Penny Dreadful Dizi Konusu ve Oyuncuları – Tanıtım

0

Fantastik Bir Dizi: Penny Dreadful Konusu ve Oyuncuları

John Logan’ın yönetmenlik koltuğunda yer aldığı Penny Dreadful dizisi Showtime kanalında üç sezon boyunca yayınlanmıştı. Dizinin iptal kararına birçok dizi fanı isyan etmiş ancak alınan karar uygulanarak dizi üçüncü sezonunda final yaparak ekranlara veda etmişti. Penny Dreadful konusu ve kurgusu bakımından aslında iyi sayılabilecek detaylara sahipti; özellikle oyuncu kadrosunun güçlü olması sayesinde izleyiciyi mıktanıs gibi çeken bir özelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Eva Green, Timothy Dalton ve Josh Hartnett gibi kariyer sahibi oyuncuları bir fantastik-korku yapımında izlemek seyircilere ayrı bir keyif yaşatıyor. Eva Green’in tavan yapan oyunculuk performansını izlemeyenler çok şey kaçırmış demektir.

penny dreadful konusu ve oyuncuları

Penny Dreadful konusu hakkında bilgi verelim. Penny Dreadful dizisi Londra’da geçiyor. Zaman olarak 1800 yıllarına denk geliyor; Victoria dönemi veya devri olarak tabir edilen çağda dizinin geçtiğini söyleyebiliriz. Kraliçe Viktoria’nın 64 yıl süren iktidarında İngiltere’de tuhaf bir dönem yaşanıyordu. Hristiyan yobazlığın tavan yaptığı bu çağda, dini düşünceye aykırı birçok bilimsel çalışma yapılmıştı. Ayrıca toplum içinde sınıflar arası çizgiler oldukça belirgindi. Parasız ve fakir olan kesim toplumda saygınlık görmüyor ve üst tabaka tarafından aşağılanıyordu. Sınıfsal uçurumların eşiğinde Viktoria dönemi 1901 yılında kadar devam etmişti.

Penny Dreadful dizi konusu bakımından bu dönemin özelliklerini içinde barındırıyor. Dorian Gray ve Victor Frankenstein gibi edebiyat dünyasından gelen karakterler dizi içinde yer alıyor. İngiliz korku edebiyatının motiflerini dizide sıkça görüyoruz. Gotik ve karanlık bir havada kurt adam, vampir, büyücü gibi metafizik karakterler dizinin dinamiğini oluşturuyor. Korku, gerilim ve fantastik konulu yapımlara ilgi duyan izleyiciler için Penny Dreadful dizisi tatmin edici bir deneyim olacaktır.

Penny Dreadful Oyuncuları

Dizi kadrosuna baktığımızda bilindik yüzlere rastlıyoruz. Özellikle Eva Green’i dizide izlemek çok ayrı bir keyif haline geliyor. Oyuncu kadrosunu inceleyerek devam edelim.

Vanessa Ives (Eva Green)

penny dreadful konusu eva green

Vanessa Ives oldukça karanlık bir iç dünyaya sahiptir. Beraber yaşadığı dostlarının yardımıyla bu karanlıktan çıkmaya çalışacaktır.

Eva Green’i 300: Rise of an Empire, Dark Shadows, Sin City: A Dame to Kill For, The Dreamers gibi önemli filmlerde izlemiştik.

Buna Göz Atın:  Rellik Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Ethan Chandler (Josh Hartnett)

penny dreadful konusu josh hartnett

Ethan Chandler bir silah ustasıdır. Bu ustalığını çeşitli şovlarda para kazanmak amacıyla kullanmaktadır. Ancak içinde taşıdığı dehşet verici bir özellik nedeniyle hayatı değişmek üzeredir. “Hound of God” olduğunu öğrenmesi zaman almayacaktır.

Josh Harnett’ı The Virgin Suicides, Pearl Harbor, Black Hawk Down, Lucky Number Slevin gibi filmlerden hatırlıyoruz.

Dorian Gray (Reeve Carney)

penny dreadful konusu dorian gray

Uzun yıllar boyunca cazibesini kullanarak bu dünyadan alabileceği bütün zevkleri tadan Dorian Gray kendisine eşsiz zevkler aramaktadır.

Reeve Carney’in yer aldığı ilk ciddi yapım Penny Dreadful.

Sir Malcolm Murray (Timothy Dalton)

penny dreadful konusu timothy dalton

Sir Malcolm bir kaşiftir. Dünyanın birçok bölgesine geziler düzenlemiş; Afrika ve Asya kıtalarından aldığı çeşitli malzemeleri Londra’ya getirmiştir. Bu gezilerde oğlu hayatını kaybetmiştir. Geriye sadece kızı kalmış fakat kızı da bir yaratık tarafından kaçırılmıştır. Kızını bulabilmek için her yolu deneyecektir.

Timothy Dalton denildiği zaman aklımıza The Informant, Licence to Kill, Hawks, The Tourist gibi filmler geliyor.

Doctor Victor Frankenstein (Harry Treadaway)

penny dreadful konusu harry treadaway

Victor Frankenstein gizemli bir doktordur. Yaptığı bilimsel çalışmalardan kimsenin haberi olmasını istemez. Sonunda ortaya çıkaracağı canavar kendisini bile dehşete düşürecektir.

Harry Treaway kariyerinde The Lone Ranger, Albatross, Hideaways, Honeymoon, Fish Tank gibi filmlerde rol almıştı.

John Clare (Rory Kinnear)

penny dreadful konusu clare

Viktor Frankenstein’ın yarattığı bir canavar olan John Clare zaman içinde kendi varoluşuna anlam getirmeye başlayacaktır. Bu dünyada yalnız olmasının sebebini yaratıcısına bağlar.

Rory Kinnear size tanıdık gelecektir. Kendisini The Imitation Game ve James Bond serisinin filmlerinden hatırlıyoruz.

Lily (Billie Pepper)

penny dreadful konusu billie pepper

Penny Dreadful konusu üzerine bağlayıcı olan karakterlerden birisi de Lily. Ölümcül bir hastalıkla mücadele eden Lily’ye Victor Frankenstein yardım edecektir, ama bu yardım pek alışılageldik bir şey olmayacaktır.

Penny Dreadful Diğer Bilgiler

Yönetmen: John Logan
Diğer Oyuncular: Danny Sapani, Simon Russell Beale, Douglas Hodge, Sarah Greene
Dizi Türü: Korku, Fantastik, Gerilim, Dram
IMDB: 8.2

Editör Puanı: 8.5

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply