Okkupert Dizi Konusu ve Oyuncuları (2015) – Tanıtım

0

İlk bölümü 4 Ekim 2015 tarihinde, Norveç merkezli televizyon kanalı TV2 üzerinde yayınlanmaya başlanan Okkupert konusu ile fark yaratan serilerden biri haline geldi. Politik drama türünün başarılı bir örneği olan dizinin ilk sezonu on bölümden oluştu. İkinci sezon için sekiz bölümlük sipariş verildi. Bölümler ortalama 45’er dakikalık gösterimlerle ekrana gelmektedir. Diziyi dünya ülkelerine dağıtımcı olarak Netflix vermektedir. Dizinin ismi İngilizce’ye Occupied olarak çevrilmiştir. Türkçe anlamı ise İşgal Edilmiş şeklindedir.

Okkupert dizisi yaratıcıları Karianne Lund, Erik Skjoldbjærg ve Jo Nesbø’dur. Üç isim de Norveç yapımı dizi ve filmlerde çalışmışlardır. Onlara prodüksiyon ekibinde yardımcı olan senarist, yazar ve yapımcılar da yine İskandinav kökenli çalışanlardır. 

Okkupert Dizi Konusu ve Oyuncuları

Occupied dizi konusu nedir? Çok uzak olmayan, yakın bir gelecek zaman diliminde fosil yakıtların dünyaya verdiği zarar had safhaya çıkmıştır. İklimsel değişimlerin yanı sıra Norveç’i vuran kasırganın izleri ağır olmuştur. Jesper Berg’in iktidara gelmesi Norveç’in kaderini tamamen değiştirmek üzeredir. Çevreci tavırlarıyla tanınan Berg, Avrupa’ya çok açık bir mesaj yollar: Petrol yataklarının kapatılması ve doğal gaz dağıtımının durdurulması. Bütün Dünya’da şok etkisi yaratan bu çıkışın karşılığı ise sert olur. Avrupa Birliği’nin desteğini alan Rusya, Norveç’i işgal etmeye başlar. Norveç’in petrol yatakları açgözlü işgalcilerin eline geçmekte, ülkenin ekonomisi kötüye gitmektedir. Jesper Berg bu konuda Norveç’in tek başına olduğunu anlayacaktır.

Okkupert dizi oyuncuları kimlerdir? Jesper Berg karakterini Henrik Mestad canlandırmaktadır. Kendisi daha önce Lilyhammer dizisinde ve bol ödüllü Reprise filminde rol almıştı. Dizide ayrıca Eldar Skar, Anne Dahl Torp, Selome Emnetu, Ingeborga Dapkunaite, Veslemøy Mørkrid gibi İskandinavya’nın tanınan oyuncuları da yer almaktadır.

Occupied Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Karianne Lund, Erik Skjoldbjærg ve Jo Nesbø
Dizi Türü: Politik, Drama
Kanal: TV2, Netflix
IMDB: 7.7

Buna Göz Atın:  Las Chicas Del Cable Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

İskandinav dizi önerisi arayanlara ek olarak fantastik temalı Jordskott dizisini tavsiye ediyoruz. Dizi ismine tıklayarak tanıtımına göz atabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply