Sons of Anarchy Dizi Konusu ve Oyuncuları (Detaylı Tanıtım)

3

FX kanalı tarafından ilk bölümü 3 Eylül 2008 tarihinde yayınlanan Sons of Anarchy konusu itibariyle illegal yollara girmiş bir motosiklet kulübünün hikayesi anlatmaktadır. Dizi tam yedi sezon sürmüştür. 9 Aralık 2014 tarihinde çıkan final bölümüyle efsaneler arasındaki yerini almıştır. Dizi 7 sezonda 92 bölümle karşımıza çıkarken, bölümlerinin süreleri 45 dk. ile 60 dk. arasında değişmektedir.

Dizinin yaratıcıları arasında Kurt Sutter ismini görmekteyiz. The Shield ve Southpaw kadrosunda yazar olarak yer almıştı. Sons of Anarchy’de kendisini psikopat Otto Delaney karakteriyle izlemiştik. Tarantino misali Kurt Sutter da yönettiği yapımlarda oyuncu olarak yer almayı seviyor. Her ne kadar hayal kırıklığı yaratan bir yapım olsa da “The Bastard Executioner” dizisinde kendisini bir kez daha “hem yöneten hem de oynayan” statüsünde görmüştük. Bu arada SoA hayranlarına müjdeli bir haber verelim. Sons of Anarchy’nin spin-off dizisi olan “The Mayans“, Kurt Sutter önderliğinde yakın bir zaman ekranlardaki yerini alacak. Sons of Anarchy konusu üzerine bilgiler vererek devam edelim.

sons of anarchy konusu

Sons of Anarchy Konusu

Yer California’nın Charming kasabası. Sons of Anarchy motosiklet kulübü (SoA, Samcro) kasabada yaşayan herkesin tanıdığı kişilerden oluşuyor. Taşra bölgesi olarak adlandırabileceğimiz Charming kasabasında polis departmanından daha önemli bir güç konumunda. Silah kaçakçılığı yaparak gelir elde ediyorlar. Silahları temin ettikleri örgüt ise IRA (İrlanda Kurtuluş Ordusu). Zaten dizinin ilerleyen sezonlarında bir İrlanda macerası yaşanıyor.

Charming kasabasında uyuşturucu satışına SoA tarafından yasak konuluyor. Bölgede sadece onların sözü geçiyor. Charming kasabasına yakın olan bölgelerde başka motosiklet kulüpleri ve çeteler de var. Mayans ve One Niners gibi. Samcro’nun en büyük düşmanı Mayans. Birçok kez çatışmaya giriliyor. Aslında amaç silah ticareti pazarını diri tutarak, her örgütün kendi bölgesini koruma altına alması. Ancak bu amacı baltalayan birçok faktör ortaya çıkıyor. Jax Teller bu durum içinde kritik kararlar alıp uyguluyor, fakat bunu tek başına yapamıyor. Samcro yönetimi içinde demokrasi var. Alınacak kararlar üyelerin oylamasına sunuluyor. Eğer çoğunluk sağlanırsa o karar uygulanabiliyor.

Editör ve Spoiler: Bazı yabancı diziler vardır ki, herkes için çok farklı anlamlar taşır. Örneğin; Breaking Bad, Mr. Robot, Dexter, True Detective benim için bunlardan bazıları. Sons of Anarhcy konusu, diğer dizilerin çok üstünde bir derinlik taşıyor. Olay sadece motosiklet çeteleri ve aralarındaki çatışmalar değil. Bence Samcro ve hiyerarşisi toplum yapısını temsil ediyor. Samcro içinde demokrasi var, ancak bir liderleri olmadan devamlılık sağlayamıyorlar. Toplum için de aynısı geçerli değil mi?

Notlar:

Diziyi izlemeye başlar başlamaz hemen soundtrack albümlerini inceleme tutkusuna kapılacaksınız.

Karakterleri fazlasıyla benimseyeceksiniz. Jax Teller ile gurur duyacak, Clay Morrow’a karşı öfkeleneceksiniz. Opie mi? Kalbiniz kırılacak, ezilecek, parçalanacak. 

Cinsiyetçi ifadelerden kaçınmaya çalışırım ama dizi literatüründe “Or… Skyler” diye bir ibare vardır. Bu dizide “Or… Gemma” halini alacak. 

Belki de Jax Teller babasının Emma Goldman notlarını okurken benim hissettiklerimi hissedeceksiniz.

Diziyi bitirdikten sonra “hafızam sıfırlansın, baştan başlayayım” diyeceksiniz.

Yine diziyi bitirdikten sonra bir boşluk hissine kapılacaksınız. Doldurulamayacak bir boşluk olduğunu anlayıp yaşamaya devam edeceksiniz. Biraz eksik, biraz yitik…

Sons of Anarchy Oyuncuları

Sons of Anarchy konusu üzerine bilgiler verdik. Şimdi öne çıkan karakterleri inceleyerek devam edelim. Oyuncu kadrosunda çok önemli isimler bulunuyor.

jax teller

Jax ‘Jackson’ Teller (Charlie Hunham): Babasının ölümü Jackson’ı fazlasıyla etkilemiştir. Onun notları bularak “ne düşündüğü, nasıl düşündüğü” hakkında bilgiler edinmeye çalışır. Bu sırada Samcro için önemli kararlar almak zorundadır. Samcro illegal bir örgüt olarak yola devam mı edecektir, yoksa yasal yollardan varlığını mı sürdürecektir?

Sons of Anarchy konusu Jax odaklı ilerliyor. Kendisini Green Street Hooligans filminden hatırlayabilirsiniz.

sons of anarchy konusu tara

Tara Knowles (Maggie Siff): Bir hastanede çalışan Dr. Tara Knowles, Jax ile geçmişi bulunan bir kadındır. Jackson ile yakınlaşmaya başlayacak ve kendisini beklemediği olayların içinde bulacaktır.

Buna Göz Atın:  Deadwood Dizi Konusu ve Oyuncuları (2004) - Tanıtım

Güzel oyuncu, Mad Men (15 bölüm) ve Billions (24 bölüm) gibi dizilerde rol almıştı.

sons of anarchy gemma and clay

Clay Morrow (Ron Pearlman): Samcro’nun başkanıdır. Jax Teller’ın annesi Gemma ile birliktedir. Kulübü için doğru olduğunu düşündüğü kararları almaktadır. Fakat bu kararlar tartışılmaya açıktır. Belki de sinema evreninin en kariyerli oyuncularından biridir Ron Pearlman. Usta oyuncunun aktör olarak rol aldığı tam 226 dizi ve film var. Buraya tıklayarak oyuncunun rol aldığı yapımlara göz atabilirsiniz.

Gemma ‘Teller’ Morrow (Katey Sagal): Gemma her şeyin başında bir anne. Oğlu Jax’i korumak onun için çok önemli. Clay Morrow ile ilişkisi, Jax’i gereğinden fazla korumaya çalışması, tehlikeli işlere burnunu sokması Gemma’yı baskın bir karakter haline getiriyor. Kendisini Kurt Sutter’ın bu diziden sonra çıkardığı The Bastard Executioner isimli dizisinde izlemiştik.

sons of anarchy konusu

Robert ‘Bobby’ Munson (Mark Boone Junior): Bobby, Samcro’nun demirbaşları arasında yer alıyor. Kulüpte her zaman söz hakkı olan birisi. Matematiği bir hayli kuvvetli, bu yüzden muhasebe işleri Bobby’ye ait. Kendisini Batman Begins, Memento, Se7en gibi filmlerden anımsıyoruz.

Alexander ‘Tig’ Trager (Kim Coates): Tig, kulüpteki diğer üyelerin aksine kadınlara, eğlenceye, sekse ve şiddete fazlasıyla düşkün biridir. Clay Morrow tarafından alınan kararları destekler. Sadakat konusunda onun üstüne yoktur. Ancak sadakat ve gerçekler yüzleşince ortaya Tig’in diğer yüzü çıkacaktır. Kim Coates ismini Prison Break dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Juan Carlos ‘Juice’ Ortiz (Theo Rossi): Kulübün zekilerinden biri, aslında bu zekasının karşılığını pek göremiyor. Clay tarafından basit işlerde görevlendiriliyor, ancak potansiyeli sanılandan çok daha büyük. Theo Rossi’yi son olarak Luke Cage dizisinde izlemiştik.

sons of anarchy happy

Filip ‘Chibs’ Telford (Tommy Flanagan): O bir İskoç. İrlanda’nın kuzey bölgesine yaşamış ve ardından IRA’ya katılmış. IRA ile yolları ayrıldıktan sonra Amerika’ya gelmiş. Samcro kulübünün en etkili isimlerden biri. IRA ile yapılan silah ticaretinde bağlantıyı sağlıyor. Oyuncuyu Gladiator, Sin City, Braveheart gibi filmlerde izlemiştik.

Happy Lowman (David Labrava): Happy tam bir görev adamıdır. Kulüp içindeki en iyi katillerden biridir. Eğer bir çatışmaya girilecekse Happy orada olacaktır. Öldürdüğü her adam için vücudunda bir gülen yüz dövmesi bulunur. David Labrava’nın rol aldığı ilk dizi Sons of Anarchy. Çok ilginç değil mi? Çünkü performansı muhteşemdi!

sons of anarchy opie

Piney Winston (William Lucking): Samcro’yu kuran ilk dokuz üyeden biridir. Kulübün saygı duyulan isimleri arasındadır. Rahatsızlığı nedeniyle kulübün ilk günlerindeki kadar aktif hareket edememektedir. Opie’nin babasıdır. Ayrıca Jax’in babası John Teller ile eski dosttur. The Rundown ve K-Pax filmlerinde kendisini izlemiştik.

Harry ‘Opie’ Winston (Ryan Hurst): Kulüp için en ağır bedeli ödeyen kişilerden biridir. Kulüpteki bir üyenin onu yüzüstü bırakmasıyla polise yakalanır. Tam beş yıl boyunca hapis hayatı yaşar. Hapisten çıktıktan sonra kendisini tamamen ailesine adar. Ancak Samcro’nun Opie’ye ihtiyacı vardır. Ryan Hurst, Bates Motel (12 bölüm) ve Outsiders (18 bölüm) gibi dizilerde rol almıştı.

sons of anarchy unser wayne

Wayne Unser (Dayton Callie): Kendisi Charming kasabasının şerifidir. Samcro’nun faaliyetlerinin farkındadır. Nakliyat şirketi sahibi olduğu için Samcro ona yardım eder. Wayne Unser da Samcro’yu görmezden gelir. Kanser hastasıdır. Kendisini Deadwood dizisinde görmüştük.

samcro

Wendy Case (Drea de Matteo): Jax Teller ile birliktedir. Uyuşturucu bağımlısıdır. Jax’e bir çocuk verir, ancak uyuşturucu bağımlısı olması sebebiyle Jackson ondan vazgeçer. Gemma’yla arası iyidir. Dizi öncesinde The Sopranos’ta rol almıştır.

Sons of Anarchy Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Kurt Sutter
Dizi Türü: Suç, Dram, Aksiyon
Diğer Oyuncular: Jimmy Smits, Winter Ave Zoli, Micheal Ornstein, Niko Nicotera,
IMDB: 8.6

Editör Puanı: 9.0

Sons of Anarchy dizi konusu için yorumlarınız bekliyoruz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

3 yorum

  1. Bir ara izlemeyi düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulamadığım güzel olduğuna inandığım geek yapımlardan birisi.

  2. Diziyi izlemeye başlar başlamaz hemen soundtrack albümlerini inceleme tutkusuna kapılacaksınız.

    Diziyi bitirdikten sonra “hafızam sıfırlansın, baştan başlayayım” diyeceksiniz.

    Yine diziyi bitirdikten sonra bir boşluk hissine kapılacaksınız. Doldurulamayacak bir boşluk olduğunu anlayıp yaşamaya devam edeceksiniz. Biraz eksik, biraz yitik…

    O kadar iyi anlatmışsın ki… TEK KELİMEYLE EFSANE

Leave A Reply