Daredevil Konusu ve Oyuncuları

0

2015 yılında, Amerikan’ın popüler kanallarından olan Netflix tarafından yayınlanmaya devam eden Daredevil konusu bakımından Marvel severlerin ilgisini çekiyor. Dizi, ilk iki sezonunu geride bıraktı. Dizinin yönetmenlik koltuğunda Drew Goddard bulunuyor. Goddard’ı Lost (35 Bölüm) ve Alias (39 Bölüm) dizilerinin yönetmeni olarak hatırlıyoruz. Dizinin daha öncesinde Ben Affleck’li bir sinema filmi vardı. Marvel çizgi romanlarının sembol karakterlerinden olan Daredevil’ın oldukça kötü işlenmesi, Ben Affleck ve filmi eleştiri yağmuruna tutmuştu. Netflix’in ekrana getirdiği Daredevil ise eleştirilerin olumlu olanlarını topluyor. Charlie Cox’ın muhteşem oyunculuğu, dizinin kurgusu, çekim teknikleri, dövüş sahneleri gibi faktörler sayesinde dizi bir hayli popülerlik kazandı. Netflix’in bu atağından sonra Jessica Jones ve Luke Cage gibi diziyle bağlantılı karakterlere ait diziler yayınlandı. Yakın bir zamanda; Iron Fist, The Punisher ve The Defenders dizileri Netflix dizileri arasındaki yerini alacak.

daredevil konusu ve oyuncuları

Daredevil Konusu

Matt Murdock küçük yaşlarda geçirdiği bir kaza sonucunda görme yetisi kaybetmiştir. Üstüne üstlük bir de babasını kaybeden küçük Matt için yaşam zor bir hale gelecektir. Stick adındaki eğitmeniyle tanışmasıyla dövüş alanında uzmanlaşmaya başlar. Kendisi kör olduğu için gözleriyle görememektedir, ancak görmek için gözlerine ihtiyaç olmadığının farkına varır. Dövüş sanatlarında ustalaşması, adalet kavramı üzerine fikirlerinin değişmesi Matt Murdock’ı farklı kararlar vermeye yöneltir. Yozlaşmanın had safhada olduğu şehir Hell’s Kitchen, bir kahramana ihtiyaç duymaktadır. 

Üniversitede hukuk okurken tanıştığı dostu Foggy Nelson ile bağlarını koparmaz. İkili, bir avukatlık bürosu açmaya karar verir. “Nelson&Murdock” açılır ve iki arkadaş hukuk alanında adaletsizliklere karşı mücadele vermeye başlar. İlk davaları oldukça zorlu geçer ve bu davalardan birinde kurban olan Karen Page ile tanışırlar. Zaman içinde Karen Page, Nelson&Murdock için çalışmaya başlayacaktır. Kariyerinde atılımlar yapmaya çalışan Matt, bir yandan da şehirdeki suçlularla savaşmaktadır. Mafyalar, çeteler, Çinli uyuşturucu baronları, politik yozlaşmalar… Bunların hepsiyle mücadele etmek Matt Murdock’ı ölümün kıyısına kadar getirecektir. Ancak Matt’in en büyük hedefi milyoner Wilson Fisk (Kingpin) olacaktır.

Daredevil konusu üzerine ilk sezondan bahsettik. İkinci sezonda diziye yeni Marvel karakterleri katılıyor. Özellikle The Walking Dead dizisinden hatırladığımız Jon Bernthal’un canlandırdığı The Punisher karakteri büyük ilgi çekti. Daredevil’ın sevgilisi olan Elektra da ikinci sezonda dizi kadrosunda yer alıyor.

Daredevil Oyuncuları

Dizinin oyuncu kadrosunda dikkat çeken isimler yer alıyor. True Blood dizisinden hatırladığımız Deborah Ann Woll, dizinin güzeller güzeli kadın oyuncularından biri. Ayrıca Jon Bernthal dizideki performansıyla herkesin ağzını açık bırakmayı başarıyor. Daredevil oyuncuları kimlerdir, bunları inceleyelim.

Matt Murdock (Charlie Cox)

daredevil konusu

Gündüzleri avukat, geceleri Daredevil! Hell’s Kitchen’ın yetenekli kahramanları arasında yer alan Matt Murdock, şehrini her türlü tehlikeye karşı korumak için savaşıyor.

Buna Göz Atın:  Lovecraft Country Dizi Konusu ve Oyuncuları (2020) - Tanıtım

Başarılı oyuncuyu daha önce Stardust, Stone of Destiny, Boardwalk Empire, The Theory of Everything gibi yapımlarda işlemiştik. The Defenders dizisinde kendisini aynı rolle izleyeceğiz.

Foggy Nelson (Elden Henson)

daredevil konusu foggy

Matt Murdock’ın en yakın arkadaşı olan Foggy, hukuk alanında kariyer sahibi olmak isteyen bir avukattır. İlk başlarda Daredevil hakkında bir fikri yoktur, bu durum sonradan değişecektir.

Elden Henson’ın rol aldığı yapımlar arasında; Deja Vu, The Hunger Games, The Butterfly Effect gibi filmler bulunuyor.

Karen Page (Deborah Ann Woll)

daredevil konusu

Nelson&Murdock avukatlık bürosunda çalışmaya başlayan Karen Page, adaletsizliğe karşı aldığı tavırlarla birçok davanın çözülmesinde önemli rol oynuyor.

Güzel oyuncuyu True Blood dizisindeki Jessica rolüyle hatırlıyoruz.

Wilson Fisk (Vincent D’Onofrio)

daredevil konusu kingpin

Hell’s Kitchen şehrinin gizemli milyoneri Wilson Fisk, dış dünyadan çok kendi iç dünyasında yaşayan şiddet eğilimli bir sosyopattır. Medya önüne çıkmayı fazla tercih etmez, ancak alacağı kararla politikaya atılır. Şehri yöneten kişidir.

Marvel çizgi romanlarında Spider-Man ve Daredevil’ın en azılı düşmanı olan Kingpin, dizide karşımıza Wilson Fisk olarak çıkıyor. Vincent D’Onofrio daha önce Full Metal Jacket filminde muhteşem performansıyla dikkatleri üzerine çekmişti. 2015 yılında vizyona giren Jurassic World filminde kendisini izleme fırsatı bulmuştuk. Oyuncu son olarak Emerald City dizisinde rol aldı.

Frank Castle (Jon Bernthal)

daredevil konusu the punisher

Eski bir asker olan Frank Castle, karanlık geçmişini keşfetmeye çalışmaktadır. İçinde intikam arzusu kontrol edilemez bir seviyededir. Bütün silahları ustalıkla kullanıyor olması, onu acımasız bir tetikçi haline getirmiştir.

Jon Bernthal denilince akıllara The Walking Dead geliyor. Rol aldığı diğer yapımlar ise: Fury, Sicario, The Wolf of Wall Street, The Accountant ve The Pacific.

Elektra (Elodie Yung)

daredevil konusu

Matt Murdock ile arasında duygusal bir bağlantı bulunan Elektra, Matt’i eğiten Stick tarafından eğitilmiş tehlikeli bir kadındır. Matt Murdock ile tekrar yakınlaşmaya başlayacaktır.

Daredevil konusu ikinci sezonda Elektra ve The Punisher gibi karakterlerle daha bir derinlik sağlıyor. Elektra’yı dizinin önemli karakterlerinden biri olarak görebiliriz. Elodie Yung’u Gods of Egypt, Banlieue 13: Ultimatum gibi fimlerde izlemiştik.

Daredevil Diğer Bilgiler

Yönetmen: Drew Goddard
Dizi Türü: Aksiyon, Suç, Dram
Diğer Oyuncular: Royce Johnson, Geoffrey Cantor, Rosario Dawson, Ayelet Zurer, Scott Glenn, Peter Shinkoda
IMDB: 8.8

Editör Puanı: 9.0

 

Darevil konusu hakkında eklemek istedikleriniz varsa ‘yorum yap’ bölümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca Marvel dizileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply