The 100 Dizi Konusu ve Oyuncuları (2014) – Tanıtım

0

19 Mart 2014 tarihinde ilk bölümü CW (Supernatural, Vampire Diaries, Flash, Arrow vs.) tarafından yayınlanan The 100 konusu bakımından bir bilim-kurgu dramasıdır. Kass Morgan’ın aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Dizinin ilk sezonu 13 bölüm, ikinci ve üçüncü sezonları 16 bölüm üzerinden yayınlandı. Dördüncü sezon için ise 13 bölüm sipariş edildi. Bölümlerin gösterim süresi ortalama olarak 43 dakikadır.

Dizinin yapımcı kadrosunda Dean White (The Shield) ve Tim Scanlan (The Shannara Chronicles, Perfection, Into the Badlands, Smallville) isimleri ön plana çıkıyor. Dizinin yaratıcısı olarak ise Jason Rothenberg’i görmekteyiz. Kendisi kariyerindeki en ciddi senaristlik deneyimini yaşıyor. Hikaye kısmında ise doğal olarak Kass Morgan yer alıyor.

The 100 Dizi Konusu

Dünya’nın ömrü 97 yıl önce sona ermiştir. Yaşanan nükleer savaş sonucunda yaşam alanları birer birer yok olmuş, radyasyon nedeniyle insan türünün soyu tükenme aşamasına gelmiştir. Hayatta kalanlardan oluşan bir topluluğun bir uzay mekiği (istasyon vb.) ile uzaya çıkmasıyla dünya dışında bir yaşam başlayacaktır.  (Not: The 100 1. sezon konusu için anlatacaklarımız azıcık spoiler içerebilir.)

Dünyanın yörüngesinde bulunan bu uzay aracında 2000’den fazla insan yaşamaktadır. Bu aracın ismi Ark’tır. Oksijenin, gıdanın ve suyun dengeli kullanılabilmesi amacıyla nüfus kontrol altında tutulur. Aileler sadece tek bir çocuğa sahip olabilir, ikinci bir çocuğa sahip olmanın karşılığı infaz edilmek olacaktır. Kurallar bununla kısıtlı değildir. Ark’ta bir başkan ve onun etrafında konsey üyeleri bulunur. Ark’la ilgili kritik kararları bu grup alır. Ark’ta herkesin bir görevi vardır, görev dışına çıkarak kurallara uymayan kişiler suçlu bulunur. Reşit olmayan suçlular hapishanelerde tutulurken, reşit olan suçluların çoğunluğu uzay boşluğuna bırakılarak idam edilir. Kurallar Ark’ta yaşayan herkes için geçerlidir, başkan ve konsey üyeleri dahil.

Ark’ta yaşanmaya başlayan kıtlık sonucunda bazı olaylar gerçekleşir. En büyük sorun oksijenin tükeniyor oluşudur. Ark’ın kendisini döndürebilmesi için kalan oksijen miktarı bütün nüfusu karşılayacak düzeyde değildir. Bu durum Ark halkından gizli tutulur. Kaçınılmaz son giderek yaklaştığı için bir karara varılır: Dünyayı tekrar ziyaret etmek. Dünyaya yapılacak ziyaret için hapishanede bulunan suçlular seçilir. Hepsi çocuklardan oluşan tutuklular özel bir uzay aracıyla Dünyaya gönderilir. Amaç, Dünyanın yaşanabilir olup olmadığının test edilmesidir. Bu yüzden Ark bilim insanları tarafından özel bir bileklik geliştirilir. Bu bileklik Dünyaya giden topluluktaki her bir kişinin sağlık durumunu analiz etmektedir. Sonunda, insanlığın son umudu olarak görülen çocuklar Dünyaya ayak basarlar, fakat onca yıl içinde değişen çok şey vardır.

The 100 Oyuncuları


eliza taylorClarke Griffin (Eliza Taylor): Dünyaya gönderilen yüz kişilik grupta yer almaktadır. Gruptaki aklı başında ve ne yapılması gerektiğini bilen kişilerden biridir. Eliza Taylor’ın içinde yer aldığı en önemli projenin The 100 dizisi olduğu söylenebilir. Kendisi daha önce şu dizilerde rol almıştı: The Sleepover Club (26 bölüm), Pirate Islands (26 bölüm), Neighbours (168 bölüm).

Buna Göz Atın:  The Nest Dizi Konusu ve Oyuncuları (2008) - Tanıtım


paige turcoAbigail Griffin (Paige Turco): Clarke’nın annesidir. Uzman bir doktor olması nedeniyle Ark’ın muhtaç olduğu kişiler arasında bulunuyor. Paige Turco’yu birçok dizi ve filmden hatırlamanız mümkün. Person of Interest seyredenler kendisini Zoe karakteriyle anımsayacaktır. Rol aldığı diziler arasında şunlar var: Damages (6 bölüm), Big Shots (11 bölüm), The Agency (45 bölüm), NYPD Blue (10 bölüm), American Gothic (19 bölüm).


isaiah washingtonThelonious Jaha (Isaiah Washington): Ark’taki en yetkili kişidir, başkanlık görevini yürütmektedir. Suç işlemiş birçok kişinin infaz emrini veren kişidir. Kendisini Grey’s Anatomy (62 bölüm) dizisinden hatırlayabilirsiniz. Rol aldığı diğer yapımları sıralamak gerekirse: Love Jones, Hurricane Season, True Crime, The Least of These, Romeo Must Die.


henry ian cusickMarcus Kane (Henry Ian Cusick): Ark’ın başkan yardımcısıdır. Başkanın olmadığı zamanlarda başkan vekili olarak iradesini ortaya koyabilir. Henry Ian Cusick’i şüphesiz Lost izleyicileri hemen hatırlayacaktır. Dizinin 74 bölümünde Desmond Hume karakterini canlandırmıştı. Rol aldığı diğer yapımlar: The Mentalist (3 bölüm), Scandal (8 bölüm), The Book Group (6 bölüm), Just Let Go, Pali Road, Frank vs God, Hitman.


thomas mcdonellFinn Collins (Thomas McDonell): Dünyaya gönderilen grupta yer almaktadır. Kısa süre içinde Clarke ile yakınlaşır. Kendisini daha önce sadece bir tek dizide görebilmiştik: Suburgatory (4 bölüm). The 100 oyuncunun içinde bulunduğu en dikkat çekici yapım.


bob morleyBellamy Blake (Bob Morley): Dünyaya gönderilen grupta yer alıyor, ancak Ark tarafından seçilmiş bir kişi değil. En büyük amacı kız kardeşini (Octavia) koruyabilmek. Dizinin kilit isimlerinden biridir. Bob Marley’in rol aldığı yapımlar şöyle: Neighbours (62 bölüm), Home and Away, Winners & Losers, The White City.


marie avgeropoulosOctavia Blake (Marie Avgeropoulos): Ark’ta yaşayan kayıt dışı tek kişi. Yakalanınca mahkum ediliyor ve Dünyaya gönderiliyor. Bu süreçte kendisini keşfediyor. The 100 oyuncuları arasında bulunan Marie Avgeropoulos daha önce Supernatural, Fringe, 90210 gibi dizilerde konuk oyuncu olarak rol almıştı. Bunların haricinde Cult dizisinin on bölümünde kendisini izlemiştik.


The 100 Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Jason Rothenberg, Kass Morgan
Dizi Türü: Bilim-kurgu, Drama, Gizem
Diğer Oyuncular: Devon Bostick, Christopher Larkin, Lindsey Morgan, Richard Harmon
IMDB: 7.8

The 100 dizi konusu üzerine görüşlerinizi yorum panelini kullanarak belirtebilirsiniz.

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply