giderek imkansız hale gelmektedir. Marcy’nin yapacağı tek şey kendi kurallarını koymak olacaktır.

Pamela Adlon 1982’den günümüze kadar tam 177 yapımın içinde yer aldı! Çoğunluğu dizilerdir.

Californication Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Tom Kapinos
Dizi Türü: Komedi, Dram
Diğer Oyuncular: Stephen Tobolowsky, Madeline Zima, Callum Keith Rennie
IMDB: 8.3

Editör Puanı: 8.1

Californication konusu üzerine belirtmek istediklerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply