İlgiyle Takip Edilen En İyi İngiliz Dizileri

3

İlgiyle Takip Edilen En İyi İngiliz Dizileri

Günümüzde dizi sektörünün yoğun olarak Amerika üzerinden ilerlediği bir gerçek, ancak diğer ülkelerde de oldukça kaliteli diziler yapılıyor. Amerika’dan sonra dizi konusunda akla gelen ilk ülke İngiltere olacaktır. İngiliz dizilerinde duymaya alışkın olduğumuz o müthiş aksanla beraber dizilerin kurguların oldukça orijinal olması, izleyicilerin İngiliz dizilerini takip etmesine bir sebep sağlıyor.

Doctor Who

ingiliz dizileri doctor who

En iyi İngiliz dizileri arasında şüphesiz Doctor Who en üstlerde yer alacaktır. Dededen toruna aktarılabilecek bir dizi olan Doctor Who, bilim-kurgu ve aksiyon temalarını içinde barındırıyor. Dünya dışı tehditlere karşı zaman yolculuğu yaparak dünyamızı koruyan Doctor Who, birçok aktör tarafından canlandırılmıştı.

Sherlock

ingiliz dizileri sherlock

Kitaplarından, filmlerine Sherlock Holmes karakteri her zaman en zeki karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çözülmesi imkansız gibi görünen olayları, üstün zekası ve aykırı yöntemleriyle çözmeyi başaran Sherlock Holmes, Dr. Watson’ın yardımlarını ve arkadaşlığını esirgemez. Şimdi ise Sherlock bir İngiliz dizisinde karşımıza çıkıyor.

Son dönemde İngilizlerin çıkardığı en kaliteli ve en ilgi çekici dizi olan Sherlock; Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın müthiş oyunculuklarıyla sürükleyici bir dizi durumunda. Dizinin sezonlarının kısa sürmesi, fazla bölümden oluşmaması dizinin özgünlüğüne değer katsa da, izleyiciler haklı olarak daha fazla bölüm talep ediyor.

Peaky Blinders

ingiliz dizileri peaky blinders

1900’lü yılların İngiltere’sinde suç her zamankinden daha çok yükselmiştir. Dünya savaşının verdiği tahribat ile ülkede otorite sorunu suçun önüne geçmeyi başaramaz. Çetelerin kontrolüne giren ülke, bu çetelerin aralarında yaşadıkları çatışmalardan dolayı farklı bir hal alıyor. Peaky Blinders bu tarihi dokuyu izleyiciye en ince detaylarıyla anlatmayı başaran bir dizi.

Downton Abbey

ingiliz dizileri downton abbey

Kuşaklar arasındaki çatışmanın kültürel ve sosyolojik tespitlerinin mükemmel bir anlatımla ve olaylar kurgusuyla aktarıldığı Downton Abbey, İngiliz aristokrasisine ve kapitalizmin gelişimi ile beraber değişen yaşama İngiltere merkezli olarak ışık tutuyor. Dizinin birçok ödülü bulunmaktadır.

Buna Göz Atın:  Jessica Jones Dizi Konusu ve Oyuncuları - Tanıtım

Luther

ingiliz dizileri luther

Idris Elba’nın başrolünde yer aldığı Luther, aksiyon ve suç temaları üzerine başarılı bir dizi örneği. Ardında fazla iz bırakılmamış olan cinayetleri çözmeye çalışan dedektif Luther, aynı zamanda öfke kontrolünü de sağlamaya çalışmaktadır.

Black Mirror

ingiliz dizileri black mirror

Teknoloji ve kapitalizm günden güne gelişmekte ve bu gelişimin sonuçları hakkında kimse endişe duymuyor. Bu endişe üzerine bir distopya ortaya koyan Black Mirror, her sezon ve her bölüm farklı konuları kurguluyor. En kaliteli İngiliz dizileri arasında yer alan Black Mirror, yakın geleceğimiz ile ilgili bir uyarı niteliğinde.

Utopia

ingiliz dizileri utopia

Tartışmalı bir şekilde iptal edilen Utopia, nüfus problemi üzerine verdiği aykırı mesajla ilgi çeken bir dizi. Çekim tekniklerinin, renklerinin ve kurgusunun eşsiz olması Utopia’yı oldukça özel bir dizi haline getiriyor. “Where is Jessica Hyde?” repliği hiç akıllardan çıkmayacak.

Diğer En İyi İngiliz Dizileri

Skins, Shameless, My Mad Fat Diary, Misfits, Black Books, Broadchurch, Merlin, Spaced gibi İngiliz yapımı diziler de hatırı sayılır bir takipçi sayısına sahip.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

3 yorum

Leave A Reply