Polisiye Dizi The Mentalist Konusu ve Oyuncuları

0

Polisiye Dizi The Mentalist Konusu ve Oyuncuları

Rome ve Gotham dizilerinin yönetmeni olan Bruno Heller tarafından çekilen The Mentalist tam 7 sezonluk bir maceranın ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Simon Baker’ın adeta tek başına sürüklediği dizinin birçok fan grupları bulunuyordu. Bu grupların oluşma nedenine baktığımızda dizinin bir numaralı gizem kaynağı olan Red John karakterini görüyoruz. 6 sezon boyunca azılı bir seri katil olan Red John’ın kim olduğu hakkında teoriler üretilmişti. Hatta bu teoriler çılgınca detaylarla desteklenmiş ve Twitter üzerinden Bruno Heller ve dizi oyuncularına yoğun bir baskı yapılmıştı. Türkiye’deki fanların sayısının az olmadığını söyleyebilirim, özellikle yabancı forumlarda gezinirken çok sayıda Türk’ün yorumlarına denk geldiğim olmuştu. Red John teorilerime devam ederken sonunda karakterin kimliğinin açıklandığı bölüm gelmişti. Türkçe altyazıyı bekleyemeden Amerika ile eş zamanlı olarak bölümü seyretme imkanı bulmuştum. Spoiler – Sonuca bakarsak: Büyük bir hayal kırıklığıydı! Ben dahil bütün dizi fanları bir nevi kahrolmuştuk. The Mentalist’in reytinglerinin bir anda düşmesine şaşırmadık, 7. sezonu da öylesine çektiler zaten. – Spoiler 

The Mentalist konusu hakkında daha fazla bilgi alabilmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

the mentalist red john

The Mentalist konusu üzerine açıklama getirmek gerekirse; Patrick Jane bir televizyon kanalında Red John’ı küçümseyici ifadeler kullanır. Sonuçlarını düşünmeden yaptığı bu hareket onun hayatını değiştirecektir. Patrick Jane’nin ailesi Red John tarafından öldürülür. Suçluluk duygusuyla başa çıkmaya çalışan Jane bir yandan da Red John’ı bulabilmek için büyük bir çaba göstermektedir. CBI (California Bureau of Investigation) kadrosuna danışman olarak katılan Jane, CBI ekibiyle birlikte gizemli cinayetleri çözmeye başlar. Yetenekleri sayesinde birden büro içinde popüler bir hale gelir. Medyumluk olarak iddia edilen yetenekleri kabul etmez; Jane bir medyum değildir, muhteşem bir gözlemcidir. (Sherlock Holmes gibi) İnsanların davranışlarından, konuşmalarından, giydiği kıyafetlerden, sıktığı parfümlerden kısacası bütün ayrıntılardan çıkarımlar yapar. Aykırı tavırları nedeniyle yüksek mevkideki isimler ondan pek hoşlanmaz, ancak ekibinde yer alan arkadaşları için çok değerlidir. Özellikle Teresa Lisbon için…

the mentalist love

Her sezonun özel bir Red John bölümü bulunur. Son sezonlara doğru Red John ile ilgili detaylar çoğalacaktır. Kurulacak olan bağlantılar sayesinde Patrick Jane ve Red John arasında akıl savaşları başlayacaktır. Büyük savaşın sonunda kazanan kim mi olacak? İyi seyirler.

Buna Göz Atın:  Prodigal Son Dizi Konusu ve Oyuncuları (2019) - Tanıtım

The Mentalist Oyuncuları

Dizi kadrosuna baktığımız zaman öncelikle Simon Baker ve Robin Tunney isimleri dikkatinizi çekecektir. Yan karakterlerin başarılı performansları sayesinde diziyi izlerken memnuniyet duyacaksınız. The Mentalist konusu bakımından ilginizi çekmeyi başaracaktır.

Patrick Jane (Simon Baker)

the mentalist simon baker

Patrick Jane görebileceğiniz en zeki adamlardan biri. Sherlock Holmes kıvamında bir zeka ile cinayetleri rahatça çözüyor. Onu en çok uğraştıran kişi ise Red John. Son sezonlarda bu düğüm çözülecek.

Baker’ı daha önce Margin Call, Something New, Land of the Death, The Guardian gibi yapımlarda izlemiştik.

Terese Lisbon (Robin Tunney)

the mentalist teresa lisbon

CBI ekibinin başındaki isim olan Lisbon, pek çok cinayet vakasını Patrick Jane ile birlikte çözecektir. Red John’ı yakalamak için Jane’e yardım edecektir.

Robin Tunney’i The Burning Plan, Hollywoodland, Open Window, Runaway ve Prison Break gibi yapımlardan hatırlıyoruz.

Kimball Cho (Tim Kang)

the mentalist tim kang

CBI saha ekibinin güvenilir ismi Kimball Cho diziye renk katan bir karakter. Buz adam tavırları, sorulan sorulara verdiği ilginç cevaplar ile Cho’yu çok seveceksiniz.

Tim Kang genellikle dizilerde rol alan bir oyuncu. The Vampire Diaries, Third Watch gibi dizilerde kendisini konuk oyuncu olarak görüyorduk.

Wayne Rigsby (Owain Yeoman)

rigsby the mentalist

CBI dedektifleri arasında yer alan Wayne Rigsby ekibin önemli bir parçası. Geçmişiyle yüzleştikçe bazı gerçekler gün yüzüne çıkacaktır.

Owain Yeoman’ı Generation Kill, Supergirl, Turn gibi dizilerde izlemiştik.

Grace Van Pelt (Amanda Righetti)

the mentalist grace van pelt

Ekibin son üyesi olan Grace başarılı bir dedektiftir. Wayne Rigsby ile aralarında geçen yakınlaşmanın sonucunda bir aşk filizlenecektir.

Amanda Righetti’yi Mentalist haricinde The O.C. ve Colony gibi dizilerde izleme şansı bulmuştuk.

The Mentalist Diğer Bilgiler

Yönetmen: Bruno Heller
Diğer Oyuncular: Rockmond Dunbar, Joe Adler, Aunjanue Ellis, Micheal Gaston, Pedro Pascal
Dizi türü: Polisiye, Gizem, Dram
IMDB: 8.1

Editör Puanı: 8.0

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply