Bir Tom Hardy Dizisi: Taboo Konusu ve Oyuncuları

0

Bir Tom Hardy Dizisi: Taboo Konusu ve Oyuncuları

2017 yılının merakla beklenen mini dizisi Taboo 10 Ocak 2017 tarihiyle birlikte izleyicinin karşısına çıktı. Başrolde yer alan Tom Hardy ayrıca kamera arkasında da görev alıyor. Yapımcı ve yazar koltuğunda Tom Hardy ile beraber Chips Hardy ve Steven Knight var. 8 bölümden oluşacağı açıklanan mini dizi için beklentiler oldukça fazlaydı, ilk bölümüyle bu beklentilerin karşılandığı düşünülebilir. Bazı mini dizilerin uzun soluklu dizilere çevrildiğini daha önce görmüştük, bu mini dizi için böyle bir umut beslemek mümkün.

taboo konusu ve oyuncuları

Peki nedir bu dizinin konusu? Tom Hardy nasıl bir rolde yer alıyor? İlk bölümü izledikten sonra biraz araştırma yaparak dizi hakkında bilgiler edindim. Önce Taboo konusu, sonra Taboo oyuncuları hakkında bilgiler vererek başlayalım.

Dizi 1800 yıllarında İngiltere’de geçiyor. James Delaney (Tom Hardy) yaşamının bir bölümünü Afrika’da geçirmiştir. Babasının ölümü sebebiyle ülkeye geri döner ve cenaze töreninde yerini alır. Normalde Delaney’nin ölü olması gerekiyordur, çünkü herkes onun seyahat ettiği köle gemisinde yaşamını yitirdiğini düşünmektedir. Geminin batmasından dolayı Delaney’nin ölü olduğu kayıtlara dahi geçirilmiştir. Canlı kanlı olarak herkesin karşısına çıkması çevresinde problem doğuracaktır. Çünkü babası ölmeden önce vasiyetini Delaney’ye bırakmıştır. Bu durum öncelikle kız kardeşi Zilpha ve eşi Thorne Geary’nin canını sıkacaktır. Daha sonrasında ise East India Company şirketinin Nootka bölgesini satın alma hayalleri sona erecektir. Çünkü ölü olarak kabul edilen varis hayattadır! Nootka bölgesinin stratejik öneminden dolayı sorun Amerika ve İngiltere’yi ilgilendiren bir boyuta taşınacaktır.

Taboo İlk Bölüm

İlk bölümde James Delaney’nin şirkete karşı koyduğu tavra şahit oluyoruz. Geri kalan bölümlerde şirketin Nootka’yı alabilmek için oynayacağı kirli oyunları görme şansımız yüksek. Bir de James’in babasının ölümünde şüpheler var, bu şüphelerin çözülmesinde James Keziah Delaney mücadele verecek gibi görünüyor.

taboo konusu ve oyuncuları

Dizinin oldukça karanlık bir havada geçmesi, mistik ve metafizik olgulara yer verilmesi, politik ve ekonomik çıkarların konu edilmesi gibi detaylar sayesinde Taboo oldukça ilgi çekici bir dizi haline geliyor. İlk bölümde göze çarpan eksiklik ise Tom Hardy’i tamamlayacak bir yan karakterin olmamasıydı. Ancak geri kalan bölümlerde bu durum değişebilir. Değişmedi mi? O zaman da şöyle bir çıkarım yapmak doğru olacak: Tom Hardy tek başına yeter.

İlk etapta Tom Hardy’nin dövmelerini göremedik. Büyük ihtimalle Afrika dönemindeki yaşamını bizlere gösteren flashback’lere rastlayacağız. Pek çok soruya da böylece cevap bulunmuş olacaktır.

Taboo Oyuncuları

Dizinin en önemli ismi şüphesiz Tom Hardy. Ancak yan karakterlere baktığımızda önemli isimler görüyoruz. Özellikle benim sayabildiğim kadarıyla Game of Thrones’tan üç isim dizide yer alıyor. Oyuncuları teker teker inceleyelim.

Buna Göz Atın:  Lovecraft Country Dizi Konusu ve Oyuncuları (2020) - Tanıtım

James Keziah Delaney (Tom Hardy)

taboo james delaney

Sinemanın en yetenekli ve en karizmatik isimlerinden biri olan Tom Hardy’i birçok önemli film ve dizide izleme şansı bulmuştuk. Dizide esrarengiz adam James Delaney rolüne can veriyor.

Tom Hardy’nin rol aldığı yapımlar arasında; Layer Cake, Band of Brothers, RocknRolla, Bronson, Inception, The Dark Knight Rises, Warrior, Locke, The Drop, Mad Max: Fury Road, Legend, The Revenant ve Peaky Blinders gibi çok önemli film ve diziler yer alıyor.

Zilpha Geary (Oona Chaplin)

taboo game of thrones

James Delaney’nin üvey kardeşi olan Zilpha, babasının mirasından yararlanamıyor. Kocasının baskısıyla kardeşine komplo kurulması muhtemel.

Oona Chaplin’i Game of Thrones dizisinden Kuzey Kralı Robb Stark’ın merhum eşi Talisa Stark olarak hatırlıyoruz. Red Wedding şehidimize selam olsun!

Sir Stuart Strange (Jonathan Pryce)

taboo high sparrow

East India Company başkanı olan Sir Strange, James Delaney’nin elinde bulunan Nootka bölgesine sahip olabilmek için her şeyi yapabilecek bir karakter.

Usta oyuncuyu Game of Thrones dizisinin paralelci imamı High Sparrow olarak hatırlıyoruz. Kendisinin rol aldığı o kadar dizi var ki… İsterseniz buraya tıklayarak IMDB film listesine ulaşabilirsiniz.

Wilton (Leo Bill)

taboo leo bill

East India Company şirketinin yönetim kadrosunda yer alan Wilton, Nootka bölgesinin şirketin eline geçebilmesi için Sir Strange’e yardım ediyor.

Oyuncuyu daha önce The Fall filminde Charles Darwin karakteriyle görmüştük. The Borgias ve birkaç dizide daha yan karakter olarak rol almışlığı var.

Brace (David Hayman)

taboo david hayman

James Delaney’nin dizide güvenebileceği belki de tek karakter Brace. Anladığım kadarıyla babasının hizmetkarıydı. Pek çok konuda Delaney’ye yardım edecek gibi görünüyor.

Oyuncuyu daha önce birçok film ve dizide yan rollerde izleme fırsatı bulmuştuk.

Dumbarton (Micheal Kelly)

taboo micheal kelly

Dizinin ilk bölümünde göremediğimiz bir karakter olan Dumbarton, geriye kalan yedi bölümde Taboo kadrosunda yer alacak. Karakterin dizideki rolü hakkında pek bir bilgimiz yok, ancak Michael Kelly gibi önemli bir oyuncunun dizide yer alıyor olması önemli.

Kelly’i Person of Interest, House of Cards, Generation Kill, The Sopranos gibi önemli televizyon dizilerinden hatırlamaktayız. Filmlerine baktığımızda ise; Now You See Me, Defendor, Changeling, Dawn of the Dead, Chronicle gibi yapımlar görmekteyiz.

Taboo Diğer Bilgiler

Yönetmen: Tom Hardy, Chips Hardy, Steven Knight
Diğer Oyuncular: Danny Ligairi, Jason Watkins, Scroobius Pip, Jefferson Hall, Fiona Skinner
Dizi Türü: Gerilim, Gizem, Dram
IMDB: 9.4

Editör Puanı: Açık çek!

Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply