Gunpowder Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) – Tanıtım

0

Dizi severlerin büyük bir merakla beklediği Liv Tyler ve Kit Harington’lı mini-dizi 21 Ekim 2017 tarihi itibariyle BBC ekranında yayınlanmaya başladı. Tarihi bir drama olarak karşımıza çıkan Gunpowder konusu ve hikayesi bakımından 17. yüzyılda İngiltere’deki bir isyanı merkeze alıyor. Dizinin ilk ve tek sezonu toplam 3 bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin ortalama gösterim süresi 55-60 dakika civarındadır.

Dizinin yaratıcıları Ronan Bennett, Daniel West ve Kit Harington’dır. Bennett daha önce Top Boy dizisinde, West ise bazı mini dizilerde görev almıştı. Kit Harington ise kariyerinde ilk kez yapımcı ve yazar sıfatıyla bir projenin içerisinde yer alıyor. Dizide ayrıca yapımcılar arasında Stephen Wright (Paula), Susan Dunn (Safe House), Laurie Borg (Black Mirror), Ollie Madden (Sherlock Holmes), Matthew Read (Taboo) gibi isimler bulunmaktadır.

Gunpowder Dizi Konusu ve Oyuncuları

I. Elizabeth’in ölümünün ardından İskoç Kralı James Stuart İngiltere’de kral olur ve I. James unvanıyla anılır. Ayrıca Protestan krallık bir süredir Katolik İspanya ile savaş içindedir. Krallığın düşüncesi İspanya ile barış yapmaktır. Ancak krallığın yönetiminde İngiltere’deki katolikler büyük kıyımlara uğrar. Katolik kiliseleri kapatılır, katoliklerin ayin gerçekleştirmeleri yasaklanır. Yasaklara uymayan vatandaşlar işkencelere maruz kaldıktan sonra infaz edilir. Krallığın bu acımasız tutumuna karşı bazı hareketler ortaya çıkar. Kral James’e suikast girişimleri gerçekleştirilir. Ancak çoğu girişim muhafızlar tarafından engellenir. Son olarak bir grup taşralı isyancı ve Guy Fawkes güçlerini birleştirecek ve krallığın sembolü olan parlamento binasını 5 Kasım günü patlatmaya yeltenecektir. Gunpowder dizisi özelinde, tarihte bu olayın adı Barut Komplosu olarak belirtilmektedir. Guy Fawkes parlamento binasında barut varilleriyle yakalanmış, işkencelerden geçirildikten sonra idam edilmiştir. Akıllara hemen V for Vendetta filminin gelmesi normal.

Buna Göz Atın:  The Nest Dizi Konusu ve Oyuncuları (2008) - Tanıtım


Gunpowder dizi oyuncuları arasında ilk bakışta dikkat çekmeyi başaran dört isim bulunuyor. Game of Thrones’taki Jon Snow karakteriyle büyük bir hayran kitlesi edinen Kit Harington’ı dizide Robert Catesby rolünde izliyoruz. Hemen hemen herkesin Lord of the Rings’teki Arwen karakteriyle tanıdığı güzel oyuncu Liv Tyler ise dizide Anne Vaux karakterine can veriyor. İsyanın öncüsü ve sembolü Guy Fawkes’i Downton Abbey ve Five dizilerinden hatırladığımız Tom Cullen canlandırıyor. Kendisi yakın zamanda ekrana gelecek olan Knightfall dizisinin başrolünde yer alacak. Son olarak Lord Robert rolünde ise Mark Gatiss’i görüyoruz. Gatiss’i Sherlock ve Game of Thrones’ta izlemiştik.

Gunpowder Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Kit Harington
Dizi Türü: Biyografi, Tarih, Drama
Diğer Oyuncular: Derek Riddell, Shaun Dooley, Robert Emms, Edward Holcroft
IMDB: 8.5 (Puan değişebilir.)

Gunpowder dizisi için hazırladığımız tanıtım sona erdi. Diziyle ilgili görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. İyi seyirler!

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply