Güncel ve Çıkacak Olan Marvel Dizileri

5

Güncel ve Çıkacak Olan Marvel Dizileri

Günümüzde çizgi romanlara ait filmler ve dizilere büyük ilgi gösteriliyor. Seneler öncesinde insanların büyük bir zevkle okudukları çizgi romanlar artık sinema evrenine taşınmış durumda. Özellikle Marvel ve DC arasındaki rekabetin bir ürünü olarak oldukça kaliteli film ve dizileri izleyebiliyoruz. MCU (Marvel Cinematic Universe) filmleri, gerek kurgularıyla gerek görsel efektleriyle sinema dünyasında kendisine oldukça sağlam bir yer edinmişti. Iron Man filmiyle başlayan filmlerin hepsi birbiriyle bağlantılı. Solo filmler çıkmaya devam ederken, Marvel karakterlerini bir araya toplayan Avengers ve Captain America gibi filmlerde kurgunun diğer filmlerle bağlantılı olarak işlendiğini görüyoruz. Film sona erdikten sonra çıkan after credits bölümlerinde zaten seri hakkında ipuçları veriliyor. Bir de Marvel evreninde film değil de, dizi olarak işlenen yapımlar yer almakta. Agents of Shield ile başlayan Marvel dizileri, Daredevil gibi dizilerle devam ediyor. Agents of Shield ve Agent Carter (İptal edildi) dizileri Marvel filmleriyle bağlantılı olarak ilerliyor. Geriye kalan Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage gibi diziler ise Marvel evreninin Hell’s Kitchen şehrinde geçiyor. Güncel ve çıkacak olan Marvel dizileri listemize göz atalım:

AGENTS OF SHIELD – IMDB: 7.5

Marvel dizileri arasında yer alan Agents of Shield, konu olarak MCU filmleriyle tamamen bağlantılı olarak işleniyor. Avengers’ta Loki tarafından öldürülen Phil Coulson’ın aslında ölmediği ve Nick Fury tarafından diriltildiği ortaya çıkıyor. Daha sonrasında Shield’ı yönetmeye başlayan Coulson, kendisine bir ekip oluşturarak tehlikeden tehlikeye atılıyor. Captain America: Winter Soldier filminde gördüğümüz Hydra darbesi Agents of Shield dizisinde detaylıca ele alınıyor. Zaten dizinin sonraki sezonları da Hydra-Shield çekişmesi üzerinden ilerliyor. Ek olarak Inhumans (Kree soyu) türünün ortaya çıkmasıyla dizi tadından yenmeyecek kıvama geliyor. Yine de dizi için sert eleştiriler var; MCU filmlerine bağlı olarak ilerlemesine rağmen filmlerden kalan kırıntılarla yetindiği konusunda büyük eleştiri almışlardı. Filmlerden kalan konular o kadar çok ayrıntılarıyla işleniyor ki, insanlar normal olarak dizinin içinde Captain America, Iron Man, Thor gibi karakterleri görmek istiyor.

Diziye olan ilgiyi yükselten en önemli faktör, kuşkusuz Ghost Rider’ın diziye dahil olması. Konuyu ise bağlamayı başarmışlar, çünkü ilk olarak Shield Ghost Rider’a bir anlam veremiyor. Bunun nedeni ise Ghost Rider’ın bir Inhuman olmaması. Her şeyi bilimsel olarak açıklamayı başaran Shield ekibi bu duruma açıklık getiremiyor. Ghost Rider’ın diziye devam edip etmeyeceği belirsiz, ancak tıkanma noktasına doğru giden Agents of Shield’ı ipten aldığını da unutmamak lazım.

Not: Agents of Shield’ın spin-off’u olan Slingshot yayınlandı. Yo-yo karakterinin Daisy ile olan ilişkisini anlatan 6 bölümlük ve sadece 24 dakikalık bir spin-off oldu. Diğer bir spin-off olan Most Wanted’ın geleceği hakkında net bir bilgi yok.

AGENT CARTER – IMDB: 8.1

Agents of Shield’tan sonra çıkarılan ikinci Marvel dizisi olan Agent Carter; Captain America: First Avenger filminde gördüğümüz Peggy Carter karakteri üzerinden ilerleyen bir dizi durumunda. Diziyi Captain America spin-off’u olarak görmek mümkün. Çünkü dizi First Avenger filminden sonra yaşananları anlatıyor. 1946 yılında dünyada barış sağlanmış fakat Hydra’nın etkinlikleri son bulmamıştır. SSR için çalışan Agent Carter, erkek egemen bir örgütün içinde bulunan bir kadın olarak zor anlar yaşamaktadır. Howard Stark’ın hainlikle suçlanmasının ardından aklanabilmek için Peggy Carter’dan yardım istemesi üzerine Agent Carter tehlikeli bir görev yürütmeye başlayacaktır. Agent Carter’a yardımcı olacak olan kişi ise Edwin Jarvis’tir. (Howard Stark’ın uşağı, Tony Stark’ın yapay zekası)

Agent Carter 2015-2016 döneminde ABC tarafından iki sezon boyunca çekildi. Ancak reytinglerin düşüş göstermesi bu dizinin sonu olacaktı. Dizinin hayranlarının büyük tepkisine rağmen ABC kararından vazgeçmedi ve Agent Carter iki sezonluk bir dizi olarak kaldı.

DAREDEVIL – IMDB: 8.8

Netflix tarafından çıkarılan Marvel dizileri arasında bulunan Daredevil, taraflı tarafsız bütün izleyicilerin büyük beğenisini kazanmayı başardı. Hell’s Kitchen şehrinde adalet arayışında olan Matt Murdock, ortağı Foggy Nelson ile birlikte bir avukatlık bürosu açmıştır. Acemi birer avukat olarak adaletin temsilcileri olmaya karar veren iki sıkı dost, karşılaştıkları davalarda çok farklı etkenlerin yer aldığına şahit olur. Ancak adaletin sağlanma yöntemleri arasında sadece hukuk yer almamaktadır… Gündüzleri avukat, geceleri ise suçlularla savaşan bir kahraman olan Daredevil; küçük bir çocukken yaşadığı kaza sonucunda görme yetisini kaybetmiştir. Bunun üzerine babasını da kaybetmesiyle çocukluk çağını zor şartlar altında geçirecektir. Ancak dövüş sanatlarında ustalaşmaya başlaması, görme yetisinin yok olmasına rağmen diğer duyularının gelişmeye başlamasıyla aslında Matt Murdock hiç kimsenin elde edemeyeceği kadar büyük bir görüş yeteneğine sahip olacaktır.

Daredevil’in baş düşmanı olan Kingpin, hatırlarsanız Spider-Man’in de azılı düşmanıydı. Dizide Wilson Fisk karakteriyle karşımıza çıkıyor. Hell’s Kitchen’ı yöneten Fisk; polis teşkilatını ve hukuku elinde oynatıyor, çeteleri yönetiyor, piyasaları çıkarına göre manipüle ediyordu. Daredevil ve Wilson Fisk kapışmasını ilk sezonda izlemiştik, hatta izlemeye doyamamıştık! Oyunculukların ve dövüş sahnelerinin level üstüne level atladığı bir dizi olan Daredevil, ayrıca yansıttığı o karanlık tarafıyla da izleyenlerini mest ediyor.

Buna Göz Atın:  God Friended Me Dizi Konusu ve Oyuncuları (2018) - Tanıtım

Diziye ikinci sezonda The Punisher ve Elektra karakterleri dahil olmuştu. Gizli bir örgüt olan The Hand’e karşı mücadele eden Daredevil, bir yandan da ilk aşkı Elektra ve karmaşık bir dünyaya sahip olan Frank Castle ile uğraşmak zorunda kalıyordu. Karen Page’in Frank Castle konusundaki inadı, Matt Murdock’ın Elektra’dan bir türlü vazgeçememesi, Foggy Nelson’ın Matt ile olan arkadaşlığını sorgulamaya başlaması, Wilson Fisk’in tekrar gücünü kazanıyor olması gibi konulara ikinci sezonda sıkça rastlıyoruz.

Dizinin üçüncü sezonunun 2018 yılında başlaması planlıyor. Bunun nedeni olarak The Defenders dizisine öncelik verilecek olmasını gösterebiliriz.

JESSICA JONES – IMDB: 8.2

Netflix’in Daredevil sonrası çıkardığı ilk dizi olan Jessica Jones, konu olarak yine Daredevil’da olduğu gibi Hell’s Kitchen şehrinde geçiyor. Hell’s Kitchen’ın özel dedektifi Jessica Jones fazlasıyla içine kapanık bir karakter. En iyi arkadaşının alkol olduğu bile söylenebilir. Özel güçlere sahip olmasına rağmen normal bir yaşam sürmeye çalışan Jessica, bir gün eski belalısı olan Kilgrave’in şehre geri döndüğü öğrenir. Kilgrave’in sahip olduğu güçler Jessica’nın boyunu aşmaktadır, Kilgrave insanların zihnini kontrol edebilen bir seri katildir. Jessica’nın zihnini ele geçirerek geçmişte ona çok kötü şeyler yaptırmış olması, Jessica’nın bu adama karşı daha dikkatli olmasını gerektirecektir.

Dizide Jessica Jones ve Kilgrave arasında mücadele işleniyor, tabi araya bir diğer kahramanımız Luke Cage’in de girdiğini unutmamak lazım. Zaten Jessica ve Luke arasındaki bağlantıyı ilk sezonun sonunda net bir şekilde ortaya çıkarıyorsunuz. Ardından Luke Cage dizisini izleyerek soru işaretlerini yok edebilirsiniz.

LUKE CAGE – IMDB: 7.9

Marvel’ın afro-amerikan süper kahramanlarından olan Luke Cage; Hell’s Kitchen karakterleri arasında yer alıyor, ancak dizinin Harlem şehrinde geçtiğini unutmamak lazım. Jessica Jones ile yaşadığı travma sonrasında hayatına yeni sayfa açmak isteyen Luke Cage Harlem’e gelir ve bir berber dükkanında işe başlar. Geceleri ise Cottonmouth adındaki gangstere ait olan bir gece kulübünde çalışmaktadır. Cottonmouth ve kuzeni Mariah Dillard bütün şehri birlikte yönetiyordur. Kirli işlerin kas gücü Cottonmouth, politik gücü Dillard olacaktır. Sessiz sakin bir hayat süren Luke Cage’in damarına basılması uzun sürmez. Ortalık fena halde karışacaktır.

Dizide Luke Cage’in geçmişi hakkında çok önemli bilgiler öğreniyoruz. Hapishane günleri, süper gücünü nasıl kazandığı, hayatının aşkıyla nasıl tanıştığı gibi konular hakkında bolca flashback mevcut. Jessica Jones dizisini izleyenler, Luke Cage dizisindeki bağlantıları daha net anlayabilir.

Not: Claire Temple karakterini Daredevil’dan hatırlayanlar olacaktır, Luke Cage dizisinde de Claire’ı görüyoruz. Jessica Jones’ta ise sadece bir bölümde görebilmiştik. The Defenders oluşmadan önce, Claire diziler arasındaki bağlantıyı simgeliyor. 

IRON FIST – 2017

2017 yılının merakla beklenen Netflix ve Marvel dizileri arasında yer alan Iron Fist, The Defenders’ı oluşturacak son isim olarak karşımıza çıkıyor. Çizgi romanlarda oldukça güçlü bir karakter olan Iron Fist, bakalım dizide nasıl işlenecek? Game of Thrones dizisinin Loras Tyrell’i Finn Jones, dizideki karaktere can veren isim olacak.

Not: Iron Fist Dizi Konusu ve Oyuncuları tanıtımımız yayınlanmıştır. Diziyle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

THE PUNISHER – 2017 

Daredevil dizisindeki Frank Castle rolüyle herkesi kendine hayran bırakan Jon Bernthal, bu sefer bir solo dizi olarak The Punisher’da karşımıza çıkacak. Dizinin 2017 yılında çıkması planlanıyor. Imdb üzerindeki oyuncu listesinin doğru olacağını düşünürsek, dizide Karen Page’i göreceğiz. Bu sebebe dayanarak dizi, The Punisher’ın Daredevil’dan sonra neler yaşadığını anlatacaktır. Ancak Frank Castle’a öncesinde neler olduğu hakkında flashback’ler göreceğimiz kesin.

Not: The Punisher Dizi Konusu ve Oyuncuları tanıtımımız yayınlanmıştır. Detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

THE DEFENDERS – 2017

Hell’s Kitchen şehrinin bir nevi Avengers’ı olarak görebilirsiniz The Defenders’ı. Dört ayrı dizinin ve karakterin bir araya gelerek neler yapabileceğine şahit olacağız. 2017’nin bombası olarak The Defenders’ı büyük bir heyecanla beklemeye devam ediyoruz.

The Defenders’ta kimler var?

 • Daredevil
 • Jessica Jones
 • Luke Cage
 • Iron Fist
 • Elektra
 • Colleen Wing
 • Stick
 • Claire Temple
 • Misty Knight

Marvel dizileri olarak duyurulacak yeni projelere sitemizde değinmeye devam edeceğiz.

Inhumans

Inhumans dizi konusu

Marvel’ın ABC ile olan ortaklığından doğan yeni bir proje. Agents of Shield’ta gördüğümüz Inhumanlar’ın atalarını bu dizide izleme fırsatı buluyoruz. Ancak diziyle ilgili yorumlar pek iyi değil. Büyük ihtimal ikinci sezon gelmeyecek. Marvel’ın en zayıf projesi olarak görülüyor.

Not: Inhumans Dizi Konusu ve Oyuncuları tanıtımımız yayınlanmıştır. Detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

5 yorum

 1. Gökhan ZEYBEKOĞLU on

  Marvel ve DC’nin yapıtlarına her zaman hayran kalmışımdır. Güzel liste hazırlamışsınız. Teşekkür ederim.

 2. DCnin çok büyük hayranıyım. Sinema bazında ele alırsak Marvel mi DC mi derlerse kesinlikle DC derim çünkü sinemada Marvel daha çocuksu filmler çekiyor ama DC’yi dizide hiç başarılı bulmadım çünkü karakter seçiminde ve dizilerin işlenişinde ergenlere hitap eder tarzda çalışma yapmışlar. Bi Iron Fist’e bakın bi Arrow’a bi Jessica Jones’a bakın bi Supergirl’e.

  • DC filmleri çok sıkıcı,iç karartıcı, bayıcı ve gereksiz.Marvel çok eğlenceli,komik ve aynı zamanda çok karanlık.Logan,cap america 2 ve yenilmezler filmleri çok farklı yönlerde izleyiciyi tatmin ediyor.

 3. Seriyi bitirdim lakin çizgi romandan takip etmediğim için çok meram ettiğim bir konu var Matthew defendersin sonunda kurtuluyor ama Elektra gösterilmiyor Elektra hakkında bilgilendirirseniz beni lütfen

Leave A Reply