Person of Interest Konusu ve Oyuncuları

0

Person of Interest Konusu ve Oyuncuları

Amerika’da CBS kanalı tarafından beş sezon boyunca yayınlanan ve ardından final yapan Person of Interest konusu ve kurgusuyla izleyicinin beğenisini kazanmıştı. Aksiyon, bilim kurgu ve dram türünde yayınlanan dizide Jim Caviezel, Micheal Emerson, Amy Acker gibi önemli isimler rol alıyor. Dizinin soundtrack seçimlerinden tutun, ana hikayesine kadar profesyonel bir çalışma olduğu görülebilir. Dizinin konusunu açıklayalım.

person of interest konusu ve oyuncuları

Samaritan aynı Machine gibi bir yapay zekadır. İlerleyen sezonlarda ortaya çıkıyor.

 

Harold Finch oldukça başarılı bir yazılım uzmanıdır. Arkadaşı Nathan Ingram ile birlikte şirketinde görev almaktadır. Bir gün terör saldırılarını henüz gerçekleşmeden engelleyebilecek bir teknoloji geliştirme kararı alır. Bu teknoloji sayesinde birçok saldırı engellenecek ve insan hayatı korunmuş olacaktır. Etik açıdan zorlayıcı bir seçim yaparak yazılımını tamamlayan Finch’in ortaya çıkardığı teknoloji bir makinedir. Bu makine dünyadaki bütün kameraları kendi yazılımına bağlamaktadır, böylece bu makineyi kullanan herkesin her yerde gözü olabilecektir. Özellikleri bununla sınırlı değildir, makinenin zekası vardır. Yapay zekaya sahip bu makine Finch tarafından hükumete 1 dolar gibi sembolik bir rakamla satılır. Ancak makinenin bazı kusurları bulunmaktadır ve bu durum Finch’e unutamayacağı acı bir hatıra yaşatacaktır.

John Reese eski bir askerdir. Irak, Afganistan gibi ülkelerde gizli görevlerde bulunmuştur. Ancak geçmişinde yaşadığı bazı olaylar nedeniyle hükumet tarafından aranan biridir. Harold Finch’in ona ulaşmasıyla projesi Reese’e anlatılır. Böylece ikili beraber çalışmaya başlayacaktır. En büyük yardımcıları ise Harold Finch’in yarattığı makinedir. Zamanla ekibe Carter ve Fusco gibi dedektifler de dahil olacaktır.

Person of Interest Oyuncuları

Person of Interest konusu hakkında ekleyebileceğimiz diğer bir bilgi ise, dizide zaman içinde göreceğiniz bazı karakterlerdir. Root ve Shaw gibi iki kadın karakter dizinin işleyişinde önemli roller alıyor. Dizide rol alan oyunculara yakından bakalım.

Harold Finch (Micheal Emerson)

person of interest konusu ve oyuncuları

Suçla mücadele için kendi ekibini kurarak devletten gizli bir şekilde çalışan Harold Finch, yarattığı yapay zeka olan Machine sayesinde birçok masum insanı çeşitli tehlikelerden koruyacaktır.

Buna Göz Atın:  Young Sheldon Dizi Konusu ve Oyuncuları (2017) - Tanıtım

Micheal Emerson denilince akla Lost dizisi geliyor. Emerson’ın Batman The Dark Knight Returns serisinde Joker’i seslendirdiğini hatırlatalım.

person of interest joker micheal emerson

John Reese (Jim Caviezel)

person of interest konusu ve oyuncuları jim caviezel

Finch takımın beyni ise Reese için takımın kas gücü diyebiliriz. ‘Takım elbiseli adam’ olarak suç dünyasına nam salan Reese dizinin en önemli ismi.

Jim Caviezel önemli bir oyuncu, kariyerine baktığımızda önemli yapımları görüyoruz. Thin Red Line, The Passion of the Christ, Dejavu, Unknown, Outlander, I am David, The Count of Monte Cristo, Madison, Frequency gibi filmlerde kendisini izlemiştik.

Lionel Fusco (Kevin Chapman)

person of interest lionel

Kirli bir polis olan Lionel Fusco’nun hayatı John Reese ile tanışınca tamamen değişecektir. Artık ekibin bir üyesidir ve insanları korumak için mücadele edecektir.

Rescue Me, Brotherhood, 24 gibi dizilerde Kevin Chapman’ı görmüştük.

Root (Amy Acker)

person of interest konusu root

Tehlikeli bir hacker olan Root ilk başlarda Harold ve ekibine karşı düşmanlık beslemektedir. Tek amacı Machine’dir. Ancak daha sonra ekibe katılarak Machine’den direkt olarak talimatlar almaya başlar.

Amy Acker’ı Angel, Alias, Dollhouse, Happy Town gibi dizilerden hatırlamaktayız.

Sameen Shaw (Sarah Shahi)

person of interest konusu shaw

John Reese’e operasyonlarda yardımcı olan Sameen Shaw tam bir ölüm makinesi. Dizinin son iki sezonunda kendisini kilit bir rolde izliyoruz.

Alias, Fairly Legal, Chicago Fire gibi dizilerde Sarah Shahi’yi izlemiştik.

Joss Carter (Taraji P. Henson)

person of interest carter

Dedektif Joss Carter da ekibin bir parçası. Mafya ve diğer yasa dışı örgütlerin faaliyetlerine vurulacak olan darbede Carter’ın katkıları büyük olacaktır.

Kendisini Hurricane Season, Think Like a Man, No Good Deed, From the Rough, Hidden Figures, Empire gibi film ve dizilerden hatırlamaktayız.

Person Of Interest Diğer Bilgiler

Yönetmen: Jonathan Nolan
Diğer Oyuncular: John Nolan, Enrico Colantoni, Robert John Burke, Al Sapienza, Boris McGiver
Dizi Türü: Aksiyon, Bilim Kurgu, Dram
IMDB: 8.5

Editör Puanı: 8.7

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply