Karanlık Yolcusuna Sadık Bir Seri Katil: Dexter Konusu ve Oyuncuları

2

Yabancı diziler arasında büyük bir hayran kitlesine sahip olan Dexter dizisi 2006-2013 yılları arasında yayınlandı ve tam sekiz sezon sürdü. Uzun soluklu bir dizi olmasının yanı sıra, dizide karşımıza çıkan Dexter Morgan karakterinin izleyici tarafından çok sevilmesi Dexter’ı kült karakterlerden biri haline getiriyor. Dizinin yönetmenlik koltuğunda James Manor Jr. oturuyor. Kendisini The Sopranos (5 bölüm) ve The Shield (25 bölüm) dizilerinin yönetmeni olarak hatırlıyoruz. ShowTime kanalının popülerlik kazanmasının sebebini bu diziye bağlayabiliriz. Dexter konusu üzerine fazla spoiler girmeden bilgiler verelim.

dexter konusu ve oyuncuları

Dexter Konusu

Dexter Morgan, Miami Polis Departmanı’nda kan analisti olarak çalışan, arkadaşları bakımından tuhaf ve ilginç bulunan biridir. Henüz 3 yaşındayken annesini kaybetmiş, üvey babası olan polis memuru Harry Morgan tarafından evlat edinilmiştir. Küçükken yaşadığı travma sonucunda psikolojik sorunlar yaşar, yaşı ilerleyip yetişkinliğe geçtikçe bu sorunların büyüdüğünü fark eder. Bu durumu fark eden sadece Dex olmayacaktır. Harry’nin onda gördüğü “öldürme hissi”, Harry Morgan’ı bir karar vermeye zorlayacaktır. Harry’nin eğitimleri sayesinde, Dex asla yakalanmayan bir seri katile dönüşür. Kurbanlarını ise kendi kurallarına göre seçmektedir. Eğer bir kurbanın suçu kesin değilse, seri katilimiz onu öldürmez. Kesin bir kanıt bulmak istemesi, onun önemli kurallarından biridir.

En büyük avantajı Miami Polis Departmanı’nda çalışıyor olmasıdır. Kurbanlarının verilerine departmanın sistemleri sayesinde erişebilmektedir. Gündüz kan analisti, gece ise seri katil olmak Dexter’ın hayatına işlemiştir. Kardeşi Debra Morgan ve sevgilisi Rita’dan bu durumunu gizler; departmandaki hiç kimse gerçekte onun kim olduğu hakkında bilgi sahibi değildir. Ondan şüphelenen tek kişi James Doakes’tur. Doakes bu şüphenin üzerine gittikçe Dex açık vermeye başlayacaktır.

dexter morgan replikleri

Dexter ve Editör Yorumu

-Spoiler- Yüzlerce film izlemiş ve yetmişten fazla yabancı dizi takip etmiş biri olarak bu dizi benim için çok ayrı bir yerde bulunuyor. Micheal C. Hall’un kelimelerle anlatılamayacak kadar inanılmaz oyunculuğu, adeta D. Morgan karakterini yaşıyor olması diziyi bir resital haline getiriyor. İlk sezonda gördüğümüz karakteri o kadar çok benimsiyoruz ki, ilerleyen sezonlarda ne olması gerektiğine diziyi izlerken karar veriyoruz! Dexter’ın ruhuna işleyen “Dark Passenger” yani karanlık yolcusu, onun yaptığı yolculukta bizi de yanında götürüyor. Buz kamyonlu katilin Dexter’a mesajlar göndermesi ve onunla oynamaya çalışmasına ilk başlarda anlam veremiyoruz. Daha sonrasında katilin aslında Dex’in kardeşi olan Brian olduğu ortaya çıkıyor. Rudy Cooper ismini kullanan ve Debra’nın sevgilisi olan Brian’ı durdurmak Dex’e kalıyor. Karanlık geçmişiyle yüzleşmeye Brian ile başlayan D. Morgan, üvey kardeşini öz kardeşine tercih ederek Brian’ı öldürüyor. Aslında bu noktayı kırılma anı olarak görebiliriz, çünkü Dexter’ın geçmişine ait verilere ulaşıyor olması onu kaçınılmaz bir değişimin içine sürüklüyor. İlerleyen sezonlarda Dexter konusu, karakterin geçmişle bir hesaplaşma içine girmesiyle işleniyor. Bu hesaplaşmada bazı hatalar yapıyor. (Rita, Prado ve Debra örnek gösterilebilir.)

Buna Göz Atın:  Now Apocalypse Dizi Konusu ve Oyuncuları (2019) - Tanıtım

Dizinin sezon finali hiç kimseyi tatmin etmemişti. Beklentileri karşılamayan bir final yapılması dizinin hayranlarını bir hayli kızdırmıştı. Evet oduncu D. Morgan’ı sevemedik, ancak koskoca bir hikayeyi küçücük bir noktaya bağlamak kolay bir iş değil. Bu yüzden final için çok acımasız davranmıyorum. -Spoiler-

Dexter Oyuncuları

Dizinin oyuncu kadrosunda önemli isimleri görüyoruz. Micheal C. Hall’un başını çektiği oyuncu kadrosunda Jennifer Carpenter ve David Zayas ön plana çıkan isimler arasında yer alıyor. Dexter konusu üzerine inceleme yapmıştık, şimdi ise Dexter oyuncuları kimlerdir, daha önce hangi dizi ve filmlerde oynamışlardır, bunlara göz atalım.

Dexter Morgan (Micheal C. Hall)

dexter konusu ve oyuncuları

Gündüzleri normal, geceleri ise daha normal! D.Morgan’ı izlerken adalet kavramını fazlasıyla sorgulayacak, ölüm ve yaşam hakkında soru işaretlerine kapılacaksınız.

Başarılı oyuncuyu Six Feet Under dizisindeki muhafazakar eşcinsel karakterden hatırlıyoruz. Ayrıca Gamer, Kill Your Darlings, Cold in July gibi filmlerde rol almıştı.

Debra Morgan (Jennifer Carpenter)

debra morgan dexter

Dexter’ın üvey kardeşi olan Debra Morgan, Miami Polis Departmanı’nın başarılı bir dedektifidir. Dışarıdan sert ve ağzından küfür eksik olmayan biri olarak görünen Debra, aslında iç dünyasında aşırı duygusal bir kadındır. Bu duygusallık yüzünden başına iyi şeyler geldiği söylenemez.

Jennifer Carpenter daha önce The Exorcism of Emily Rose, Battle in Seatle, Quarantine gibi filmlerde rol aldı. Kendisini son olarak Limitless dizisinde görmüştük.

Harry Morgan (James Remar)

dexter konusu ve oyuncuları

Hayata gözlerini yuman, ancak üvey oğlunun iç dünyasında yaşamaya devam eden Harry Morgan; Dexter’ı zevk için değil adalet için öldüren bir kişi haline getiriyor. Dizinin bütün sezonlarında ve bölümlerinde kendisini izlemiştik. (96 bölüm)

1953 doğumlu usta oyuncu James Remar öyle bir kariyere sahip ki, rol aldığı dizi ve filmler yazmakla bitmez… İsterseniz buraya tıklayarak oyuncunun rol aldığı yapımlara bakabilirsiniz.

Angel Batista (David Zayas)

dexter konusu batista

Miami Polis Departmanı’nın dedektifleri arasında bulunan Angel Batista, Dex ve Debra’yı çok seven bir kişidir. Dex’ten asla şüphelenmez, davaları birlikte çözerler.

David Zayas’ı Oz, Law&Order ve Gotham gibi dizilerden hatırlamaktayız.

Maria LaGuerta (Lauren Luna Velez)

dexter konusu laguerta

Miami Polis Departmanı’nın başında bulunan kişi olan komiser LaGuerta, bir yandan ekibini yönetiyor bir yandan da politik meselelerle uğraşıyor.

New York Undercover, Oz, Ugly Betty gibi dizilerde kendisini görmüştük.

Dexter Diğer Bilgiler

Yönetmen: James Manor Jr.
Diğer Oyuncular: C.S. Lee, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson, Geoff Pierson
Dizi Türü: Suç, Dram, Gizem, Polisiye
IMDB: 8.8

Editör Puanı: 9.2

Dexter konusu hakkında eklemek istediğiniz bilgiler varsa, alt bölümde bulunan ‘yorum yap’ kısmını kullanabilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

2 yorum

  1. seydi altındağlı on

    dizideki kız kardeşiyle gerçek hayatta sevgili olması dexter ı oynayan Micheal C. Hall ın içinde biraz dexter var dedirtiyor 🙂

Leave A Reply