Decline and Fall Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) – Tanıtım

0

31 Mart 2017 tarihinde BBC tarafından yeni bir mini-dizi yayınlandı. Komedi dalında karşımıza çıkan Decline and Fall konusu incelendiğinde, 1920 yılında Oxford Üniversitesi’nden kovulan bir gencin trajikomik hikayesi anlatılıyor. Mini-dizi formatındaki yapımın toplam 3 bölümden oluştuğunu belirtelim.

Dizinin yaratıcısı olarak ilk başta Evelyn Waugh ismini görüyoruz. Kendisinin 1928 yılında aynı isimde yayınlanan romanı, BBC tarafından ekranlara taşınmıştır. Hatta yazarın birçok eserinin dizi ve film olarak uyarlandığını söyleyebiliriz. Prodüksiyon ekibinde yer alan isimler şöyle: James Wood (Ambassadors, Rev.), Guillem Morales (Inside No. 9), Matthew Bird (Fortitude), David Higginson (Harry Brown), Frith Tiplady (Peaky Blinders).

Decline and Fall Konusu

Paul Pennyfeather, 1920’li yıllarda Oxford Üniversitesi’nde eğitim gören bir gençtir. Geleceği parlak bir rahip adayıdır. Bir gün üniversitedeki The Bollinger Club öğrencileri tarafından acımasız bir şakaya maruz kalır. Kalabalık grup tarafından bütün kıyafetleri çıkarılır ve çırılçıplak kalır. Üniversitenin avlusundan bu haliyle koşarak uzaklaşır. Ertesi gün kurul kararını verir. Paul Pennyfeather’ın işlediği yüz kızartıcı bir suçtur. Üniversiteden uzaklaştırılması kabul edilir.

Gelecek hayalleri suya düşen Paul iş aramaya başlar. İş bulma kurumu aracılığıyla Galler’deki bir okula yönlendirilir. Artık öğretmenlik yapma zamanı gelmiştir. Ancak okul yönetimi ve öğrencileri oldukça tuhaf kişilerden oluşmaktadır.

Decline and Fall Oyuncuları


jack whitehallPaul Pennyfeather (Jack Whitehall): Dizinin merkezindeki karakter. Oxford Üniversitesi’ndeki eğitimini tamamlayarak bir rahip olmayı planlıyor. Tabii evdeki hesap çarşıya uymuyor. Okuldaki bir grup öğrencinin şakasıyla birlikte eğitim hayatı sona eriyor. Öğretmenlik yapmaya başlıyor, fakat bu yeni mesleğinde işi hiç kolay değil. Karaktere İngiliz oyuncu Jack Whitehall can veriyor. Kendisi daha önce Fresh Meat (30 bölüm), Bad Education (19 bölüm) gibi dizilerde rol almıştı.

Buna Göz Atın:  Wrecked Dizi Konusu ve Oyuncuları (2016) - Tanıtım

decline and fall cast

Soldan sağa: Matthew Beard, Douglas Hodge, Eva Longoria, Stephen Graham

 

Dizinin kadrosunda yer alan diğer önemli isimlere kısaca göz atalım:

Arthur Potts (Matthew Beard): Paul’un Oxford’taki arkadaşı. Karakteri The Imitation Game, Rogue (7 bölüm) gibi yapımlarda rol alan Matthew Beard canlandırıyo.

Grimes (Douglas Hodge): Okuldaki kırık öğretmenlerden sadece biri. Decline and Fall oyuncuları arasında bulunan Douglas Hodge’u Penny Dreadful (13 bölüm) dizisinden anımsayabilirsiniz.

Margot (Eva Longoria): Okuldaki öğrencilerden olan Peter’ın annesi. Oldukça elit bir hanımefendi görüntüsünde. Eva Longoria’yı birçok yapımdan hatırlamak mümkün. Özellikle Desperate Housewives (180 bölüm) dizisiyle özdeşleşen bir oyuncu.

Philbrick (Stephen Graham): Okulun görevlilerinden biri. Sert ve tuhaf bir yapısı var. Stephen Graham’ı Al Capone rolüyle Boardwalk Empire (56 bölüm) dizisinde izlemiştik. Oyuncunun rol aldığı diğer bir dizi Taboo (7 bölüm). Taboo dizi konusu ve oyuncuları hakkındaki tanıtımımıza göz atabilirsiniz.


Decline and Fall Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: James Wood, Guillem Morales
Dizi Türü: Komedi
Diğer Oyuncular: David Suchet, Oscar Kennedy, Vincent Franklin
IMDB: 7.0 (Giriş puanıdır.)

Decline and Fall dizi konusu üzerine yorumlarınızı panelden belirtebilirsiniz. Bir diğer BBC dizisi olan, Nazilerin kazandığı savaş sonrasında İngiltere’nin durumunu ele alan  SS-GB dizisiyle ilgili tanıtımımızı inceleyebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply