True Detective Dizi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Tanıtım

0

Amerika’nın en iyi kanalları arasında gösterilen HBO tarafından ilk bölümü 12 Ocak 2014 tarihinde yayınlanmaya başlayan True Detective, gerek kurgusu gerekse oyunculuklarıyla yabancı dizi evreninin en değerli eserleri arasına girmeyi başardı. Soundtrack’ler, karakterler, felsefi diyaloglar, vahşi cinayetler, politik meseleler, yalnız adamlar ve kadınlar… True Detective dizi konusu, iki sezonda iki farklı hikaye olarak karşımıza çıkıyor. Önce ilk sezondan, daha sonrasında ikinci sezondan bahsedeceğiz. Başlamadan önce dizinin yaratıcısı olan Nic Pizzolatto ismine bakalım. The Killing dizisinde iki bölüm yazarlık yaptıktan sonra doğru bir projenin içinde yer alabilmek adına tam üç sene bekledi. Bu süre zarfından herhangi bir dizi ve filmde görev almamayı seçecekti. 2014 yılı geldiğinde True Detective dizisinin senaristi oldu. İlk sezonda gelen büyük başarının ardından ikinci sezonda yerini korudu. Hatta ilk sezonun bir bölümünde “barmen” rolüyle, senaristliğini yaptığı dizide “oyunculuk” sergiledi. True Detective dizisinin bir diğer önemli ismi Cary Joji Fukunaga. İlk sezonun 8 bölümünde yönetmen koltuğunda oturdu. Dizideki başarısını 2015 yılında çıkan “Beasts of No Nation” filmiyle taçlandırdı. Filmde yönetmen ve senaristlik görevlerini üstlendi.

True Detective Konusu

Birinci Sezon: İlk sezondaki kurguya baktığımızda “geçmiş ve günümüz” zamanları içinde True Detective konusu işleniyor. 17 yıl öncesine gidildiğinde Rust Cohle ve Martin ‘Marty’ Hart birlikte çalışan iki dedektiftir. Cinayet masasında çalışan iki dedektif birbirinden farklı, zıt özelliklere sahiptir. Marty sıradan olarak görülebilecek bir dedektifken, Rust ise dışarıdan bakıldığında oldukça tuhaf biridir. Vakaları değerlendirirken ikisi de farklı yönlerden yaklaşır. Bir gün oldukça ilginç ve ürkütücü bir cinayetle karşılaşırlar. Dora Lange ismindeki bir kadın vahşice öldürülmüş ve cesedi bir ormanda sergilenmiştir. Cinayetin işleniş tarzı satanizmi işaret etmektedir. Hemen işe koyulan Rust ve Marty, cinayetteki sır perdelerini aralayabilmek için çalışmaya başlarlar. Çözülen her bir ipucu yeni soru işaretlerinin oluşmasına yol açmaktadır. İşin içinden çıkılmaz bir duruma gelen cinayet vakası iki dedektifi de bir hayli yıpratacaktır. 

İşin “günümüz” kısmında ise Marty ve Rust, 1995 yılında işlenen o cinayet hakkında sorgu vermektedir. İkisi de geçmişte olduklarından çok farklı kişiler haline gelmiştir. Özellikle Rust tamamen bir “boşvermişlik” havasına bürünmüştür, alkole düşmüştür. 

İkinci Sezon: Dizinin ikinci sezonunda dört farklı karakter ve ortak bir hikaye olduğunu görüyoruz. Üç dedektif ve bir mafyanın birbirine bağlanan olaylar içinde neler yaptıklarına, hatta neler yapmaları gerektiğine şahit oluyoruz. Dört karakterin de oldukça ağır toplar olduğunu, psikolojik olarak yıpranmış olduklarını ve karanlık kişiliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak konudan bahsetmek gerekirse; Frank Semyon şehirdeki en önemli yeraltı liderlerinden biridir. İşlerini büyütmek adına önemli bir projeye yatırım yapar. Bu yatırımın olumlu sonuçlanmasını beklemektedir. Frank Semyon’ın yatırımı için para verdiği kişi öldürülür. Kendisini birileri tarafından kazıklanmıştır. Cinayeti kimin işlediğini öğrenmeye çalışırken, para yedirdiği bir dedektif olan Ray Velcoro’dan yardım isteyecektir. 

Ray Velcoro, Ani Bezzerides ve Paul Woodrugh bu cinayeti çözmesi için görevlendirilen dedektiflerdir. Üçünün de ortak bir özelliği bulunmaktadır: Tükenmişlik. Her bir dedektif cinayet ile ilgili raporunu kendi departmanına iletecektir. Politik ve bürokratik müdahalelerin gelmesiyle durum iyice karmaşık bir hale gelir. True Detective konusu hakkında bilgi verdikten sonra dizinin oyuncularına bir göz atalım.

True Detective Oyuncuları (İlk Sezon)

true detective konusu

Rust ‘Rustin’ Cohle (Matthew McConaughey): Felsefi, karanlık ve nihilist. Onun adı Rust Cohle. Çevresi tarafından tuhaf bulunan birisidir. Olaylara yaklaşımı o kadar farklıdır ki, çoğu zaman insanlar onun söylediklerine anlam vermekte zorlanırlar. Evren, varlık, boşluk, hiçlik, bilinç hakkında düşündüklerinin her biri aforizmadır. Ortağı Marty ile birlikte çözülmesi çok zor görünen bir cinayet vakasına el atarlar. Sonuna kadar gideceklerdir; fakat o yolda kendi sonlarını hazırlama ihtimalleri bulunacaktır. 

Matthew McConaughey gibi üst seviye bir oyuncuyu dizide izlemek inanılmazdı. Can verdiği Rust Cohle karakterini bütünüyle bir kült haline getirdi. Uzun yıllar unutulmayacak bir performansa imza attı. Kendisini çok fazla filmden hatırlıyoruz. Bende iz bırakan filmleri şunlar: Mud, Interstellar, Dallas Buyers Club, U-571, A Time to Kill. 

Martin ‘Marty’ Hart (Woody Harrelson): Sıradan, çapkın, aile babası. Arkadaşları tarafından Marty ismiyle çağrılıyor. Uzun yıllardır dedektiflik yaptığı için işinde oldukça iyi. Rust Cohle ile ortaklığından çoğu zaman hoşnut değil. Uyumsuz bir çift haline geldiklerinin farkına varıyor. Ancak çözülmesi gereken bir cinayet var. Bu yüzden el birliğine varmaları gerekiyor. Karısı ve Rust hakkında ortaya çıkan gerçeği öğrenince deliye dönüyor. 

Aynı Matthew gibi Woody Harrelson da çok önemli bir aktör. Böyle büyük oyuncuları bir dizide birlikte görebilmemiz pek eşine rastlanır bir durum değil. Woody Harrelson’ın rol aldığı önemli filmler: Now You See Me, Zombieland, The Hunger Games, No Country For Oldmen, Seven Pounds. Seven Psychopaths.

True Detective Oyuncuları (İkinci Sezon)

true detective konusu 2. sezon

Frank Semyon (Vince Vaughn): Milyoner, tehlikeli, öfkeli. Geçmişin karanlık sokaklarından geçerek bugünlere gelen Frank Semyon, şehirdeki en güçlü yeraltı liderlerinden biridir. Felsefi konuşmaları, olaylara yaklaşımı onu diğerlerinden farklı bir konuma getirmektedir. Yaptığı yatırımın boşa çıkması, daha doğru kazıklandığı için boşa çıkması onu bir hayli öfkelendirecektir. İkinci sezonunda True Detective konusu izleyenleri tatmin etmeyi başardıysa eğer, bu adamın ve karakterinin payı çok büyük… Son zamanların en puslu, en dip karakterlerinden biri oldu. 

Vince Vaughn denilince aklımıza Swingers, Return to Paradise, Delivery Man gibi filmler geliyor.

Paul Woodrugh (Taylor Kitsch): Eski asker, yeni polis memuru. Orduda görev aldığı zamanları unutmak, geride bırakmak isteyen polis memuru Paul Woodrugh, sosyal yaşamında mutlu olmayı başaramamaktadır. Cinsel kimliğiyle yüzleşmek istemeyerek bu kimliğini reddetme yoluna gider. Yüzleşemediği için psikolojik olarak çökecektir. Taylor Kitsch’in can verdiği karakter bence dizinin en çarpıcı karakterlerinden biriydi. Özellikle eşcinsel eğilimlerini reddetmesi, geçmişine sünger çekmek istemesi onu birçok kez uçurumun kenarına sürükledi. 

Oyuncuyu Lone Survivor, John Carter ve Bang Bang Club gibi filmlerden hatırlayabilirsiniz.

Ani Bezzerides (Rachel McAdams): Yalnız ve bitkin bir kadın. Geçmişinde yaşadığı ağır bir olay yüzünden aile bağlarını koparmış. O günden bugüne kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Güçlü görünmeye çalışıyor, fakat içten içe çöküyor. Alkol ve kumara yöneliyor, bir şeyler arıyor. Cinayet vakasına görevlendirilince beklemediği durumlarla karşılaşıyor. 

Rachel McAdams’ı Southpaw, Doctor Strange, Sherlock Holmes ve Spotlight gibi önemli filmlerde izlemiştik.

Ray Velcoro

Ray Velcoro (Colin Farrell): Tükenmiş, alkolik, intikamcı. Ray Velcoro geçmişinde yaşadığı olaydan sonra asla eskisi gibi olamamıştır. Karısına tecavüz edilmiş, bu tecavüzü gerçekleştiren adam bulunamamıştır. Frank Semyon tarafından Ray Velcoro’ya bir iyilik yapılır. Karısına tecavüz eden adam Velcoro’ya teslim edilmiştir. Velcoro adamın işini bitirir. Artık hayatı boyunca Frank Semyon’a borçlu kalacaktır. Onun muhbirliğini yapacak ve tam anlamıyla “kirli polis” haline gelecektir. Oğluyla ilgilenerek onu çok sevdiği her hareketiyle gösterir. Ancak karısına göre çocuğun Ray’den değil tecavüzcüden olma ihtimali vardır. Bütün bu travmatik durumlarla başa çıkamayan Ray, çözümü alkolde bulacaktır. Bitmiş, tükenmiş, çökmüş ve değer yargıları kalmamıştır. 

Colin Farrell benim en beğendiğim oyunculardan birisi. Sevmeyeni çoktur ama kendisinin rol aldığı her bir yapımda iz bıraktığını düşünüyorum. The Lobster, In Bruges, Phone Booth, The New World ve Minority Report gibi önemli filmlerde rol almıştı.

True Detective dizi yazımızı bitirmek üzereyken; son olarak dizinin soundtrack’lerine kesinlikle göz atmanızı öneriyorum. Hem ilk hem ikinci sezonda müthiş soundtrack’ler var. 

True Detective Diğer Bilgiler

Yönetmen-Yazar: Nick Pizzolatto
Dizi Türü: Dram, Gizem, Suç
Diğer Oyuncular: Michelle Monaghan, Micheal Potts, Kelly Reilly, Chris Kerson
IMDB: 9.1

Editör Puanı: 9.3

True Detective konusu hakkında görüşlerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz. 

Buna Göz Atın:  Luke Cage Dizi Konusu ve Oyuncuları - Tanıtım
Share.

About Author

listemedya.com kurucusu. 1990 model. sinema ve yabancı dizi hayranı. kitaplarla arası iyi.

Leave A Reply