Supernatural Dizi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Tanıtım

1

13 Eylül 2005 tarihinde WB kanalı (daha sonrasında CW kanalı oldu) tarafından yayınlanmaya başlayan Supernatural konusu itibariyle “fantastik hareketler bunlar” diyebileceğiniz, şeytanlar, vampirler, kurt adamlar ve binbir türlü ürkünç yaratıklarla tanışabileceğiniz muazzam bir yabancı dizidir. Hatta yabancı dizilerin ülke içinde popülerlik kazanmasında “öncü yapım” olarak nitelendirilebilir. Hiç unutmam; kotasız internetin yaygın olmadığı dönemlerde bir cd’ciye giderek Supernatural’ın üç sezonunu cd’ye çektirmiştim. Üniversitede vcd player sağolsun, üç sezonluk eşsiz bir keyif yaşamıştım. Bir anlamda Supernatural benim için yabancı dizi kavramının büyük abisi, ağır topudur. Her güzel şeyin bir sonu olmasına karar verdiğim gün diziye elveda dediğim gündür ayrıca. Bu da 10. sezona denk geldi. Supernatural konusu hakkında bilgi vermeden önce biraz yönetmen ve yazar kadrosuna göz atalım.

Supernatural’ın yaratıcısı, ortaya çıkaran kişi Eric Kripke. Şu ana kadar tam 247 bölümün içinde direkt olarak yer aldı. Kendisinin pek başaralı sayılamayacak Revolution ve Timeless dizilerinin içinde yer almışlığı var. Philip Sgriccia ve Robert Singer isimleri de Supernatural ile özdeşleşen önemli kişilerdir. Şu an 12. sezonunda olan dizinin 13. sezon onayını aldığını belirtelim. Dizinin bölümleri ortalama 42-45 dk. civarında yayınlanıyor.

Supernatural Konusu

Winchester ailesinin başına “doğaüstü” bir olay gelmiştir. John’ın eşi, Sam ve Dean’in anneleri çıkan bir yangında feci şekilde can verir. Ancak yangının çıkış nedeni elektrik arızası veya bir kaza değildir; bir cinayet işlenmiştir ve bu cinayetin sorumlusu “yellow eye” yani şeytandır. John intikam yemini eder ve dünya üzerinde ne kadar doğaüstü yaratık varsa onların peşinden gider, yaratıkları avlamaya başlar. Bu amaç bir mesleğe dönüşecektir, hem de aile mesleğine! Sam ve Dean, babalarının eğitimleri sayesinde bu bilinmedik dünyaya hazırlanır. Yaratıklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiği, hangi silahların onları öldüreceği konusunda eğitim alırlar. Bu süreçte, Dean tamamen babasına bağlıdır ve onu bir komutan olarak görür. Babasının emirlerini yerine getirmesi önemlidir. Sam ise daha farklı düşünür, bu hayatın içinde yer almak istemez. İki kardeşin birbirinden zıt karakterlere sahip olmasıyla işler değişir. Dean Winchester bir “hunter” olarak yaşamını sürdürürken, Sam Winchester farklı bir yaşamı seçer. Hukuk fakültesine giderek normal bir hayat yaşamaya başlar. Kız arkadaşıyla birlikte gayet mutludur.

supernatural konusu

Dean bir gün kardeşinin kapısını çalar. Vereceği haber kötü haberdir: Babaları bir süreliğine ortadan kaybolmuştur. John’dan uzun süredir haber alınamaması Dean’i etkiler. Babasını bulabilmek için kardeşinden yardım ister. Ancak Sam bu durumun içinde yer almak istemez. Yaşayacağı trajik bir olay sonrasında, reddettiği hayattan kaçış olmadığını ve o hayatın içinde yer alarak savaşması gerektiğini anlayacaktır. Böylece iki kardeş babalarını aramaya başlarlar, bu arayış içinde karşılarına yok etmeleri gereken doğaüstü yaratıklar çıkacaktır.

Editör: Supernatural dizi konusu, Winchester kardeşler üzerinden dönüyor. İlk sezonlarda soru işaretleri oldukça fazla. Babaları hakkında bilgi edinmeye başlamalarıyla birlikte o soru işaretleri cevaplanmış oluyor. Sonraki sezonlar ise inanılmaz. Özellikle ilk 5 sezon, hem kurgu hem de olay döngüsü bakımından müthiş işleniyor. Sonraki sezonlarda melekler işin içine dahil oluyor, Castiel ile o zaman tanışmaya başlıyoruz. Meleklerin varlığı şeytanları harekete geçirmez mi? İşte aksanlı şeytanımız Crowley ile o zaman tanışıyoruz. Winchester’ların bazen müttefiki bazense baş düşmanı oluyor. Ayrıca iki kardeşin yanında Bobby Singer gibi usta bir avcı var. Onunla birlikte birçok tehlikeden kurtulmayı başarıyorlar. Supernatural dizi konusu hakkında bilgiler verdik, şimdi oyuncu kadrosuna bakalım.

Buna Göz Atın:  Search Party Dizi Konusu ve Oyuncuları (2016) - Tanıtım

Supernatural Oyuncuları ve Karakterleri

supernatural oyuncuları

Soldan sağa: Crowley, Dean, Sam, Castiel

Dean Winchester (Jensen Ackles): Ukala, sevimli, karizmatik, cesur. Babasının izinden giderek dünyayı korumak istiyor. 1967 Chevrolet İmpala onun için sadece bir otomobil değil, evrendeki en iyi otomobil. Kadınlara fazlasıyla düşkün, alkole tutkun, macera olmadan yaşayamaz. Kardeşini koruyabilmek için her şeyi göze alabilecek birisi. Ölümü bile, ölümden dönmeyi bile…

Jensen Ackles bu diziden önce Dawson’s Creek ve Smallville dizilerinde rol almıştı.

Sam Winchester (Jared Padalecki): Mantıklı, asi, depresif, karizmatik. Küçük kardeş olarak idealleri abisinden farklı. Ancak başka bir hayatın mümkün olmadığını anlıyor. Onu bekleyen geleceğin getirisi çok büyük. Bu gelecek içinde cesur olması ve fedakarlık yapması gerekiyor. Abisine ne kadar çok kızsa da, Dean olmadan yapamıyor.

Jared Padalecki’yi Gilmore Girls dizisinden anımsıyoruz.

Castiel (Misha Collins): Kendisi melek. Bildiğimiz melek. Kanatları falan var. Winchester kardeşlere bağlı. Onlara her daim yardım ediyor. Dünya düzenine alışması kolay olmuyor, alışmaya çalışırken ortaya koyduğu davranışlarla “komedi nedir ve nasıl olmalıdır?” sorusunu yanıtlıyor. Güçlü bir melek olması, güçlü rakiplerin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor.

Supernatural öncesinde Misha Collins birçok dizide konuk oyuncu olarak rol almıştır.

Crowley (Mark Sheppard): Şeytandan nasıl davranmasını beklersiniz? Adına yakışır şekilde düzenbaz, hileci, iki yüzlü ve sahtekar olmasını elbette. İşte bunlara bir de eşsiz espri yeteneği eklenince ortaya Crowley çıkıyor. Cehennemin kralı olduğu için verdiği her karar kendi türünün yararına. Doğal olarak bu kararlar karşıt tarafla çelişiyor. Ortaya Crowley, Castiel ve Winchester kardeşler arasındaki ilişki çıkıyor.

Mark Sheppard’ın rol aldığı bazı diziler şunlar: Battlestar Galactica, Warehouse 13, Leverage, White Collar.

Supernatural Diğer Oyuncular

supernatural bobby

Bobby Singer (Jim Beaver): John Winchester’ın dostu. Kardeşlere abilik hatta babalık yapıyor. Onlara yardım ediyor, babalarını bulabilmek için her şeyini veriyor. Avcılık bilgisi üst düzeyde.

Jim Beaver’ın kadrolu olarak rol aldığı diziler 2000 öncesinde. Konuk oyuncu olarak bulunduğu diziler arasında önemli yapımlar var. Breaking Bad, The Mentalist, Dexter ve Justified bunlardan bazıları.

john winchester

John Winchester (Jeffrey Dean Morgan): Eşini vahşice öldüren iblisin peşinden gidiyor. Çocuklarının kendilerini koruyabilmelerini istiyor. Bu yüzden onları küçük yaşlardan itibaren doğaüstü yaratıklara karşı eğitiyor. Ortadan kaybolması soru işaretleri oluşturuyor. Ancak bütün sorular tek bir cevaba bağlanıyor.

Jeffrey Dean Morgan gerçekten önemli bir oyuncu. Supernatural dizisi haricinde rol aldığı film ve diziler saymakla bitmez. Akılda kalan yapımlara bakarsak şunları görebiliriz: Grey’s Anatomy, P.S. I Love You, Salvation, Watchmen, Batman v Superman (Bruce Wayne’nin babasını canlandırdı), Extant, The Good Wife. Bir de yabancı dizi evreninin gündemine oturan performansı ve karakteriyle The Walking Dead. Can verdiği Negan karakteri uzun yıllar unutulmayacaktır.

Supernatural Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Eric Kripke, Robert Singer
Dizi Türü: Dram, Fantastik, Gizem, Gerilim
Diğer Oyuncular: Samantha Smith, Mark Pellegrino, Rob Benedict, Ruth Connell, Osric Chau, Genevieve Padalecki, Alona Tal
IMDB: 8.6

Editör Puanı: 8.6

Supernatural konusu nedir? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Dizi hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

1 Yorum

Leave A Reply